Bahenní Albstadt přinesl Jitce Škarnitzlové nejlepší umístění v kariéře

Druhým dílem pokračoval v německém Albstadtu SP horských kol. A pršelo a padalo se…

Zatím co byl v Čechách slunečný víkend, účastníci SP v německém Albstadtu řešili úplně jiné starosti, než byla ochrana před UV paprsky. Problém číslo jedna bylo co za pláště obout a jak moc je nahustit a vyzrát na všudypřítomné bahno. Už tak technický okruh, s mnoha kořeny a kameny z kluzkého vápence totiž opakovaně zkropil silný déšť a tak se po oba dva dny spousta bikou nevyhnula jak při tréninku, tak ani při závodě mnoha pádům.

Po pátečním Short Tracku, který částečně zamíchal řazením závodnic na startu, a hrál do karet i českým barvám, patřila neděle cross country závodům.  Jako první se v nedělní ráno na start postavily slečny do 23 let a nutno podotknout, že k nim byl svatý Petr asi nejvíc přísný, respektive si zažily největší kluziště. Jinak totiž nešlo nazvat většinu těžkých pasáží albstadské trati, na které se podepsal těžký noční déšť. Stav, který byl na hranici regulí připomínkovali i odborníci z řad trenérů a koučů mladých závodnic.

Kvalitní švýcarskou bikovou školu svým výkonem prezentovala mistryně světa kategorie U23 Sina Frei (SUI, Ghost Factory), vedení se ujala už v zaváděcím kole, s kluzkou tratí neměla žádný problém a dojela si suverénně pro další cenné vítězství. Své cyklokrosové zkušenosti z jízdy na blátě zúročila britská bikerka  Evie Richards (Trek Factory), byla ten den jedinou závodnicí, která dokázala alespoň trochu stíhat tempo drobné Švýcarky, v cíli je od sebe dělilo 21 vteřin. Třetí místo, již s velkou ztrátou, obsadila Melene Degn (DEN, Ghost Factory).

sp-albstadt-2018-U23zeny-janaczeczinkarova

Z českého dua měla lepší den Jana Czeczinkarová (TREK Mitas), která si už hodně přála prolomit první desítku, tentokrát k tomu chybělo jedno místečko. Jedenáctá příčka znamená zlepšení o dvě místa, ale oproti prvním SP v Stellenboschi, v mnohem nabitějším startovním poli.

“Pádů bylo nekonečně mnoho, každý kolo minimálně dvakrát, pětkrát jsem ležela úplně. Ale nestěžuju si, odstartovala jsem hodně blbě, namotala jsem se tam do kolize ve výjezdu a byla jsem někde za dvacítkou. Hodně jsem pak získávala ve druhé půlce závodu, kde jsem nedělala moc chyb, tedy snažila jsem se. Dnes mi pomáhala  hodně  teleskopická sedlovka, bez ní bych to nedala, nejsem žádný extra technik”, řekla Jana bezprostředně po závodě pro server mtbs.cz.

Barbora Průdková na blátě umí, ale albstadský závod bude z těch, na které radši rychle zapomene, 29. místo není nic, co by chtěla opakovat. „Dnes jsem měla smůlu.  V zaváděčce jsem měla velký pád s holkama přede mnou a povolil se mi představec. Po každém pádu jsem měla nakřivo řidítka a musela to rovnat. Těch pádů bylo snad deset, ten první mě hodně rozhodil, padala jsem pak v zaváděcím okruhu snad všude. Teď už se radši dívám směrem k Novému Městu. Je to závod doma, moc se těším“, vzkazuje fanouškům závodnice týmu HEAD Pro.

CER_8486

Krátce před polednem vyrazily na trať elitní ženy, které čekala pěkná porce, UCI komisaři „naordinovali“ jeden zaváděcí a pět celých okruhů. Vzhledem k podmínkám na trati, kde se řídké bláto postupně měnilo v lepkavé a za nohy řádně tahající, bylo po zaváděčce jasné, že půjde o hodně fyzicky náročná závod a opět s mnoha pády. Tohle se ale rozhodla neakceptovat jediná závodnice, Švýcarka Jolanda Neff.

Pokud jsme vysekly poklonu mladičké Sine Frei  z kategorie do 23 let za zvládnutí jízdy na kluzkém povrchu, výkon blonďaté komety, která vezla duhový dres mistryně světa, byl jak z jiné planety! Kromě nájezdu do terénu, kdy za sebou měla vláček Italka Eva Lechner, ovládla Švýcarka závod stylem „one women show“. Byl to skvělý zážitek sledovat její téměř bezchybnou jízdu, práci těla a biku v těch nejobtížnějších pasážích, koncentraci a zároveň radost z jízdy. Měla svůj den, bláto jí bavilo, do kopců vyjížděla svou vysokofrekvenční kadencí a snad jen, aby nebyla nuda, zastihly jí kamery v jednom lehkém podklouznutí. To když vysychala trať a Jolanda zrychlila svou jízdu dolů.

winner albstadt

Na dalších pozicích už se odehrával jiný souboj. Pořadí v první desítce se přesýpalo, několik favoritek v první třetině závodu procouvalo na zadnější pozice (Langvad, Courtney), kdo naopak chytil dech, byla subtilní Yana Belomoyna, suverénka loňského SP.  Poslední dva okruhy se odehrával boj právě mezi Ukrajinkou, skvěle jedoucí  Švýcarkou Alessandrou Keller, Anne Tauber(NED) a domácí závodnicí Elisabeth Brandau. Ta se i přes obrovskou podporu publika v boji o pódium neudržela a nakonec jí patřila pátá příčka. Síly došly i teprve dvaadvacetileté Keller, která byla dlouho na průběžně druhém místě, nakonec pro ni zbyla nepopulární čtvrtá příčka. Naopak Ukrajinka si zkušeně počkala na trati do místa, které ji vyhovovalo, získala tam drobný náskok a radostným gestem oslavila druhé místo. Stejnou spokojenost měla i v cíli třetí Anne Tauber, která si tak nadělila dárek k svým třiadvacátým narozeninám.

sp-albstadt-2018-jita-skarnitzlova-blesk

Všem českým fanouškům udělala radost Jitka Škarnitzlová (GAPP Systém -Cabtech), která si dojela pro své životní maximum v elitní kategorii, když skončila na 20. příčce.  Na úspěch si „zadělala“ už při pátečním Short Tracu, kdy si díky 16. místo vybojovala výhodnou startovní pozici v druhé lajně.  V prvním okruhu si top dvacítku držela, pak ale přišel menší propad, kdy se spolu s další českou závodnicí Karlou Štěpánovou pohybovaly kolem 25 -26.pozice, ale Jitka dokázala zkoncentrovat síly a opět se propracovala vpřed. Ukázala tak, že jí angažmá v novém týmu a také přeskládání závodního programu jde očividně k duhu.

„Dnešní den byl super, jsem moc spokojená, můj nejlepší výsledek ve svěťáku!  Škoda menšího problému v prvním kole kdy sem se trošku propadla, ale jinak to vše bylo dobré. Nahoru to jelo dobře, dolu jsem tentokrát jezdila na jistotu. Pravda, v některých technických pasážích jsem mohla být rychlejší a vím, že jsem tam trochu ztrácela, ale tentokrát jsem radši volila jistotu. Dvě těžká místa jsem rovnou posílala do  chicken way. Pád jako takový se mi v závodě vyhnul. Bylo to dlouhý a dost náročný, mám toho teď plný zuby.  Cíl je jasný, dát do kupy a za týden znovu“, popsala Jitka svou cestu k parádnímu výsledku.

Karla

I Karla Štěpánová ukázala, že to na blátě umí a dvacáté šesté místo pro ni nebylo zklamáním. I proto, že v lepším umístění jí nebránila fyzická indispozice, ale potýkala se s jiným problémem.

„Start se mi povedl, ze zadních řad jsem se prokousala až na nějakou 16. pozici. Bohužel v půlce druhého okruhu se mi kolo zalepilo tak bahnem, že se mi netočilo zadní kolo. Přetahovala jsem se s tím, co to šlo, ale stejně jsem musela 3xzastavit a trochu to oškrábat. V posledních dvou kolech se navíc přidaly křeče ze silového šlapání. Bojovala jsem, co to šlo. Za 26. místo jsem fakt ráda! Kdyby mi to někdo řekl v týdnu, kdy jsem se dusila alergií i na tréninku, tak nevěřím! Pád jsem riskovat nechtěla, těším se do Nového Města. Ráda bych se před skvělými domácími fanoušky předvedla!“, popsala svou bahnitou cestu závodnice týmu N1 BMC.

Už tento pátek pokračuje kolotoč světového poháru atraktivní novinkou, závodem Short Trac, v sobotu a v neděli pak olympijským cross country. Přijeďte do Nového Města zafandit!

Výsledky ženy Elite
1. Jolanda Neff (SUI, Kross Racing) 1:36:17 hod.
2. Yana Belomoyna (UKR, CST Sandd American Eagle)  +2:16
3. Anne Tauber (NED, CST Sandd American Eagle) +2:25
4. Alessandra Keller (SUI, Thomus RN Racing) +2:32
5. Elisabeth Brandau (GER, EBE Racing) +2:49

20. Jitka Škarnitzlová (GAPP System – Cabtech) +9:32
26. Karla Štěpánová (N1 BMC) +12:39
59. Lucie Veselá (GT Opportunity)
60. Hana Ježková (GT Opportunity)

 

Výsledky kategorie U23
1. Sina Frei (SUI, Ghost Factory) 1:18:04 hod.
2. Evie Richards (GBR, Trek Factory Racing) +0:21
3. Malene Degn (DEN, Ghost Factory) +3:52
4. Chiara Teocchi (ITA, Bianchi Countervail) +4:46
5. Marika Tovo (ITA) +4:47

11. Jana Czeczinkarová (Mitas Trek) +8:33
29. Barbora Průdková (Head Pro) -1 kolo

Kompletní výsledky ZDE


Foto: Michal Červený

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková