České ohlédnutí za MS v cyklokrosu. Aneb fakta, čísla, pocity.

Statečné výkony, naplněné očekávání a taky zmar a smutek. Holky o závodě po závodě….

“Těžké, nesmírně těžké…asi nejvíc, co jsem kdy jela. A ani jsem toho nikdy v závodě tolik nenaběhala. Nohy mi v cíli explodovaly, byla jsem nesmírně unavená…..”. To jsou slova vítězky ženského závodu, obhájkyně titulu a také suverénky letošní cyklokrosové sezóny Sanne Cant.

Podobně se cítila i vítězka v kategorii do 23 let, Evie Richards, která sice přijela s luxusním náskokem, nicméně v cíli se poroučela k zemi, nohy v křečích a tělo totálně vyčerpané. 

Obě si o chvíli později odnesly zlatou medaili a duhový dres. Skvělý pocit z povedeného závodu nechá jistě rychle zapomenout na únavu, vysílení.

Jak viděly trať, o které se veřejně mluvilo jako o extrémně náročné, české závodnice? Co jim šlo dobře a co mělo vliv na konečné umístění, které se dočtete ve  výsledkové listině?

Pět z šesti českých reprezentantek se podělilo o své pozávodní pocity. Prostor dostaly i ty, kterým závod nevyšel podle představ. 

katerina nash

Kateřina Nash, 12.místo kategorie Elite

Ano, jsem smutná, cítila jsem se dobře a přiznám, že ještě v nájezdu do posledního kola jsem přemýšlela o medaili, bojovat se musí do konce.  I když už byly holky ode mne trochu odskočené. Nicméně i s pátým místem bych byla docela spokojená, protože posledních pár světáků se mi nevedlo. A je to dobrý pocit, když člověk ví, do první pětky pořád patří.

Katka Nash ve svých 40 letech moc chtěla sáhnout po pěkném výsledku a formu měla. Bez ohledu na umístění z posledních dvou svěťáků, tam ji totiž vždy zastavily technické problémy. Při stíhací jízdě zajela okruh na čas stejně rychle, jako první dvě závodnice. Toho si byla Katka vědoma a proto chtěla dát do posledního okruhu maximum, bojovala o každou vteřinu, jak si cyklokros žádá. Stejně tak bojovaly i závodnice za ní, zle se dotahovala Němka …, překvapení závodu. Katka jezdí výborně v technicky obtížných pasážích, tentokrát ji jedna z nich zle potrestala, v hluboké koleji namotala přehazovaču a poměrně dlouhý kus k dalšímu depu musela běžet. Sen o medaili i pátém místě se rozplynul, nevešla se ani do top desítky. Snad najde motivaci i pro příští rok, v nohách to stále má….

Pavla Havlíková MS

Pavla Havlíková 27.místo kategorie Elite

„Trať nám trochu vysychá, bude to ještě těžší, než jsem myslela. Ty strouhy budou držet kolo, kdo se nestrefí nebo to neudrží, bude v problémech.“ napsala nám hodnu před startem Pavla. Po závodě byla pak hodně rozpačitá a s komentářem i strohá.

„Bylo to těžší, než těžké. Čekala jsem všechno, ale že poběžím s kolem na rameni 3/4 okruhu, tak to ne. Strašně to lepilo, kola se netočily. A popravdě, dneska jsem ráda, že jsem to dobojovala celý“.

Pavla Havlíková, jako zkušená cyklokrosařka umí odhadnout, na které trati má šanci zajet a kde je její výška (resp. malý vzrůst) handicapem. Do závodu chodí naplno, nenapadlo by ji závod zabalit, tentokrát si sáhla hodně na dno.V běhu nemůže stačit vysokým závodnicím a tady se toho naběhalo hodně.

Adéla Šafářová MS

Adéla Šafářová, 9.místo kategorie U23

Na závody jsem se strašně těšila. Trať se mi líbila, ale nikdy jsem snad neviděla tolik bláta! Bylo to hodně těžký, ale věděla jsem, že mi právě tohle může vyhovovat a doufala v tu první desítku. Stála jsem v druhé řadě, takže to bylo pro mě dobrý,  jenže start si mi stejně až tak moc nepovedl, do terénu jsem najížděla víc vzadu, ale jak přišel první bežeckej úsek, tak jsem pár holek předběhla a pomalu se začala dostávat dopředu a do druhého kola jsem vjížděla na 4.místě. To mě hodně nakoplo, navíc jsem viděla třetí holku kousek přede mnou.

 Ale hodně blízko jsem měla i holky za mnou, nějaké mě předjely, pak jsem jezdila kolem šestého, sedmého místa. Ke konci už jsem začala být hodně unavená. Nedělala jsem žádné zásadní chyby, běhala jsem hodně často, ale to vlastně všechny, v tomhle jsem určitě neztrácela.

Ke konci závodu mě předjela ještě jedna holka, ale ještě do posledního výběhu jsem měla kousek i to šesté místo, ale už to nešlo stáhnout. V cílové rovině jsem přišla i o to 8. místo….myslela jsem, že Francouzka za mnou není tak blízko a když jsem se otočila, ona už začala spurtovat a já než to rozjela, tak mě stačila o malinkej kousek předjet. To mě děsně mrzí, ale říkám si, že horší by to bylo, kdybych takhle přišla o medaili. Na trati jsem nechala úplně všechno, v cíli pak byla úplně hotová.

Každý mi teď píše nebo se ptá, co jako ten cíl. Jo, jsem fakt blbá. To si budu dlouho pamatovat. Ale stejně je to 9.místo a moje nejlepší umístění ze všech startů na MS. Takže pro mě je to úžasný a jsem moc spokojená a už se těším na příští krosovou sezónu.

Ještě mě taky potěšilo, jak moc gratulací mi přišlo od lidí, co mi v Česku fandili.

Adéla je jednou z nejvšestrannějších českých cyklistek, má domácí tituly z biků, ze silnice, letos přidala stříbro mezi elitou z cyklokrosu. Je velkým příslibem do budoucna, cyklistika a hlavně závodění ji baví, její velkou devizou je vyrovnaná a především pozitivně naladěná mysl. Teď ji čeká krátký odpočinek a už 19. února vyráží na Kypr, kde zahájí bikovou sezónu. Jistě se máme nač těšit.

Majda

Magdalena Mišoňová, 17.místo kategorie U23

Celý závod bych zhodnotila jako těžký a kluzký, ale tím mi i připomínal Holé Vrchy, které mám ráda. Nejtěžší pro mě byl běh po šikminách, které se nedaly jezdit, oproti tomu, mi dlouhý prudký výběh připadal jako milosrdná část!

Velmi mě překvapil můj start, který se mi povedl, takže jsem do první zatáčky najížděla na cca 10. místě. Bohužel hned na to mě hodně soupeřek předjelo ve strkanicích v singletracku a na následující rovině.  V příštích závodech budu muset být průbojnější , protože na této úrovni se jezdí hodně na lokty. Se 17. místem jsem strašně moc spokojená, vždyť i mezi juniorkami v redukovaném pořadí bych obsadila druhou příčku. Skoro to už vypadá, že si začnu libovat v extrémně těžkých a bahnitých závodech.

Na takhle těžký závod bylo potřeba si rozvrhnout síly, což se mi povedlo, všechna kola jsem jela vyrovnaně v sedmi vteřinách. Jsem ráda, že jsem dostala šanci na mistrovství světa jet.

V roce 2020 bude, po vzoru mužských závodů, poprvé samostatně vypsaná i kategorie juniorek. Tam by byla Magda při jejích předpokladech a stávající výkonnosti velkou adeptkou na medaili, bohužel už bude patřit prvním rokem do kategorie U23. Majda má ale dobře našlápnuto mezi bikerkami, tak třeba cinkne medaile tam…?

ereza vaníčková

Tereza Vaníčková, 35.místo kategorie U23

Spokojená rozhodně nejsem, téměř celý závod jsem se jen trápila. Jely jsme pouze 3 okruhy, což svědčí o tom, jak tato trať byla těžká. Skoro vše se běhalo, především s ubývajícími silami těch běhacích úseků přibývalo. Zkušenost je to jako vždy pro mě velká, a jsem moc ráda za to, že jsem tu mohla startovat.

Tereza před odletem bojovala s nachlazením a měla tréninkový výpadek. Takhle náročná trať nic neodpouští, vyžaduje stoprocentní připravenost. Tereza je mladá závodnice a pod skvělým vedením mladoboleslavských trenérů Ježek-Hladík, má před sebou spoustu příležitostí spravit si chuť.

 

Foto: Michal Červený

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková