ČP XCO #2 : V Brně suverénně kralovala Jitka Škarnitzlová, Štěpánovou zbrzdila alergie

Jitka Škarnitzlová suverénně vyhrála druhý pohárový závod a dostala se tak do průběžného vedení seriálu.

Druhé dějství Českého poháru v cross country zavítalo tento víkend do moravské metropole. Závodníky čekala trať, kterou dokonale znaly, protože se na ní před rokem bojovalo o mistrovské tituly. A panovalo i dost podobné počasí, byť bez tropických teplot. Ale prášilo se pořádně!

V neděli, půl hodiny po poledni se vydaly na trať v krátkém intervalu po sobě elitní ženy, juniorky a za nimi kadetky. A právě tato kategorie byla tou nejpočetnějších, na startu se mladých cyklistek sešly rovné tři desítky. Technická trať s dvěma nelehkými sjezdy nejlépe  sedla  Anetě Novotné z týmu Adastra Sokol Veltěž. Výkonem ji napodobila i její týmová kolegyně, Magdalena Mišoňová, která zcela suverénně ovládla kategorii juniorek a po hodinovém boji měla v cíli náskok půldruhé minuty!

02C_0014
Mezi dvě nejlepší češky se tentokrát vklínila zkušená polská bikerka Katarzyna Solus Miskowicz

Na startovní listině elitních žen bylo sice jen 16 jmen, ale opět nechyběla kompletní česká špička a také přední polské závodnice. Očekával se tak napínavý a vyrovnaný boj. Kdo pamatuje loňský šampionát, kdy se za vítěznou Katkou Nash pustila do sólo jízdy Jitka Škarnitzlová a stala se vicemistryní republiky, věděl, že Jíťa má zdejší trať ráda. Dvě dlouhá stoupání, dva náročné sjezdy, jejichž obtížnost umocnil všudypřítomný prach, k tomu několik pro současné cross country typických úseků s kameny a kořeny, rychlý, prašný a místy až nepříjemně kluzký povrch, tak lze charakterizovat brněnský okruh.

Scénář elitního závodu byl hodně podobný tomu v pražských Řepích, jen hlavní aktérky si vyměnily role. Druhý pohárový závod se proměnil ve spanilou jízdu Jitka Škarnitzlové GAPP System – Cabtech MTB racing team), která si pro vítězství dojela stylem „start-cíl“.  Už v prvním okruhu poodskočila svým soupeřkám, především Karle Štěpánové (N1BMC team) a Polce Soluz Miskowicz, které se přetahovaly o druhé a třetí místo.  Její náskok se ustálil zhruba na 30 vteřinách a Jitka si ho střežila až do cíle.

rADOST JITKA
Radost v podání Jitky Škarnitzlové

„Trať mi rozhodně seděla víc, než ta v Řepích, kde není žádný pořádný kopec. Tohle je něco jiného. Jela jsem si od startu svoje, na konci prvního okruhu jsem viděla, že mám náskok na další holky, pak jsem ještě něco najela a už si to pohlídala do konce. Neměla jsem pocit maximální formy, ale jsem spokojená. Těch pět závodních víkendů bylo náročných, takže teď před Brnem jsem trochu zvolnila. Bez závodů budu mít i další víkend. Vše se směřuje k dvěma světákům, ten v Albstadtu je za 14 dní, a pak Nové Město“, popsala své plány Jitka, kterou uvidíme při světových pohárech i v závodech short tracku.

Napínavé boje byly o druhé až páté místo. O umístění „na bedně“ se praly Katarzyna Solus Miskowicz a Karla Štěpánová. Ta nakonec podlehla tempu zkušené Polky a do cíle dojela na třetím místě.

31945564_1520167958110077_1018321180920119296_n
Karla byla před startem doslova nabitá energií.

„Před závodem jsem se cítila dobře. Věřila jsem si na holky. Bohužel v prvním kole, hned jak jsem se dostala do intenzity, tak jsem pochopila, že alergie je tu. První půlku závodu jsem se cítila hrozně. Pak se mi to trochu chytlo. Podařilo se mi dojet druhou Polku, ale v jednom ze sjezdů se mezi nás dostala kadetka a bohužel spadla, tak mě znovu odpojila. Na druhé místo jsem si věřila, ale už jsem nebyla schopná to sjet. Teď se cítím hrozně, prskám jako blázen a kašlu ještě hůř. Alergie je sice mrcha, ale co mě nezabije, to posílí.“, komentovala s nadhledem své třetí místo Karla.

O pozici nejlepší ženy v kategorii do 23 let sváděly dle očekávání boj Barbora Průdková (HEAD Pro Team) a Jana Czeczinkarová (Mitas TREK). I tady si dámy prohodily umístění z prvního závodu Českého poháru. Z vítězství se radovala Jana, která Barče tentokrát nadělila 20 vteřin.

Další díl českého poháru je na programu 2-3.června, kdy se závodníci utkají na tratích v Novém Městě na Moravě.

zeny absoůitne
Nejlepší ženy v absolutním pořadí: zleva Průdková, Miskovicz, Škarnitzlová, Štěpánová, Czeczinkarová

Kompletní přehled výsledků ZDE

Foto: Jaroslav Svoboda/pro mtbs.cz

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková