Dámy nejen na kole. Výstava sportovních fotografií Jana Kasla.

Do redakce DNK přišla pozvánka na vernisáž Jana Kasla a jeho sportovních fotografií. Protože nás baví nejen svět cyklistický, nemohly jsme si tuto příležitost nechat ujít a vyměnily bikovou vyjížďku za tuto zajímavou akci…

Na vernisáž, která se konala na pražském Újezdě v Nicon Photo Gallery, vyrazila naše fotografka Káťa, která byla zvědavá nejen na výběr top fotografií z uplynulé dekády úspěšného fotografa, ale samozřejmě jí i zajímalo, jestli pan mistr prozradí nějaké technické detaily, jak který snímek vznikal, jak byl focen….

P1040138

Vášní Jana Kasla se stala sportovní fotografie právě pro jedinečnost okamžiku, adrenalin, mnohdy extrémní situace. Už jako velice mladý se dostal mezi světovou špičku sportovních fotografů do portfolia společnosti Red Bull. Díky tomu mohl procestovat svět a fotit elitní sportovce na mnoha místech planety. Na jeho tvorbě je znatelný smysl pro přesnost a nadšení pro pohyb.

P1040140

Při focení extrémních sportů se sami atleti a fotografové dostávají mnohdy za hranice komfortní zóny. Za dobře zachyceným sportovním výkonem komponovaným v nádherné přírodní scenerií pak mnohdy stojí víc než jen ‘‘být ve správný čas na správném místě’’. Fascinují ho přírodní živly a tak není žádným překvapením, že se v jeho portfoliu setkáme s náměty od surfingu za polárním kruhem zachyceným přímo z vody s využitím speciálního pouzdra až po focení paraglidingu z ptačí perspektivy.

07-NPG-JanKasl

 Jan Kasl ovšem nezůstává jen u fotografie jako takové, ale rád využívá nové či již opomenuté formáty vizuální prezentace jako cinemagraph, plotagraph nebo například spin technologie. Nevšední analogové zpracování těchto formátů je k vidění i na této výstavě.

„Spojení mé vášně pro akční sporty a fotografii mě zavedlo do prostředí profesionálních sportovců, dech beroucích výkonů a umožnilo mi setkání s inspirativními lidmi na úžasných místech po celém světě.

Ve své práci se snažím trochu vymezit vůči dnešní rychlé době, kdy životnost fotografie se počítá na minuty a kalkuluje se, kdy ji pustit do světa tak, aby měla co největší dosah, než se ztratí v záplavě dalších příspěvků. Bylo by skvělé vytvářet obsah, ke kterému by se lidé vraceli, inspiroval by je, tajil jim dech a lákal je vyrazit ven. Jsem rád, že mohu svou desetiletou cestu ukázat i ostatním skrze tuto výstavu,“ řekl Jan Kasl ke své tvorbě.

06-NPG-JanKasl

A postřehy z galerie od Káti?

“Myslím si, že výstava je vhodná pro každého kdo miluje sportovní fotografii, vizuálně zajímavé snímky, hledá inspiraci, a nebo si chce užít příjemný kulturní zážitek. O talentu Honzy Kasla se rozhodně nedá spekulovat. Navíc jak sám při úvodním slovu řekl Vavřinec Hradílek, který s fotografem spolupracuje… focení s Honzou je opravdu někde náročné, protože ví co chce zachytit a stojí si tím ať se děje, co se děje. Výsledek pak samozřejmě stojí to!”

A s tím musím naprosto souhlasit. Přestože každá fotka na Vás dýchne jinou atmosférou, jedno mají společné, tu dokonalost.

Výstava není rozsáhlá, jako třeba Czech Press Photo,  takže i když půjdete jenom okolo, rozhodně stojí za to si chvilku času udělat.

02-NPG-JanKasl

Kdy: 23.8 – 30.09

Kde: Nikon Photo Gallery, Újezd 18, Praha 1 – Malá Strana

Vstupné zdarma

Zdroj: TZ
Foto: Jan Kasl, DNK

Katka Polívková