Víkendové silniční ohlédnutí – přípravy na MS vrcholí

Dvě zajímavé zahraniční akce, dvě vítězství žen z týmu Ale Cipollini, sympatické vystoupení Zuzky Neckářové…

Silniční světový šampionát už do svého zahájení odpočítává pouhé dny, přípravy vrcholí i mezi závodnicemi. Tento víkend nabídl poslední možnou prověrku sil v závodním tempu a tak se ženský peloton rozdělil do dvou zajímavých závodů : tradičního etapového závodu Giro della  Toscana, kde jsme měli také české zastoupení  a jednorázového závodu  Madrid challenge la Vuelta, který byl součástí závěrečné etapy pánské Grand Tour – španělské VUELTY.

Giro dell Toscana je tradičním posledním etapovým závodem, s relativně rovinatým profilem, což řada týmů využívá jako ideální finální přípravu právě před mistrovstvím světa. Letos se na start postavila i česká závodnice Zuzana Neckářová (Author-Lawi), která také za pár dní odlétá na světový šampionát do USA , kde bude bojovat v hromadném závodě  jednotlivkyň . Zuzka si nevedla vůbec špatně a po třech závodních dnech dokončila na 32. místě, se ztrátou 4 min 19 s na vítěznou Polku, Malgorztu  Jasinskou, z týmu Ale Cipollini. Ta ovládla  také vrchařskou soutěž a získala i etapové vítězství. Ženy absolvovaly ve třech dnech úvodní prolog v délce 2,2 km a dvě etapy – na 132 a 97 km. Vítězka vše zvládla těsně pod 6 hodin.

Zuzana Neckářová (vepředu) při tréninku na EH v Baku

 

Madrid challenge la Vuelta –  kritérium na necelých 90 km. Další společný závod s muži –  po vzoru závodu slavné Tour de France, resp. vloženého ženského závodu La Course (dámy jedou před závěrečnou etapou mužů), se i v této tradiční podzimní Grand Tour dostalo pozornosti světovému závodnímu pelotonu žen.  A opravdu – na startu se objevila absolutní špička, v čele s dvojnásobnou mistryní světa, Italkou Giorgií  Bronzini (team Wiggle Honda) nebo vynikající nizozemskou sprinterkou,  Kirsten Wild.  Vítězství nakonec patřilo ale jiné z favoritek.  Ve velmi rychlém závodě, kdy rychlostní průměr  překročil hranici 41km /hod, projela vítězně cílem americká závodnice Shelley Olds (tým Ale Cipollini).  Její radost byla dvojnásobná – v průběhu závodu měla defekt a návrat zpět do pole, aby mohla bojovat o vítězství jí stál hodně sil. Až za ní dospurtovala Italka Bronzini, třetí Nizozemka Wild. Elitní ženy teď čeká přesun za oceán, do amerického Richmondu, kde již 19. Září zahajuje světový šampionát.

Radost bojovnice dne – Shelley Olds

 

Autor: Kája P.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková