Spřízněná ochránkyně. Redakční test helmy Kellys RAZOR

K redakčnímu testování se nám dostala enduro helma Kellys Razor. A šla z ruky do ruky… tedy z hlavy na hlavu. Je totiž skvělá!

Značku Kellys z našich stránek dobře znáte, ať už z testů dámských kol Vanity, enduro biku Swag, nebo z představení dalších cyklistických doplňků.  V jednom příspěvku jsme měly možnost nahlédnout do kuchyně slovenských designérů, kteří poodhalili proces vzniku nové helmy Razor.

I proto nás nová „Razorka“ hodně zajímala v reálném světě, protože osobní zkušenost je přeci nejvíc. Tento enduro model byl novinkou letošní sezóny, ale dobré zůstává, takže se s touto “ocean blue” variantou a dalšími barevnými kombinacemi můžete těšit i v nadcházejícím roce.

Kellys RAZOR_mg_1185

Designově vyvedená helma Kellys Razor na první pohled jasně přiznává, kam s ní vyrazit. Protažená zadní část, která chrání zátylek je typická pro allmountain jízdy. Kellys Razor je vyrobená metodou InMold, tedy vstřIkováním pěny do plastové skořepiny, tvoří tak jeden celek. Působí velmi kompaktně, bezpečně.

MIPS Razor

Kombinuje v sobě hledisko bezpečnosti a uživatelského komfortu. Náš testovaný model byl vybaven systémem MIPS (Multi-Directional Impact Protection),  jedná se speciální kluznou vložku, které je umístěna mezi samotným skeletem helmy a hlavou.  Jejím úkolem je, v případě pádu, síly působící na hlavu díky plovoucí vrstvě rozložit a eliminovat tak nebezpečí poškození mozku.

Větrací otvory Razor_mg_1187

Komfort, který nabízí každá dobrá helma, je kvalitní odvětrání. Zde se o vzdušnost postará celkem 23 větracích otvorů. Pohodlí zajistí i výborně vsazené měkké polstrování, které pevně drží na svém místě, samozřejmostí jejího snadné vyjmutí a praní.

Mezi parametry, které stojí za vyzdvihnutí, je stavitelný systém, dvě možnosti úpravy délky (obvodu hlavy) a co se týče vertikálního nastavení, nabízí se možností pět. Upínání je kolem brady klasicky stahovacími a stavitelnými pásky, doladění obvodu klasickým stahovacím kolečkem.

Helmy Kellys Razor oslovily své zákazníky nejen šmrncovním designem, ale i barevnou škálou, kterou si můžete vyladit vyměnitelným štítkem. V základní sestavě máte dvě barvy, lze dokoupit i další kombinace. Štítek je připevněn na tři plastové šroubky, boční strany štítku jsou napevno, prostřední část má půlcentimetrovou vůli pro upravení sklonu a není napevno. To by mělo  z větší míry zamezit  jeho zlomení, v případě pádu na něj.

_mg_1191

Kdo touží po zaznamenání svých terénních zážitků, má na vršku helmy připravené místo pro upevnění jakékoliv kamerky. Designové detaily v podobě motivujícího motta: “Ride your life” jsou decentní, vkusné a obsahem zcela na místě.


Co my na to?

 

Dvě bikerky, dvě hlavy a mnohem víc jízd. Jaké byly naše pocity?

majda

Madla
“Helma Razor mi přišla pocitově hodně lehká, příjemné bylo i to, že mi dobře seděla na hlavě, a to i po otevření stahovacích pásků a cvičném předklonu.  Protože jsem si při testování užila i nečekané zimy, kdy přišla na řadu tenká čepice, ocenila jsem snadnou manipulaci (i v rukavicích) se stahovacím kolečkem, které je dostatečně velké a profilované.  Ta helma mě bavila tak, že jsem si i sundala štítek a střihla si v ní veřejné cross country závody.  I když se vyrábí v levnější verzi bez MIPSu, u mě vítězí volba bezpečnosti”. 

_mg_1139

Kája
“To, jestli helma sedí nebo ne, je čistě individuální záležitost, závislá na tvaru hlavy a zčásti i na tom, co je každému příjemné a jak si pohraje s nastavením.  Samozřejmě záleží, jakými možnostmi nastavení helma disponuje. V mém případě při prvním vyzkoušení Razorky jsem nabyla pocitu, že bych měla sáhnout po menší velikosti. Nebo že si holt nepadneme do noty. Realita byla ale brzo růžovější. Chtělo si to pohrát s nastavením a trochu si přivyknout na její tvar, především hloubku. Nejprve mi totiž trochu stínil kšilt a zkracoval pohled dopředu. Ale i necelý centimetr, o který jsem si ho srovnala, problém vyřešil.  

A další pozitivní dojmy pak přicházely i během jízdy. Palec nahoru za možnost vertikálního nastavení ve více úrovních. Pět je možná trochu moc, ta poslední už je nalepená na otočném kolečku. Ale místo na culík je tu parádní. A právě díky možnosti precizně vyladit objem kolem hlavy  i vertikální nastavení způsobí, že helma sedí jak přibitá a to jsem jí prověřila i při nedobrovolném opuštění kola. Její váha 330 g (vel. S/M) je odpovídající pro helmy stejného určení, díky tomu jak pěkně sedí, jsem o ní nevěděla. Při koupi si určitě vyzkoušejte s brýlemi, které používáte nebo si nechte doporučit od prodejce. Tento detail může ovlivnit také dojem.”

 

V balení je náhradní kšilt v odlišné barvě a přepravní obal na helmu. Možnost zakoupit další barevné  náhradních štítky bereme jako příjemný bonus. Cena testovaného modelu je  3 299,- Kč,  alternativou může být verze bez MIPSu, ta je pak o 800,- Kč levnější. Další informace a přehled dostupných barevných variant helem Razor najdete na webu www.kellysbike.com.

 

Autor: Kája Polívková,Madla Fantová
Foto: redakce DNK

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková