Czech Mix Team s novými zkušenostmi i motivací.

Bez výrazných hvězd, ale za to dravě a s nadšením se vrhly cyklistky Czech Mix teamu do závodu v Kyjevě…

Nejlepší umístění ve druhé desítce, závodění v kvalitní mezinárodní konkurenci, nabyté nové zkušenosti, pár šrámů na materiálu, ale hlavně radost a motivaci do dalšího závodění si přivážejí české silničářky, které pod hlavičkou Czech Mix Teamu absolvovaly v posledním květnovém víkendu dva jednorázové závody kategorie 1.2 v ukrajinském Kyjevě.

13313461_1163489483702480_299971982_o

Na Ukrajinu vyrazila pouze pětice závodnic, které vybral sportovní ředitel Czech Mix Teamu Vladimír Kříž. V minulé sezóně byla hlavní oporou českého výběru Zuzana Neckářová, která však již ukončila aktivní závodní kariéru a chystá se na mateřské povinnosti, další kvalitní závodnice  Jarmila Machačová musela dát o víkendu přednost povinnostem ve svém domovském týmu. Do Kyjeva tedy odcestoval tým ve složení Božena Kučerová, Tereza Gargelová Aneta Rotterová, Elena Vaníčková a Naďa Voráčová. Nebyl mezi nimi žádný jednoznačný lídr, kterému by mohla být podřízena strategie celého týmu, na druhou stranu však české cyklistky nesvazovala žádná taktika a do boje se mohly vrhnout s tím, že nemají prakticky co ztratit.

V sobotním silničním závodě, který se jel v centru města, přímo na hlavní třídě Khresčatyk a přes náměstí Majdan Nezaležnosti, absolvovaly závodnice 68 kilometrů se dvěma úseky na kostkách a jedním mírným stoupáním, které však právě nerovná dlažba výrazně ztížila. České cyklistky si v závodě počínaly velmi aktivně a snažily se po celou dobu závodu nastupovat a potrápit domácí reprezentantky, které byly ve výrazné přesile. Čtyři ukrajinské týmy v plném složení však dokázaly závod plně kontrolovat a s přehledem pokrývaly nástupy českých i jiných zahraničních závodnic.

„Měla jsem ze závodu trochu obavu, dlouho jsem se potýkala se zdravím a nebyla jsem si jista svým výkonem. Chtěla jsem co nejvíce pomoci týmu a věděla jsem, že proti ukrajinské přesile to bude velmi těžké. Takže jsem zkoušela nastupovat, nastupovat a nastupovat. Na pochytání všech jejich nástupů už bohužel nezbyly síly, dvakrát nám to ujelo.“ řekla Božena Kučerová, která si počínala velmi aktivně hned od startu.

Všech pět českých závodnic nakonec dojelo do cílové rovinky v hlavním poli. Na posledním úseku na kostkách se pokusila ještě o poslední nástup před cílem Naďa Voráčová, ale v následujícím mírném sjezdu se balík bez problémů dotáhnul a v hromadném spurtu měla z češek nejvíce sil Elena Vaníčková, která projela na 15. pozici.

13321069_1163489563702472_1023298064_o

V neděli byla na programu časovka z vesničky Sukholuchchya do města Dymer, rovněž klasifikace 1.2. Trať časovky byla rovinatá, bez technických úseků, navíc se jel prakticky celý závod s větrem v zádech. Z českých závodnic se nejlépe umístila Naďa Voráčová na 17. místě: „Já jsem dnes s tratí hodně bojovala, takhle rovinaté časovky mi vůbec nesedí, navíc z velké části rozhoduje materiál a já bohužel nemám ani disk. 17. místo sice možná nezní zase tak špatně, ale s výkonem příliš spokojená nejsem,“ řekla po závodě Naďa.

Celkově lze říci, že ačkoli české cyklistky závodí a trénují ve srovnání se zahraniční konkurencí ve velmi skromných podmínkách, dokázaly se s náročnou konkurencí v Kyjevě poměřit a bojovaly až do konce. Díky samozřejmě patří partnerům týmu, kteří pomohli, ať už zapůjčením materiálu, vozu, výrobou dresů nebo podpořili tým finančně. V letošním roce to jsou firmy Cettec, Effettec, Bicykl Kříž, Auta Olomouc, Equinox Wheels a Sýkora Sportswear.

Autor: TZ

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková