ČP XCO #4. Spanilá jízda Jitky Škarnitzlové, cizinky nestačily

Nejvyšší stupeň pro české barvy uhájila Jitka Škarnitzlová, když ovládla čtvrtý díl domácího poháru. Druhé a třetí místo braly zahraniční závodnice, nepopulární “brambora” zbyla pro Karlu Štěpánovou…

V pořadí čtvrtý díl Českého poháru horských kol hostil šumavský Zadov. Tato destinace je skutečnou stálicí  mezi domácími podniky, nejlepší bikeři se tu schází víc jak dvě desítky let! Ale až letos se dočkal posunu do kategorie C1, což znamenalo pro závodníky větší přísun tolik potřebných UCI bodů a pro pořadatele bohatou zahraniční účast.

Na nejvýše položené trati, kdy je centrum závodu na lyžařském stadionu Churáňov, přibylo od loňska několik drobných změn.  Kamenitá sekce nad lanovkou se tentokrát jela v opačném směru, náročnost již tak obtížné trati zvedla další novinka-rockgarden po výjezdu sjezdovky v lese před Himlovnou.

Za takřka ideálního počasí, pod zataženou oblohou a 18 °C, se půl hodiny po poledni vydaly na trať ženy, společně s kategorií U23, za nimi pak následovaly juniorky a kadetky.

IMG_6330

Po startu vystřelila vpřed Karla Štěpánová (N1 BMC team), jedoucí na své nové Koně a diktovala hodně ostré tempo, které balík hodně natáhl. Ale už v polovině prvního kola se vepředu utvořil vláček, v kterém byly všechny favoritky, včetně Jitky Śkarnitzlové (GAPP System – Cabtech MTB)    .

Po průjezdu do druhého okruhu se na čele usadila Jitka a strojovým tempem si pomalu budovala po vteřinách náskok. Za ní se vinul had v čele s Polkou Soluz Miskowicz, následovanou Anne Terpstrou z Nizozemí, na čtvrtém místě jela Karla Štěpánová, pronásledovaná Janou Czeczinkarovou (Mitas-TREK). V této partě chyběla Barča Průdková (HEAD Pro team), která se nakonec nedočkala ani cíle.

IMG_6335

 „Dneska to rozhodně nebylo podle mých představ..nevím, co k tomu říct. Vůbec mi to nešlo, trápím se. Udělala jsem v přípravě několik změn, potřebuju teď na chvíli z toho závodního kolotoče vystoupit, srovnat se…“ okomentovala své odstoupení ze závodu Bára.

Zatím co se bikerka z Opavy převlékala do civilu, její soupeřky ukrajovaly z poctivé porce 5 náročných okruhů. Z pohledu změn pozic šlo ale o nepříliš zajímavý závod, o jedinou zápletku se postarala v tu dobu na druhém místě jedoucí polská bikerka, když měla ve třetím kole defekt. Ten ji nakonec stál umístění na pódiu pro pět nejlepších. Tam se dostala velmi slušně jedoucí Britka Isla Short, která se naopak propracovala až k parádní třetí příčce.  Všem soupeřkám ale ukázala záda Jitka Škarnitzlová , která si na pohled strojovým tempem získala postupně náskok necelé půl minuty a ten držela až do cíle.

Jitka

„Ráno jsem nebyla ve své kůži cítila jsem se unavená, vůbec se mi nic nechtělo. Tentokrát jsem s výsledku fakt dost překvapená..asi ten ranní stav byl příznak formy nebo co. Po startu jsem byla docela vzadu, potřebovala jsem si jet svoje tempo, ale pak se to rozjelo“ okomentovala Jíťa svou vítěznou jízdu.

Vyrovnaný boj dvou Š, Jitka a Karly se tentokrát nekonal, dvě další pozice „na bedně“ pro sebe urvaly zahraniční bikerky, Nizozemka Anne Terpstra a Britka Isla Short.  Druhou českou zástupkyní byla na čtvrté příčce Karla Štěpánová.

IMG_6378

„Od startu jsem do toho šla naplno, ale začaly mě hrozně bolet stehna, teda zadní strana, tak jsem si musela zvolnit a holky mi trochu cukly. Ale stejně mě zas pálily průdušky, už fakt nevím, co s tím. Při jízdě mě dusí hleny, nejde to vykašlat…modlila jsem se, aby sprchlo, od rána to vypadalo slibně“, posteskla si Karla, kterou zdobilo zkrvavené koleno. „Ne, pád nebyl, ale jednou jsem musela běžet přes ty kameny nahoře a asi jsem málo zvedla nohu a škrtla jsem si kolenem“.

jana

Prapor nejlepší české třiadvacítkářky statečně drží Jana Czeczinkarová, která téměř po celý závod dýchala na záda své o šest let starší Karle Štěpánové.

„Trochu špatně jsem odstartovala, nemohla jsem se dostat do tempa, tak mi to trochu trvalo, rozjela jsem se zas až ke konci. Zas jsem měla před sebou Káju, ale nešlo mi těch 100 metrů dojet, já vždycky udělám nějakou chybu a nechám si ji odjet a ona už si to uhlídá“, popsala vzájemný duel na dálku Jana.

IMG_6525

Svou vysokou výkonnost i všestrannost potvrdila sympatická bikerka Jana Pichlíková, která skončila mezi českými dámami na 6. místě. V sobotu si střihla v rámci závodů KPŽ náročný maraton v Karlových Varech, kde suverénně vyhrála, v neděli pak bojovala v cross country.

„Včera se mi jelo parádně, cítila jsem se dobře, a když tu mám domácí závod, řekla jsem si, že to zkusím. V posledním kole jsem si už trochu ulevovala, cíl bylo nedostat okruh od těch nejlepších, což se povedlo“ řekla rodačka ze Strakonic k svému náročnému dvojboji.

IMG_6481

Mezi juniorkami zajela opět excelentně Tereza Sásková (ČS Specialized junior team), která nedala svým soupeřkám šanci a v cíli byla s téměř tříminutovým náskokem! Druhé místo patří Magdaleně Mišoňové (ADATRA Sokol Veltěž), třetí dojela Kateřina Štefanová (Jaroslav Kulhavý Cycling team).

Nejrychlejší kadetka byla Aneta Novotná z týmu Adastra Sokol Veltěž.

Už za dva týdny se sejdou bikeři opět v horském prostředí, tentokrát na severu Čech, v Bedřichově.

Výsledky ženy Elite a U23

1.Škarnitzlová Jitka (GAPP System – Cabtech MTB racing team) 01:23:22
2.Terpstra Anne ( GHOST Factory Racing) 01:23:47
3.Short Isla (Habitat Mountain Bike Team)  01:24:32
4. Štěpánová Karla  (N1 BMC TEAM)   01:25:39
5. Czeczinkarová Jana  (Mitas TREK)  01:26:03

Kompletní výsledky ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková