Jak vybrat správně dětské kolo – rady do obchodu i bazaru
Blíží se konec školního roku a možná se chystáte koupit své ratolesti za vysvědčení nové kolo. Jako odměnu i jako prostředek, jak užít prázdniny aktivně. Přehled údajů, které je dobré mít při výběru na zřeteli přinášíme v dnešním článku.
Vybrat správné kolo pro vašeho potomka je záležitost, které bychom měli věnovat dostatek času. Zásadní jsou dva faktory – parametry dítěte a parametry kola. Než vyrazíte do cyklistického obchodu, přečtěte si, co vše při výběru zohlednit. Jen tak totiž pořídíte věc, která bude dělat skutečně radost a dobrou službu.
U dítěte bereme ohled na:
- tělesnou výšku a věk
- fyzickou zdatnost
- četnost použití/ časové možnosti rodičů
- zájem dítěte spolupodílet se na výběru (např. barvy 🙂
U kola se soustředíme na:
- velikost
- hmotnost
- kvalitu osazení
- vybavení
Začněme tedy potomkem samotným. Existují různé tabulky s rámcovými hodnotami věk versus velikost kola, jsou však pouze orientační. Velikost kola (12“, 14“, 16“, 18“, 20“)je údaj v palcích, konkrétně průměr ráfků / u dospělých se uvádí velikost rámu !/. Výška dětí je hodnota proměnlivá a i u stejně starých dětí dosti různorodá, taktéž velikost rámu se liší podle výrobce.
Jak poznat správnou velikost ?
Dítě rozkročené nad kolem by mělo stát oběma nohama na zemi a mezi horní rámovou trubkou a rozkrokem by měl být asi 5 cm prostor. Se zadečkem na sedadle by mělo pohodlně dosáhnout na řídítka a bezpečně položit nohy na zem.
Orientační tabulka – vždy je nutné porovnat s údaji od konkrétního výrobce
Kolo by mu nemělo být ani příliš malé, ani příliš velké. U standardně rostoucích dětí by se nemělo přeskakovat jednotlivé velikosti (např. ze 16“ rovnou na 24“). Dítěti tak můžete otrávit hned dvě cyklistické sezóny – tu předchozí je na malém kolečku jak vosa na bonbonu a tu následující zákonitě nemůže zbytečně velké kolo bezpečně a s přehledem ovládat. A k nechuti k jezdění je zaděláno…
Pro nestandardně rostoucí děti se na trhu nabízejí kola „mezivelikostní“, a to 14“ a 18“. Je jich mnohem menší výběr, ale samozřejmě pokud potomkovi velikost sedí, vřele doporučuji.
Na trhu je velké množství kol nejrůznějších značek, velikostí, kvality a ceny. Položte si tedy před koupí kola pár otázek:
- Kolikrát do týdne či do měsíce jste schopni a ochotni s dítětem na kolo vyjet?
- Budete jezdit jen po asfaltu ve vaší čtvrti či vesnici nebo se vydáte po turistické značce a okusíte nejrozmanitější terény (včetně přenášení kola přes kamenité úseky)?
- Vyjede dítě vůbec mimo zahradu či hřiště?
- Bude kolo určeno výhradně k cyklistice nebo bude sloužit jako hrací pomůcka pro celou dětskou partu?
- Budete pracovat na tom, aby se dítě v cyklistice zlepšovalo, učilo se správným návykům anebo kolo berete jen jako jednu z dalších pohybových aktivit?
Pokud vás odpovědi takovýchto otázek přesvědčí o tom, že cyklistika je vaše láska a chcete ji předat i vašim dětem, rozhodně neváhejte do dětského kola investovat i několik tisíc navíc. Děti rychle rostou a bazarová kola se navíc stále výborně prodávají a buďte si jisti, že spokojené dítě, které považuje cyklistiku za potěšení a neustále zlepšuje své cyklistické schopnosti a svou výkonnost, je hřejivou odměnou penězi nevyčíslitelnou.
Dítě zapojte do výběru kola: konzultujte barvu, vysvětlujte, co k čemu slouží, podle rozumových schopností ho seznamte i s hodnotou kola, budujte u potomka vztah ke kolu, učte ho později se o kolo starat.
Cena, váha – odraz kvality
Druhou kapitolou je kolo samotné. Po výběru velikosti kola, o které jsme již výše hovořili, přichází na řadu hmotnost. Většina nabízených kol je poměrně těžká, vezmete-li v potaz, že tříleté dítě začínající jezdit na kole váží něco mezi 12-15kg a běžná kolečka velikosti 12“ váží 7-9kg. Rovněž 16“ jsou běžně 9tikilová, 20“ dokonce 10-12kg. Přesto, že údaje o hmotnosti jsou často špatně dohledatelné, soustřeďte se na ně a porovnávejte nabídku. Aktuálně jsou již na trhu k sehnání lehká dětská kola, u nichž se výrobci dostali s váhou na tyto hodnoty: 14“ – 5,8kg, 16“ – 6,1kg, 20“ – 7,8kg. Věřte, že každé kilo dolů bude na jízdě vašeho dítěte znát. A opět připomínám, že si cyklistiku s dětmi chceme především užít a vzbudit u nich kladný vztah k jízdě. Lehké, snadno ovladatelné kolo k tomu rozhodně přispěje.
U kol, které se dostaly do užšího výběru, prohlédneme kvalitu osazení (páčky, brzdy, ráfky, přehazovačku). Brzdy se používají čelisťové a měly být dostatečně účinné. K tomu přispěje hliníkový ráfek (ne plastový ani ocelový). Brzdy by se měly snadno seřizovat, páčky by mělo být možné posunout a přiblížit k malé dětské ručičce. Kvalitní kolečka mají již ve velikosti 16“ ovládání přední i zadní brzdy na řídítkách a přispívají k pohodlí a bezpečnosti při zastavování. Kolo 20“ by mělo mít kvalitní přehazovačku, ať už s gripem na řídítkách nebo páčkami. Odpružená vidlice je zbytná, děti jsou lehké a nevyužijí tak plně její funkčnost a vidlice zvyšuje hmotnost stroje.
Rozumně se dohodněte s dítětem, jakou další výbavu považuje za nepostradatelnou, a na kolo nic zbytečného nevěšte a nemontujte. Opět se tím jen zvyšuje hmotnost.
Určitě se vám vyplatí poradit se s výběrem kola ve specializovaném obchodě, kde vám bude rovněž poskytnut záruční servis a nekupovat kolo v rámci nedělního nákupu v nejbližším supermarketu. Jediným lákavým parametrem tamních kol je pouze jejich nízká cena.
Při vybírání kola z druhé ruky se v zásadě držíme stejných pravidel, jen jsme mnohem obezřetnější při prohlížení opotřebování rámu (zkontrolujeme eventuální praskliny), nábojů, ráfků, brzdiček. Seznamte se s historií kola, nechte si ukázat záruční list, dokumentaci o servisu. Nejen, že tím zvýšíte svou informovanost o kolu, ale třeba se i vyhnete nepříjemnému zážitku s koupí kradeného kola.
Autor: Madla F.