Blíží se mistrovství republiky v cyklokrosu. Havlíková má dvojí motivaci, Nosková klidnou hlavu.

Nosková,Havlíková, Šafářová? Kdo pro sebe urve titul české šampionky v prestižním mistrovském závodě? Požene Pavlu nečekaná událost vpřed nebo jí sebere síly?

Tuto sobotu se v Mladé Boleslavi pustí do boje nejlepší čeští cyklokrosaři,  budou se rozdávat tituly mistrů republiky. Jede se v pořadí již 67.ročník mistrovského závodu a nebude bez obhájců titulů, Michala Boroše a čtyřnásobné mistryně ČR, Pavly Havlíkové.

Trať šampionátu je situovaná do areálu parku Štěpánka. Ten protíná říčka Klenice, a právě ta svým rozvodněním v minulém týdnu přidělala organizátorům hodně starostí. Na včerejší tiskové konferenci, která se konala v pražské restauraci u Medvídků, však ředitel MČR Antonín Ungerman přítomné novináře ujistil, že pokud počasí vydrží, trať by neměla být extrémně rozbahněná. „Když se minulý týden rozvodnila říčka Klenice, byla skoro téměř celá trať pod vodou. V následujících dnech jsem chodil průběžně kontrolovat její stav dvakrát až třikrát denně. Ten se během tří dnů stabilizoval na původní hladinu,“ uklidnil příznivce cyklokrosu, kteří mají v živé paměti evropský šampionát z roku 2013. Tehdy panovaly v terénu náročné podmínky, s nesmírným přídělem bahna. „Trať bude sice opět těžká, ale regulérní“, zdůraznil Ungerman.

m cr

Zkušenost či mládí?

Elitní závodnice ženské kategorie odstartují ve společném závodě s kategorií U23 v 11:30. Na start se postaví téměř kompletní česká špička. Při neúčasti Kateřiny Nash, která dala přednost přípravě na MS doma v USA, se dá očekávat souboj o domácí titul mezi zkušenou matadorkou Pavlou Havlíkovou a třetí dámou evropského šampionátu v kategorii do 23 let Nikolou Noskovou. Obě prokazují vysokou a vyrovnanou výkonnost, je těžké některou z nich favorizovat. Ve vzájemných soubojích v rámci světového poháru byla o kousek úspěšnější Havlíková, ale při MČR půjde taktikou o zcela jiný závod.  

Jak ladí formu ještě 3 dny úřadující mistryně republiky, Pavla Havlíková?

„Boleslavská trať mi nikdy k srdci nepřirostla, nemám na ní pěkné vzpomínky, když se tam před pár lety jela Evropa. Ale porvat se s tím musím. Dres bych samozřejmě chtěla. Kdo bude na startu vůbec netuším, tedy kromě holek od nás z týmu Kooperativy. Ani to nesleduji, zvolila jsem přípravu na Gardě v Itálii, jsem od všeho dění dostatečně daleko. Vlastně jsem ještě neměla moc čas nad závodem přemýšlet. Vracíme se ve středu, aby byl čas na aklimatizaci a prohlídku trati. I když letos tomu moc nedám, mám hlavu jinde – v pátek se naposledy loučíme s týmovým parťákem, velkým kamarádem Honzou Březnou. Je to pro nás pro všechny těžký týden. Takže v sobotu pojedu pro něj“, popsala svou dvojí motivaci Pavla.

i
Pavla Havlíková při ME v Mladé Boleslavi v r. 2013

Nosková a ty další

Také její největší rivalka Nikola Nosková zůstává v klidu: „Trať znám z dřívějška, ale je prý trochu obměněná. Ve čtvrtek si to pojedu projet, abych ji co nejlépe poznala. Ta původní byla hodně těžká do tahu, i když bylo sucho. O tom si ale teď můžeme nechat zdát, ale bude to stejné pro všechny. Kdo má šanci uspět? Myslím, že se bude rozhodovat mezi mnou, Pavlou a Adélou Šafářovou“, zmínila Nikola svůj tip.

Do souboje jistě budou chtít zasáhnou i další mladé závodnice, ať se jedná Janu Czeczinkarovou, nebo již zmiňovanou a neustále se zlepšující závodnici týmu Nutrend Specialized, Adélu Šafářovou. O medaili bude jistě usilovat i Nikola Bajgerová či Magdalena Mišoňová, která se při své velké premiéře na ME v Táboře předvedla ve vynikajícím světle jak svým 7. místem, tak pouze 32 vteřinovým odstupem na třetí Nikolu Noskovou.

Po mistrovském závodě také oznámí reprezentační trenér Petr Dlask nominaci na Mistrovství světa, které se pojede na začátku února v nizozemském Valkenburgu.  V kategorii juniorek a žen do 23 let se počítá s naplněním kvóty 4 závodnic. Otázkou v tuto chvíli je, zda k tomu dojde také v kategorii Elite, kde je za Kateřinou Nash a Pavlou Havlíkovou přeci jen výkonnostní odstup. Pokud však některá ze elitních závodnic právě v Mladé Boleslavi překvapí, šanci na nominaci samozřejmě má.

Pan Pulman

Velké loučení

Svoji komentátorskou derniéru bude mít v Mladé Boleslavi Jindřich Pulman, který s mikrofonem začínal před padesáti lety. Poslouchat moderátorskou ikonu českého cyklokrosu, to je balzám pro každého fanouška. Málokdo si pamatuje tolik informací, zajímavostí i osobních perliček předních cyklokrosařů, jako tento čerstvý sedmdesátník. I to je důvod, proč se v Boleslavi očekává velký počet diváků i zajímavých sportovních osobností.

Závod žen bohužel nebude přenášet Česká televize přímým přenosem, takže nezbude, než dorazit do Mladé Boleslavi osobně nebo si počkat na záznam.  Naše redakce bude vše sledovat na místě, tak se můžete těšit na podrobnou reportáž.

Program sobotního dne

11:30 hodin Ženy (ženy Elite + ženy do 23 let)

12:50 hodin Muži (Elite a U23) přímý přenos ČT Sport

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková