O silniční titul se spurtovalo, mistryní ČR v hromadném závodě je Jarmila Machačová

Jarmila Machačová, stříbrná žena ze silniční časovky se stala mistryní republiky v hromadném závodě., Obhájkyně titulu Nikola Nosková tentokrát podlehla v cílovém spurtu a dojela si pro druhé místo.

V sobotu vyvrcholil domácí šampionát v silniční cyklistice hromadným závodem žen a juniorek. Na pěti okruzích závodu o celkové délce 80 kilometrů předvedly závodnice krásný a velmi taktický boj, v kterém vedle velmi silného týmu Dukly Praha zářila Nikola Nosková. A svou sílu ukázaly také bikerky, které si „odskočily“ k této královské disciplíně.

Ale byla to právě malá Nikča, která ukázala 54 hlavému pelotonu a také všem přihlížejícím divákům, jak vypadá totální cyklistika, jak důležité je mít víru v sebe samou. Tým Dukly, nejsilnější (a vlastně jediný) tým chtěl profitovat jak z početní, tak i výkonnostní převahy.

Taktika byla zcela jasná, na okruhu, kde byl v jeho závěru v podstatě jediný  zásadní  kopec, se budou střídat v nástupech závodnice Dukly a ostatní se jejich chytáním unaví. Ale droboučká závodnice profesionální stáje BePink se rozhodla tenhle scénář neakceptovat. V závěru druhého okruhu nasadila tak ostré tempo, že celý peloton roztrhala a zbylo v něm pouze 14 jezdkyň. Nechyběly favoritky na titul v čele s Machačovou, tři juniorky, a také zástupkyně bikerek, Jana Czeczinkarová a Tereza Sásková.

IMC_3337

Kolo a půl před cílem nastoupila Jarmila Machačová, která postupně navyšovala náskok před skupinou, Nosková se boje o titul ale nehodlala vzdát a tak do posledního okruhu najížděla společně se závodnicí Dukly Praha. Ke spolupráci ale nedošlo, zatím co Machačová měla za úkol viset za zadním kolem soupeřky, Nosková, pokud chtěla pomýšlet na vítězství nebo alespoň na medaili, o kterou by jí mohly připravit další závodnice z Dukly, musela vydržet v ostrém tempu na čele celý závěrečný okruh.

Vzhledem ke sprinterským schopnostem Jarmily Machačové se dvacetiletá Nosková pokusila svou o dvanáct let starší soupeřku setřást nástupem v posledním kopci, ale to se jí nepovedlo. Závodnice Dukly pak v cílové rovině dokázala suverénně prodat své rychlostní přednosti a dojela si zaslouženě pro vítězství.

Jak viděly závod dvě nejvýraznější aktérky?

Jarmila Machačová: „Ten titul pro mě znamená strašně moc, ze silničního závodu zatím žádný nemám, jen dva z časovky. Když si mě Nikola doskočila, byla to pro mě asi nejkrizovější chvíle. Když si mě Nikola doskočila, byla to pro mě asi nejkrizovější chvíle. Potom jela celé to kolo na špici a snažila se mě utrhnout, což ji unavilo. Já jsem zase jela tři čtvrtě předchozího kola v úniku, takže jsem také vyčerpala hodně sil. Ale říkala jsem si: Musím stůj co stůj ustát s Nikolou poslední kopec a ve spurtu to pak snad dopadne“, popsala cestu k vítězství dvojnásobná medailistka z letošního šampionátu. „Nikola byla v těch kopcích moc silná, pro mě bylo samozřejmě velikou výhodou, že jsem s ní nemusela v posledním okruhu spolupracovat a mohla jsem šetřit síly na poslední kopec a závěrečný spurt“, řekla pro idnes.cz Machačová, kterou už za několik dní čeká etapový závod v Krásné Lípě, Tour de Feminin.

IMC_3671

Nikola Nosková: “Šla jsem do závodu s tím, že do něj dám úplné maximum. Bylo mi jedno, že jsem z časovky potlučená. Chtěla jsem si spravit reputaci po nepovedeném začátku sezony, a to se mi povedlo. Tak doufám, že už je všem špatným dnům konec a dnes začíná ta výborná část sezony. Dojela jsem Jarmilu v nájezdu do posledního okruhu. Jak jsme potom začaly sjíždět dolů. Myslela jsem si, že mi aspoň trošku v tom sjezdu prostřídá, ale řekla mi, že nebude střídat. Na jednu stranu mě to trochu zlomilo, ale na druhou stranu zase nakoplo. A řekla jsem si, že všem ukážu, že to dokážu.

Chápu ji, že nestřídala. Je to o tom, co jim řekne sportovní ředitel v autě. Chtěli za každou cenu vyhrát, tak dostala Jarmila pokyn, aby to udělala takhle a nestřídala mi. Kdybych měla o trošičku víc sil, zrychlila bych v nástupu na poslední kopec ještě o trošku víc. Zkoušela jsem ji tam utrhnout, ale pak už mi došlo. Jarmila má z dráhy větší sprinterské schopnosti. Udolala mě a já asi sto metrů před páskou svěsila nohy, protože mi bylo jasné, že na ni ve spurtu nemám”, “, řekla po dojetí v cíli Nikola Nosková pro magazín idnes.cz

Stejný kov, jako v časovce vybojovala i v hromadném závodě další závodnice Dukly Praha Melissa  Van Neck, když přijela se ztrátou půl druhé minuty na třetím místě. Na krásném čtvrté příčce dojela Jana Czeczinkarová, pátá pak vítězka čtvrteční časovky Tereza Korvasová.

Juniorské medaile vybojovaly Petra Ševčíková, která tak veze do Dukly další titul, Markéta Hájková, která ovládla časovku a Veronika Jandová, ta rozšířila svou sbírku o druhý bronz.

IMC_4072
Nejlepší ženy: zleva Nosková, Machačová a Van Neck
IMC_3953
Nejlepší juniorky: zleva Hájková, Ševčíková a Jandová

Výsledky M ČR závod s hromadným startem

Ženy:
1.Machačová (Dukla Praha) 2:24:35
2. Nosková (BePink) -1 
3. Van Necková (Dukla Praha) -1:25
4. Czeczinkarová (Mitas Trek) -1:27
5. Korvasová (Dukla Praha) -1:31

Kompletní výsledky:

Výsledky silniční závod ženy ČR
Výsledky – silniční závod juniorky ČR

Zdroj: idnes.cz
Foto: Cycling photography live

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková