Gravel bike. VIDEO Alltraining Cycling Academy

Všestranné kolo typu gravel bike se postupně těší stále větší oblibě. Jak ho správně ovládat a na co si dát při jízdě pozor, se dozvíte v dnešním díle Alltraining Cycling Academy…

Gravel bike, takzvaný gravel, vznikl skloubením silničního a cyklokrosového kola. Jeho geometrie a zpřevodování splňuje kritéria jak pro jízdu po běžné silnici, štěrkových cestách i lesních cestičkách, tak pro jízdu v lehčím terénu.

Většina gravel biků má na první pohled klasický silniční rám, který má však lehce odlišnou geometrii, speciálně prohnutá řídítka (berany) pro lepší odpružení, kotoučové brzdy a širší univerzální pláště jak pro jízdu po silnici, tak v terénu. Šíře plášťů je 3 – 5 cm a foukáme je na  4 – 5 barů na jízdu po silnici, na všestrannou jízdu zejména terénem na 2 – 3 bary.

Mnoho jezdců volí tzv. bezdušovou variantu plášťů, které se mohou nafouknout méně, mají lepší přilnavost k povrchu a je na nich nižší riziko defektu. Pro vyšší komfort se někteří výrobci snaží jízdu v terénu co nejvíce zpříjemnit a rámy s vidlicí mají zamykací odpružení. 

Principy pro správné ovládání gravel bikeu jsou stejné, jako jsme vás učili v dílech Alltraining Cycling Academy – technika jízdy na silničním a horském kole. Gravel vám rychle pojede po štěrkových cestách. Pozor byste si měli dát při jízdě v terénu a na těžších lesních cestách, kde kolo může lehce uklouznout, odskočit – proto je zde důležité více pracovat s těžištěm a být na kole uvolněný.

Největším odpružením, které vám pomůže jet plynule a rychle, je vaše tělo. Uvolněné ruce a nohy slouží jako největší tlumič na přírodních nerovnostech. Dobrý pozor byste si měli dát před velmi obtížným terénem, kde byste běžně již jeli na horském kole. Gravel bike není stavěn na překonávání velkých kamenů, kořenů či skoků a je náchylnější k defektům a pádům.

Gravel vám bude rychle uhánět po dlažbě v městském terénu, na rozbitých silničkách v parcích či opuštěných zpevněných lesních cestách, kde se většinou střídá hrubý asfalt se štěrkem. Na hladkém asfaltu nebude rychlý jako klasické silniční, protože vás budou brzdit široké pláště a kolo s lehkými převody, které nepočítají s vysokou rychlostí.

Pro svoji multifunkční využitelnost je gravel bike oblíbený zejména u vášnivých cykloturistů, kteří během jedné vyjížďky vystřídají několik druhů terénu a chtějí mít rychlé, pohodlné, multifunkční kolo do jakéhokoli prostředí. Ti nejskalnější gravel bikeři si své několikadenní cyklotoulky většinou zpříjemní spaním pod širákem či ve stanu.

Celým dílem vás prováděl trenér první třídy Mgr. Vojtěch Beran. Chcete cíleně zlepšit váš cyklistický výkon a své tělo chcete zatěžovat efektivně bez chyb a omylů? Využijte naše služby: 

Nezapomeňte sledovat naše novinky:

► Web: www.alltraining.cz

► Facebook: www.facebook.com/alltraining.cz/

► Instagram: www.instagram.com/alltraining.cz/

Autor: Komerční článek

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková