Pražské cyklozvonění 2015 rozezní smíchovskou náplavku

S blížícím se víkendem pro vás máme jeden dobrý tip, jak si užít cyklistiku úplně jinak, než je jízda po silnici nebo lesem. Program je pestrý, od přehlídek, testování kol až po společnou spanilou jízdu. Stačí tedy příslíbit neděli v akčnějším tempu a přijdou si na své skutečně všichni….

Vltavské nábřeží u Jiráskova mostu se na jeden den v sobotu 12. září promění k nepoznání. Místo původního parkoviště zaplní prostor náplavky dětské tržiště, přehlídka módy na kolech, půjčovna elektrokol, Segway, městských kol a dalších samohybů. Spanilou jízdu Prahou tu zakončí skupiny cyklistů, které se sjedou z celé metropole. Pohodovou akci zakončí koncert skupiny The Love Songs Orchestra.

Společným zvoněním na cyklistické zvonky se účastníci akce pokusí před polednem probudit smíchovskou náplavku. Ta v uplynulých letech sloužila především k parkování. Město výhledově plánuje oživit tuto část Smíchova a každý tak dostane možnost vyzkoušet si, jak by náplavka mohla v budoucnu vypadat. Společně s uzavřením jednoho jízdního pruhu na ulici Strakonická a Hořejší nábřeží se zde vytvoří prostor pro bezpečný příjezd jízdních kol z obou hlavních směrů.

Třímetrový pruh v délce 3,5 km pak bude po celý den sloužit jako testovací dráha pro elektrokola, nákladní a městská kola. Na místě bude možné vyzkoušet si jízdu na nejrůznějších šlapacích, odrážecích a jiných dopravních prostředcích. Elektrokola, nákladní kola, skládací či městská kola budou připravena i pro ty, kdo dorazí pěšky nebo přijedou tramvají. Provoz osobních a nákladních automobilů bude zachován ve druhém jízdním pruhu, vzhledem k sobotnímu provozu by měl být průjezd Smíchovem hladký.

Odpoledne čeká na návštěvníky také módní přehlídka s jízdními koly. Nová i recyklovaná městská kola budu hrát hlavní roli v přehlídce, která ukáže nový rozměr městské cyklistiky – kolo jako životní styl a vyjádření jedinečnosti. Originální modely doprovodí tašky a kabelky značky VAHO Trashion, které jsou vyráběné z recyklovaných pneumatik, duší a reklamních bannerů.

Návštěvníci budou moci změřit své síly na kolech i v testech vědomostí. Mobilní dílna Bajkazyl bude zdarma poskytovat jednoduchý servis kol. Iniciativa Cyklisté sobě zase bude na místě sbírat podněty od uživatelů jízdních kol. Kampaň Nakupuj na kole se snaží ukázat, že jízdní kolo může být užitečným pomocníkem i v denním životě rodiny.

Akci pořádá sdružení NaKole, nad akcí převzali záštitu náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek a za Prahu 5 starosta Radek Klíma a radní pro kulturu Petr Hnyk.

Na místo je možné dorazit pěšky z blízké zastávky metra Anděl nebo se svézt na kole s některým z průvodců. Informace o dopravě na kole, metrem či tramvají, program akce, místa a časy odjezdů cyklojízd najdete na oficiálním webu akce www.cyklozvoneni.cz.

Autor: TZ

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková