Víkendové MS v cyklokrosu s pěticí českých žen. Jak vyladily nejlepší ?

Vrchol sezóny nejlepších cyklokrosařů je doslova za dveřmi. Jak se připravují na nejdůležitější závod roku naše medailistky z národního mistrovství ? Potvrdí Pavla Havlíková svou letošní vynikající formu ? Dočkáme se medaile ?

Nadcházející víkend vyvrcholí v belgickém Heusen-Zolderu cyklokrosová sezóna – bude se bojovat o tituly světových šamponů. Na start se postaví i pětice českých žen. Dvě v elitní kategorii a tři v kategorii U23. Trať světového šampionátu si většina závodníků mohla vyzkoušet při vánoční generálce, v rámci SP.
Je náročná, nechybí tu ani technické úseky, výběh do strmého kopce, pozitivní je, že i při deštivém počasí nehrozí příliš bahnitých pasáží. A jak se těší naše reprezentantky ? Jaká byla závěrečná příprava, jaké mají pocity i očekávání ?


Pavla Havlíková, 32 let, MČR 2. místo, v hodnocení SP celkově osmá

Prožíváš letos vynikající sezónu, na svém kontě už máš řadu cenných výsledků. V jaké formě jsi pár dní před nejdůležitějším závodem roku ?
Podle posledního závodu v Hoogerheide se může zdát, že na tom nejsem nejlépe. Ale nepropadám panice. Sešlo se tam pár faktorů, které tomu výsledku trochu pomohli. Jsem zdravá, to je pro mě hlavní.

Vyšla ti příprava podle představ ? Byl vlastně vůbec čas nějak ladit…co víkend,to závod ? Necítíš už únavu ?
Vše klape jak má. Počasí v letošní zimě bylo naprosto ideální, takže jsme mohli řádit do poslední chvíle na kole i v Jablonci. Co se týče závodů, tak jsem je měla poskládané letos tak, abych byla v pohodě celou sezónu – bez stresů, prostě pro radost! Čistá hlava je základ. Poslední týden už zůstávám v Belgii, je tu mnohem lepší počasí než v Čechách a hlavně tu mám klid.

V neděli se jel v Hoogerheide poslední díl SP, kde se ti moc nedařilo, skončila jsi 17. Říká se, že kdo tady vyhraje, na mistrovství na vítězství nedosáhne. Šetřila jsi síly ;-)?
Doufám, že je tato pověra pravdivá. Trať byla zcela odlišná, než se pojede v sobotu v Zolderu, takže hra je naprosto otevřená. Při závodě se šetřit síly nedají, závod je závod a tam se jede naplno. Prostě jsem neměla ideální den, výsledek házím za hlavu a jede se dál.

Co říkáš trati, na které se šampionát pojede ? Líbí se ti?
Trať v Zolderu je velice rychlá za každého počasí. Myslím, že mi sedí po všech stránkách. Udělali na ní pár změn oproti loňským rokům, což mi vyhovuje. Je teď trošku víc biková, takže mohu zúročit i letní přípravu. Řekla bych, že všeobecně Čechům sedí.

Od kdy budeš v Zolderu ? Budeš bydlet s českou výpravou nebo u belgických přátel ?
Do Zolderu se pojedu poprvé podívat až den před závodem, jel se tam SP v prosinci, takže není co najíždět. Velké změny neočekávám. Bydlím 30min od trati, takže budu spát doma. Budu tady mít komplet podpůrný tým z Čech, aby vše běželo jak na drátkách. Chci mít kolem sebe lidi, kterým naprosto důvěřuju, žádný chaos.

V generálce MS, v povánočním závodě SP, jsi skončila šestá, cítíš, že bys to mohla zopakovat i při MS ? Máš svůj konkrétní cíl , respektive umístění , které tě potěší ?
Generálka vyšla docela dobře, hodně mě to povzbudilo. Při MS chci být hodně vysoko. Číslo ti ale neřeknu, vyřčená přání by se nemusela splnit. Je to 40min, kde se může stát cokoli.

Na jakém kole jedeš (značka, model), už víš, jaké obuješ galusky ?
Letos jezdím na karbonových kolech stavených na míru, značka AVALON. Jsou to povedené kousky upečené v Itálii. Který profil galusek použiju, se rozhodnu až v pátek po prohlídce trati. Mám na výběr z 5 designů od Dugast, tak snad vyberu ten nejlepší.

Koho tipuješ na medailové stupně ?
V tomto závodě může vyhrát naprosto kdokoli z první 10 SP. Bude to otevřený závod a moc se na něj těším. Doufám, že dorazí i hodně českých fanoušků! Tak držte palce!

 

Martina Mikulášková, 23let, MČR 1.místo, v hodnocení SP celkově 26

Martino, na mistrovství republiky jsi ukázala, že forma jde nahoru a že umíš vyladit na den D. Teď tě ale přibrzdila nemoc, nestartovala jsi na předposledním díle SP, tento týden jsme tě našli ve výsledkové listině na 40. místě. Jsi už v pořádku ? Jak se cítíš tři dny před šampionátem ?
Trápí mě trochu natažený sval což se promítlo do mé přípravy a do závodu,chodila jsem s tím ke své fyzioterapeutce Mgr.Jitce Korfové a snažili jsme se udělat maximum, aby mě to při závodě nelimitovalo a věřím, že forma bude vyladěná na den D , tak jako na MČR.

Při tiskovce v Táboře, jsi v rozhovoru zmínila své přání skončit kolem 10 – 15 místa. Vidíš to jako reálné ?
Sice nemam takovou formu jako v loňské sezóně, kdy jsem několikrát zajela do 10.mista ve SP, ale budu se snažit podat co nejlepší výkon. Jen mi musí ten den hrát vše do karet, správně naladěné nohy, hlava a taky štěstí.

Znáš trať šampionátu? Jak se ti líbí ? Jaké by ti vyhovovaly klimatické podmínky ?
Trať v Zolderu znám hodně dobře, líbí se mi docela mi i sedí. Podmínky budou pro všechny stejné, takže se budu snažit zajet nejlépe na podkladu, jaký tam právě bude.

Máš s tvým trenérem p. Chrobákem vymyšlenou nějakou taktiku ?
S trenérem žádnou zvláštní taktiku nemáme, snad jen to, že bude stát u trati a už to je pro mě hnací motor. Bude mi dávat pokyny podle toho, jak se bude závod vyvíjet.

Kdy a s kým cestuješ do místa dění ?
Zůstali jsme v Belgii s rodiči už po posledním SP v Hoogherheide, abych si mohla pořádně potrénovat a načíst trať.

Na jakém modelu kola pojedeš ?
Letošní sezónu dojezdím na kole Ridley x-fire a po MS už budu v nových týmových barvách, tak mě čeká kolo Prodoli. Galusky na závod budou Dugasty.

Tvůj tip na medailistky ?
Mistrovství světa je specificky závod, kde může vyhrát opravdu kdokoliv,ale sázím na Sanne Cant.

Nikola Nosková, 19 let, na MČR 3. místo
Benjamínek v týmu, ale zároveň největší kandidátka na medaili je devatenáctiletá Nikola Nosková. O cenný kov bude bojovat v kategorii U23. To, že  bude patřit meezi favoritky dokazují i výsledky z dvou posledních SP, kde startovala s elitními ženami a dokázala s nimi držet krok. Ale je to sport, o tom se Nikola přesvědčila při loňském silničním světovém šampionátu, v americkém Richmondu, kdy už sahala po medaili, ale stačila jedna technická chyba v rozhodujícím stoupání a bylo po nadějích…
/po domluvě s trenérem jsme Nikolu nerušili v koncentraci na závod a odpovídal nám p.Hollósi sám/

Jak probíhala příprava Nikoly na cyklokrosový vrchol ?
Miloslav Hollósi : „ Příprava klapla, přes vánoce se nám podařil nastavit dokonalý program, včetně přípravného závodu na trati MS. Bohužel jediné, co v posledních dnech narušilo plány, bylo nepříznivé počasí, tak jsme zašli na kolo na dráhu, aby se nezúžila příprava jen na jízdu na ergáči“, popisuje detailně tréninkové ladění k sobotnímu závodu.

A stávající forma Nikoly?  “Jestli můžu soudit podle posledního SP v Holandsku /25. místo v absol.pořadí , tak je na tom Nikča dobře. Výhodou je, že mladé holky pojedou svůj vlastní závod, bez eliťaček a to by jí mělo vyhovovat. Určitě ví, že patří mezi adeptky na super výsledek, ale už má za sebou tyto zkušenosti, takže je s tím vyrovnaná“, zmínil Miloslav i důležitost psychické přípravy své závodnice.

V kategorii U23 budou Českou republiku ještě reprezentovat další dvě závodnice, Denisa Lukešová a Denisa Mináriková–Švecová.

Závody žen i U23 jsou na programu v sobotu 30.ledna, v 13 h startuje kategorie U23, v 14:55 pak Ženy Elite.  Oba  můžete sledovat  v přímém přenosu České televize !

Autor: Kája Polívková
Foto: archiv DNK

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková