Proč je banán super potravinou sportovců

Banán je nejčastěji konzumované ovoce ve světě a je součástí jídelníčku téměř každého sportovce. Nejinak je to mezi cyklisty. Víte, co vše dobré vám banán nabídne?

Banán je ovoce s historií spadající několik tisíc let před náš letopočet, a konzumují ho jak lidé, tak i zvířata po celé planetě. Co je na nich tak úžasného?  Jsou chutné, zdravé a relativně levné.  A také dobře tvarované, chráněné ve „vlastním“ obalu.  I u sportovců jsou  na prvním místě mezi konzumovaným ovocem.

Odkud přišly…
Pravý původ banánů, jednoho z nejoblíbenějšího druhu tropického ovoce,  pochází z oblasti  Malajsie. Odtud se dostaly díky cestovatelům do Indie, kde je o nich zmínka již v 6 stol. př.n.l. Poprvé ho zde také ochutnal Alexander Veliký roku 327 př.n.l. na svém tažení. Odtud se banány postupně rozšiřovaly dále do světa. V současnosti se pěstují v tropických oblastech Rostlina, na které banány rostou ve skutečnosti není strom, ale je to největší bylina na světě. V současnosti se ročně exportuje do světa přes 12 miliónů tun banánů.

Je banán SUPER food?
Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu spolu s vlákninou. Poskytují okamžitý a podstatný zdroj energie. Výzkum dokázal, že už dva banány dodají dostatečné množství na váš středně dlouhý trénink.   Navíc hladina draslíku obsaženého v banánu pomůže  snížit riziko svalových křečí,  strašáka při našich jízdách.

Je tu ale mnohem víc, než se na první pohled zdá. Banány jsou chutné, stravitelné, nedráždivé a pro tělo má  jejich konzumace přínos pro fyzickou i duševní stránku.

Tlumí stres – draslík je životně důležitý minerál, který pomáhá stabilizovat srdeční tep, posílá do mozku kyslík a reguluje tělní vodní rovnováhu. Když jsme ve stresu, zvyšuje se metabolická aktivita a tím klesá hladina draslíku. Tato rovnováha může být znovu obnovena s pomocí svačinky v podobě banánu, který obsahuje velké množství draslíku.

Upravuje zažívání – banány se používají jako potravina, která má pozitivní účinky proti poruchám činnosti střev, kvůli jejich měkké struktuře a jemnosti. Neutralizuje překyselenost žaludku a redukuje podrážděnost vnitřní vrstvy žaludku. Je také dobrým pomocníkem při zácpě, obsažená vláknina a jeho konzistence dokáže obnovit normální střevní činnost. Pomáhá překonat tento problém, aniž byste museli užívat projímadlo.

Upravuje krevní tlak – jak už jsme psaly, bohatý obsah draslíku v banánech a absence soli z banánů dělá výborného bojovníka proti krevnímu tlaku.

Zahání deprese – banány obsahují tryptofan – aminokyselinu, kterou tělo přeměňuje na serotonin a ten, jak je známo, zlepšuje náladu a obecně se cítíte šťastnější.

Vyřeší večerní prohřešek – kocovinu.  Jenda z nejrychlejších cest, jak překonat kocovinu, je udělat si banánový mléčný koktejl oslazený medem. Banány i mléko uklidňují žaludek a s pomocí medu doplní vyčerpanou hladinu krevního cukru.

Víte, že: Středně velký banán (100g) obsahuje: 400Kj,  1,2 g bílkovin,3 g vlákniny,27 g sacharidů,vysoké množství draslíku – kolem 450 mg, 43 mg hořčíku, 27 mg fosforu,7 mg vápníku,1.3 mg selenu,0.4 mg železa. Také stopové množství zinku, manganu a mědi, vitamín A, C ( 11mg), nechybí zastoupení důležitých B ček. 

 

RECEPTY DNK : Banán na tři způsoby

Samozřejmě, že na trénink si vezmete nejspíš banán v „původním“ balení, tedy v syrovém stavu. Ale po jízdě na vás může doma čekat upečená dobrota a nebo si za pár minut něco zdravého z banánů zvládnete připravit. Vyzkoušely jsme pro vás tyto tři rychlé recepty,které vám dodají energii i živiny do vašeho denního příjmu.

Banánový koktejl s chia semínky a jogurtem


Budete potřebovat:
banán, mléko, chia semínka, dvě lžíce jogurtu

Postup:
skutečně rychlá příprava, vše rozmixujeme do požadované konzistence, jogurt dodá koktejlu svěží chuť, chia semínka zvednou výživovou hodnotu.

Banánové placičky


Budete potřebovat:
3 zralé banány,3 hrsti vloček, 3 lžíce medu, dle chuti kakao, kokos

Postup:
banány oloupeme, rozmačkáme vidličkou. Do banánové kašičky přidáme +- tři hrsti vloček (dle hustoty směsi) a med, promícháme a necháme zhruba 10 minut odležet. Ze směsi lžičkou nabíráme, hrudky klademe na plech s pečícím papírem, lžící je zploštíme do placiček a dáme péct do předehřáté trouby na střední teplotu dozlatova. Pečeme dle velikosti placiček cca 20 minut. Vše bez cukru, mouky, vajec a tuku. Dle chuti můžeme do směsi přidávat to, co máme rádi, třeba oříšky, rozinky nebo slunečnicová semínka.

 

Rychlé banánové lívance

Budete potřebovat:
1 banán, 100 g jemných ovesných vloček, 2 vejce, trocha mléka, sůl (vystačí na 8 lívanečků)
Postup:
banán rozmačkejte, smíchejte s vločkami, které můžete předem rozmixovat, přidejte trochou mléka, špetkou soli a vejci a nasucho z těsta pečte malé lívanečky. S kvalitní pánví nebudete potřebovat žádný tuk.

Autor: Kája P.
Foto: archiv DNK

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková