SP Hoogerheide: Bojovný výkon Katky Nash stačil jen na 20. místo

Špatný start a problém s kolem hodil Katku až na samotný chvost závodního pole, přesto závod nezabalila. Hůř dopadly dvě rivalky Pauline Ferrand Prevot a Jolanda Neff, obě po hrozivě vypadajícím pádu závod nedokončily…

Generálka před blížícím se světovým šampionátem se včera odehrála na tradiční zastávce Světového poháru v cyklokrosu, v nizozemském Hoogerheide. Trať s jednou novou, nicméně pro závodnice hodně obtížnou pasáží, byla i přes klouzající sjezdy hodně rychlá. Rozhodčí po prvním okruhu nadělili dámám celých 6 okruhů, což ale nakonec znamenalo i pro vítězku čas nad 47 minut.

Vkrátce po poledni šedivé a větrné neděle se na start postavilo 62 závodnic, a tentokrát nechyběla žádná z širšího okruhu favoritek nadcházejícího mistrovství světa, včetně mnohonásobné mistryně světa Marianne Vos, která po tréninkovém kempu přijela vyzkoušet závodní tempo. Česko reprezentovala česká šestice: Kateřina Nash, Pavla Havlíková, které patří do elitní kategorie, Adéla Šafářová, Magdalena Mišoňová, Tereza Vaníčková a Elizabeth Ungermanová, ty budou příští týden na MS bojovat v kategorii d 23 let.

Hned první metry po startu ovlivnily pro mnoho jezdkyň další průběh závodu, trochu nešťastně zvolené prudké a úzké přemostění zhruba 200m po startu zapříčinilo hromadnou strkanici, v které zůstala i řada favoritek, včetně vítězky předchozího SP, Katie Compton, Marinne Vos, Pauline Ferrand Prevot, ale také Kateřiny Nash. Té se navíc přidaly technické problémy s kolem, musela běžet půl okruhu po svých do druhého depa a do závodu se „vracela“ na hrozivě vypadající 50 pozici!

Sane Cant

V tu dobu na čele uháněla dvojice Eva Lechner a Sanne Cant, a právě prvně jmenovaná diktovala ostré tempo, kterému nikdo z dalších nestačil. S mírným odstupem byla švýcarská star, bikerka Jolanda Neff, za ní pak skvěle jedoucí mladičká Evie Richards.

Během třetího z šesti okruhů se ze zadních pozic výrazně v před propracovala francouzská šampionka Prevot, společně s Niky Brammaier měla druhou dvojici na dohled, na začátku čtvrtého okruhu se dotáhla a dokonce přeskočila i Švýcarku Neff.

Rozhodujícím okamžikem na čele závodu byl nástup dvě kola před koncem úřadující mistryně světa a už jisté vítězky SP Belgičanky Sanne Cant, která se metr po metru začala vzdalovat na pohled trochu unavené Italce Lechner. Tou dobou na ni ztrácela trojice Richardson, Prevot a Neff něco málo přes deset vteřin. Pak ale přišla velmi nepříjemná kolize, kdy do prudkého odkloněného svahu Prevot najela z první pozice v horní stopě, která ji ale táhla do středu, tam však nečekaně jela Jolanda Neff. Obě závodnice se po vzájemném kontaktu velmi ošklivě poroučely k zemi. Zatím co Pauline Ferrand Prevot musela do sanity na nosítkách, Jolanda Neff s s bolestivou grimasou opustila závod po svých.

„Dobrá zpráva, mám hodně bolavá žebra, ale nic zlomeného. Sice jsem potlučená, ale věřím, že příští týden budu moct na mistrovství světa bojovat“, napsala svým příznivcům sympatická blondýnka, která patřila mezi žhavé kandidátky na medaili. Její forma šla v posledním měsíci prudce nahoru a sama Pauline se netajila tím, že se chce pokusit o zisk dalšího titulu, když ten předchozí získala v r. 2015 na české půdě, v Táboře.

Boj o první tři místa tak pozbyl dramatu, Sanne Cant si nenechala ujít letos již páté vítězství v SP, Lechner odrazila nápor dotírající Richards, která se ze třetího místa upřímně radovala.
„V týdnu jsem byla trochu nemocná, necítila jsem se úplně dobře, doufám, že to bude příště lepší a na sobotní závod ještě trochu potrénuju“, uvedla Cant pro cyclingnews krátce po dojezdu.

Kateřina Nash byla v cíli hodnocená až na dvacátém místě, rozhodně ji ale patří obdiv za bojovný výkon. Pro ni samotnou i přes výsledek jistě potvrzení, že výkonnost před mistrovstvím světa má, jen bude potřebovat rychlý start, aby se vyhnula případným kolizím, které závod často ovlivňují.

O tři místa za Nash skončila úřadující mistryně republiky Pavla Havlíková. Po závodě se s námi podělila o své postřehy. „Trať byla překvapivě hodně rychlá, roky před tím jsme tady vždy jely na blátě či ledu. Závod ovlivnily hned úvodní metry, těsně za startovním kopečkem po asfaltu vymysleli organizátoři hodně prudký nadjezd, lávku. Tak se to po startu hodně ucpalo a spousta z nás musela z kola dolů. Pěšky se to téměř nedalo vyjít, tam vznikly velké ztráty. Bohužel jsme nebyly ani já, ani Katka po startu dostatečně vepředu a docela na to doplatily. Katka měla v prvním kole trable s kolem, tak musela absolvovat dost náročnou stíhačku. Když se u mě zjevila, tak jsem koukala jak puk, žila jsem v domnění, že jede někde vepředu. Moc jsem se s ní nesvezla, protože nás v jedné technické pasáži rozdělila chybující závodnice“ a přidala informaci o své finální přípravě. „Pádím na skok do Čech, mám pracovní povinnosti a zítra máme vyhlášení Sportovce Jablonecka, tam nemůžeme chybět, bude to příjemné zpestření“.

Adela safarova
Adéla v boji na MČR

Pochvalu od národního kouče dostala stříbrná žena domácího šampionátu, Adéla Šafářová, které dojela na 32. místě, ale v její věkové kategorii ji patřila 8. příčka. Jak si poradila s náročnou tratí v současnosti česká jednička mezi mladými závodnicemi?

„Startovala jsem ze zadních pozic a hned se to zablokovalo a mě trvalo dvě kola, abych se trochu prokousla dopředu. Jinak se mi jelo dobře a s výsledkem jsem spokojená. Už se těším na příští týden na mistrovství světa“, vnímala pozitivně svou formu Adélka, která strávila minulý týden na Mallorce. „Myslím, že jsem dobře potrénovala a příští týden by to mohlo být ještě lepší“, přeje si svěřenkyně Viktora Zapletala. I ona jede ještě na pár dní doladit formu do Čech, vstříc bojům v nizozemském Valkenburgu vyrazí, společně s další skupinou reprezentace ve čtvrtek ráno.

A my budeme s napětím boje mladých cyklokrosařek i elitních žen samozřejmě sledovat …

Ženy Elite:

1.Sanne Cant (BEL)
2. Eva Lechner (ITA, Clif Pro)
3. Evie Richards (GBR, Trek Factory)
4. Marianne Vos (NED, Waowdeals Pro Cycling)
5. Kaitlin Keogh (USA, Cannondale)

20. Kateřina Nash (Cliff Pro) +2:15
23. Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.) +2:57
32. Adéla Šafářová (Nutrend Specialized) +3:42
48. Elisabeth Ungermanová (KC Kooperativa Jablonec n.N.) +6:59
51. Magdalena Mišoňová (Adastra Sokolol Veltěž) – 1 kolo
57. Tereza Vaníčková (Author Ivars MB) – 1 kolo

Celkové pořadí SP 2017/18
Cant 608 bodů, 2. Keogh 501, 3. Lechner 476, 4. Brammeier 401, 5. Compton 400, 6. Nash 396… 19. Havlíková 200, 43. Nosková 101, 51. Šafářová 77, 71. Štěpánová 26, 90. Vaníčková 17, 95. Švihálková 15, 99. Ungermanová 14

 

 

 

 

   

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková