EUROBIKE 2015 – vše kolem kol

Největší evropský cyklistický veletrh EUROBIKE, jemuž již tradičně patří poslední srpnový týden se rozběhl na plné obrátky. V 14 halách a přilehlých venkovních prostorách se letos sešlo 1250 vystavovatelů z 53 zemí, akreditovaných novinářů je kolem 1800 a očekává se téměř 50 000 návštěvníků i z řad veřejnosti, kterým je vyhrazen závěr týdne: pátek a sobota. Na tomto svátku cyklistiky jsme nemohly chybět, tak vám v několika vstupech představíme trendy nadcházející sezóny, produkty, které se objeví na českém trhu i další věci, co nás zaujaly.

Ačkoliv je zřejmé, že mužské osazenstvo je v rámci cyklistiky v převaze –jedna věc je jasná a potěšující : ženy dostávají u řady značek větší prostor, těší se jejich zájmu. A zároveň se předpokládá, že se navýší počet žen, které na kole budou jezdit pravidelně a tedy užívat kvalitní vybavení, že se rozšíří náročná klientela, která ocení high technologie. Že i my, ženy, se dokážeme odměnit nějakým parádním produktem, protože si kvalitu prostě zasloužíme. V získávání informací by Vám měly pomoci i naše články a testy.


LIV – je jen o ženách
Od loňského roku se skloňuje jméno této značky, která je výhradně ženskou záležitostí. Vedení světového obra GIANTU vsadilo na nárůst obliby cyklistiky právě u něžného pohlaví a tak světlo světa spatřily dámské modely silničních i horských kol LIV, přičemž se využily technologie i kvalitní díly z pánského vývoje. O těch  nejdůležitějších novinkách jsme již psaly z české prezentace. Zde, na Eurobike byly k vidění i další modely, včetně sladěných kolekcí oblečení a doplňků. O dovoz kol do ČR se stará firma Progresscycle.

SCOTT – hra barev a dokonalé sladění
Můžete mít vše. Levné, drahé, alu, karbon, závodní xc nebo trailové kolo a samozřejmě podobně rozmanitý výběr najdete i v silničkách. Klasiky : Genius, Spark a Soluce poutaly velkou pozornost. Scott také sází na ztotožnění se se značkou, takže kdo chce být sladěn od hlavy až k patě, není problém – pořídit si můžete top performance řadu nebo trailové sety. K „scotí“ barevné klasice, fialové a zelené přibyly i variace oranžovo žluté, která vás rozsvítí. U kol se objevily i reflexní růžové prvky, možná na první pohled docela výrazné, ale v kompozici dalších barev rozhodně ne nevkusné. Jejich cíl je zřejmý: bezpečnost a pravidlo být viděn.

GHOST a LAPIERRE – vybere se každá
Záměrně spojuji tyto dvě značky k sobě, protože v Čechách se o jejich distribuci stará společnost Schindler Sport a i zde, na výstavišti byly poblíž sebe. Od Lapierre jsme nedávno testovaly parádní enduro kolo Zesty Lady, i proto jsem byla zvědavá na nový model pro r. 2016. V katalogu mi ho německý zástupce ukázal (modrá je dobrá), zde k dispozici nebylo. Tak si chvilku počkám(e), zanedlouho bude prezentace obou značek v ČR, určitě vás o jeho představení neošidíme. Radost (nejen pro oko) nám alespoň udělala designově povedená silnička Lapierre SENSIUM 600.karbonová silnička, osazená Shimanem řady Ultegra.


Ghost – s trochou nadsázky : pokud má být duch neviditelný, tak dámská kola Ghost to určitě nesplní. Neupozorňují na sebe křiklavými barvami,  karbonová kola řady NILA byla v  provedení je elegantních černobílých barvách,  celoodpružené biky v pastelových. Celkově mají kola šmrnc a zajímavé detaily.

CUBE – milé překvapení
U některých značek patří první  (někdy i druhý ) pohled mužské expozici a pak až zahlédnete dámskou sekci.  V případě značky CUBE mě čekalo milé překvapení, nemalý prostor a skutečně velký výběr dámských kol. Návrat k přírodě a tendence si bikování užívat se promítá i do nabídky: trail biky, celoodpružená endura, zdvihy od 120 do 150 mm, opět rozmanité barvy. Expozice pro ženy byla skutečně nepřehlédnutelná. Prostor patřil i silničním kolům – v nabídce byly hned čtyři modely. Palec nahoru je za karbonový kousek Cube Axial WLA Pro, osazený funkční řadou Shimano 105, čímž se cena  udrží na příznivé ceně.


AUTHOR – nemohla jsem přehlédnout
Tradičně prostorná expozice a vlastně úplně první místo, kam jsem na Eurobike zavítala. Kromě kol je tam ohromě příjemná atmosféra, tým lidiček, kteří mají tuto značku jako srdcovku a to je znát i při prezentaci, které se mi dostalo. Pokud tedy „ujíždíte“ a jezdíte na této značce, a chcete vybírat z ASL kolekce, čekají vás nová barevná provedení, především model PEGAS  si nezadá nic se zahraničními designy. Fialová totiž pro příští rok nesmí chybět. Překvapením v tom dobrém smyslu byla i informace, že se pro příští rok bude k mání dámský silniční rámový set /rám + vidlice/, ta sice vystavená nebyla, ale vzorek již s kompletním osazením je na světě a máme přislíbenou exkluzivitu k zveřejnění. Tak se těšíme…

KELLYS – fit koncept i letos
Kellys má svou dámskou řadu a sází i letos na rekreační jezdkyně. Barevně povedené, sladěné i s funkčním, free oblečením. Na jejich stánku byla k vidění spousta dalších doplňků s logem značky. Holky se závodním srdíčkem by jistě zajásaly nad pánskými karbonovými modely Stage a novinkou Hacker ( na 650 B kolech), s velmi příjemným poměrem kvality a ceny, které bychom si také zasloužily J. Tak třeba pro příští rok ….

Zítra doplníme větší fotogalerií.

Autor: Kája Polívková

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková