ČP Holé vrchy: Havlíková, Mišoňová, Janovská-tři hvězdy krosového poháru

Napínavé souboje o pohárové body i nominaci na blížící se Mistrovství Evropy v podání Havlíkové i mladičké Mišoňové, drama na zadních pozicích, s neméně obdivuhodným výkonem od Lenky Janovské…

Necelý týden zbývá do evropského šampionátu v cyklokrosu, a tak poslední možností, jak prověřit formu byl čtvrtý díl pohárového seriálu Toi Toi Cup, který měl svou již tradiční zastávku na Holých vrších.

Někým oblíbená, jiným zas proklínaná je náročná trať, kterou organizátoři každoročně připravují. Už tak obtížný okruh, který se vine po prudkých stráních tentokrát ztížil noční déšť, a tak se hodně běhalo a místy to i hodně klouzalo. A bez ohledu na to, zda byl jezdec v sedle nebo se snažil běžet po svých.

V elitní kategorii žen se tentokrát sešla hodně kvalitní konkurence a startovní pole čítalo devětadvacet závodnic, kromě české špičky si přijela vyzkoušet české podmínky i Rakušanka Nadja Heigl, kterou fanoušci znají z bikerských tratí.  A nevedla si vůbec špatně, v cíli jí patřilo celkové třetí místo. O první dvě příčky se tentokrát také sváděl souboj, byť na pohled si pro své již čtvrté vítězství jela Pavla Havlíková zcela suverénně. Jak ale v cíli řekla, docela jí to bolelo, hnala ji před sebou Karla Štěpánová, jejíž cyklokrosová forma jde týden od týdnu nahoru.

Pavla

„Dneska to bylo strašně těžký, toho běhání bylo hodně moc a vůbec mi to nesedělo. Tlačit kolo skoro tři čtvrtě závodu je spíš extrém. Moje taktika byla jasná, snažila jsem se hned v prvním kole udělat co největší náskok a hlídat si to. Jsem fakt hodně ráda, že se i to povedlo. Chtěla jsem ušetři síly na neděli, kde mě čeká švýcarský pohár, tam chci uhájit průběžné vedení“, popsala úřadující mistryně republiky, kterou bezprostředně po vyhlášení čekal přesun na další závod EKZ Cross Tour do Švýcarského Hittnau. A jak bude ladit formu na blížící se Mistrovství Evropy, kde chce bojovat o medaili? „Jen co se vrátím ze Švýcarska, lehnu si, dám nohy nahoru a budu čekat, až přijde forma“, rozloučila se s úsměvem letos již čtyřiatřicetiletá závodnice týmu Kooperativa Cyclocross Women.

stupne

Spokojenost ve tváři měla i druhá v cíli, Karla Štěpánová (N1 Team). I když na Pavlu nestačila, dokázala od druhého okruhu držet krok s jejím tempem a v závěru dokonce i odstup trochu stahovat. „Chtěla jsem se Pavlou po startu udržet, ale bylo tu děsně bahna, já projela depem a pak tou alejí, kde se běželo a když jsem dala kolo na zem a naskočila, vůbec se mi netočilo přední kolo. Musela jsem si bahno vydloubat z pod vidlice, to trvalo a mě předjela i Bára Průdková, pak jsem to začala stahovat, ale líp to nešlo. V předposledním okruhu jsem stáhla 15 vteřin, možná kdyby to bylo o kolo delší…“, poslala svou cestu na bednu Karla. „Jsem po bikové sezóně unavená a dlouho mi trvá, než se pořádně rozjedu. Před závodem teď sedím na trenažeru hodinu“. I pro Karlu je vrcholem cyklokrosové sezóny táborský šampionát, pak ji čeká operace ramene, s kterým má po pádu na loňském mistrovství republiky v Bedřichově dlouhodobý problém.

Velkým překvapením bylo čtvrté místo juniorky Magdaleny Mišoňové. Vysoká štíhlá cyklistika sbírala cenné úspěchy na bikových závodech, kde jezdila v kategorii kadetek. V závodě s elitními ženami se ničeho nezalekla a dlouho se přetahovala o třetí místo s o mnoho zkušenější Nadjou Heigl.

„V posledním kole jsem spadla a dlouho jsem se zvedala a pak už mi nezbývaly síly, abych se Nadi držela. Věděla jsem, že je za mnou mezera, tak jsem si už hlídala to čtvrté místo. Před závodem jsem měla obavy, že to bude hodně klouzat, ale nakonec to nebylo tak hrozný. Jelo se mi dobře, vůbec jsem ale s takovým výsledkem nepočítala“, řekla sympatická závodnice týmu Adastra Sokol Veltěž, která věří, že si svým výkonem vyjela nominaci na táborský šampionát. „Moc ráda bych se tam dostala, bude to obrovská zkušenost“.

ct a janovska
Janovská si zasloužila i pozornost reportérů z České televize

Drama se odehrávalo i za zády žen, které bojovaly o stupně vítězů. Jednu z mladých závodnic, Janu Tesařovou, postihl epileptický záchvat. Její soupeřka, ale také oddílová kamarádka Lenka Janovská, studentka lékařské fakulty, jí okamžitě poskytla první pomoc. Tesařová byla po dalším ošetření záchranáři převezena ve stabilizovaném stavu do nemocnice. “Jelikož studuji dva roky zdrávku (lékařskou fakultu), tak jsem jí pomohla. Věděla jsem, že trpí epileptickými záchvaty, takže jsem jí pomohla, než přišla první pomoc a doktoři. Bylo to automatické, určitě bych znovu pomohla se záchranou života,” uvedla Janovská pro ČT. Ta pak v závodě bojovala jen krátce, z trati byla dle pravidel stažena, když jí dojela o jeden okruh pozdější vítězka Havlíková.

Po závodě navrhl reprezentační trenér Petr Dlask nominaci, kterou v sobotu v noci schválila cyklokrosová komise. Na mistrovství Evropy bude Českou republiku reprezentovat šestatřicet jezdců, kategorii žen zastupují čtyři závodnice v kategorii ženy Elite a osm žen do 23 let

Ženy Elite – Pavla Havlíková, Vendula Kuntová, Martina Mikulášková, Karla Štěpánová.

U23 ženy– Nikola Bajgerová, Jana Czeczinkarová, Magdalena Mišoňová, Nikola Nosková, Adéla Šafářová, Denisa Švecová, Tereza Švihálková, Elizabeth Ungermanová.

Kompletní výsledky pohárového závodu zde

Foto: zdroj cyklokros.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková