SP XCO La Bresse: nezlomná Jolanda Neff vítězkou SP, 18. místo pro Karlu Štěpánovou

Poslední závod SP elitních žen patřil k těm nezapomenutelným. Drama do samotného závěru, defekty, lotkovačky a obrovská vůle vítězit.

Finálový závod světového poháru v XCO v La Bresse přinesl v ženském startovním poli dosud nevídanou zápletku a následně i bitvu o pódiová umístění. Základní zápletka byla jasná: boj o celkové vítězství ve Světovém poháru. Pouhých 97 bodů k dobru měla Jolanda Neff před Annikou Langvad, která sbírala tučný příděl bodů zejména pravidelnými vítězstvími v závodech Short track.  V případě vítězství Dánky Langvad v sobotním finále nesměla skončit Jolanda Neff na horším než třetím místě.

La Bresse není žádným nováčkem v pořádání SP, tentokrát Francouzi přichystali zcela novou trať, s třemi výraznými výjezdy a řadou atraktivních technických pasáží. Na několika místech se podepsaly dvoudenní deště, a tak se ještě zvýšila náročnost.

Hned po startu se v popředí pohybovala skupina favoritek v čele: Neff, Langvad, Batty, Pauline Ferrand Prevot. Když po pár minutách jízdy řešila Anika Langvad řešit drobný technický problém a musela zastavit, vystřelila dopředu Jolanda Neff a nasadila tempo, kterému žádná ze soupeřek nestačila. Na kluzké trati jela opět s bravurní jistotou, ve stoupáních získávala vteřiny svou typickou vysokofrekvenční jízdou.  Langvad se propadla někam k desátému místu, ale okamžitě nasadila ke stíhací jízdě. Předjížděla jednu soupeřku za druhou, i přes potíže v kluzké technické pasáži, kterou řešila poměrně dlouhým během, se rychle přibližovala čelu závodu. Tam tou dobou vládla osamocená Jolanda Neff a do druhého kola z předepsaných šesti najížděla s náskokem 28 vteřin. V tu chvíli to vypadalo na jasný průběh a souboj až o druhé místo. Jenže to byl klid před bouří…

Jolanda  Neff zastavuje v depu s prázdnou zadní pneumatikou. Mechanikům trvá výměna opravdu dlouho a tak se Švýcarka vrací do závodu až na 6 pozici.  Vede Emily Batty, ale po chvíli ji střídá Annika Langvad. Jolanda se však nechce vzdát myšlenky na celkové vítězství a opět nasazuje neuvěřitelné tempo a rychle se přibližuje soupeřkám vepředu. Ve třetím kole je zpět ve vedoucí skupině, kterou však na začátku čtvrtého kola opět opouští  s prázdným předním kolem! Tentokrát jsou její mechanici rychlejší, ale přesto se propadá na páté místo se ztrátou 48s za vedoucí Langvad. Celkové vítězství se zdá být v té chvíli ztraceno, neboť Annika Langvad jede stále na čele a přes viditelné potíže v technických kluzkých pasážích má stále dostatek sil.

Nezlomná Jolanda Neff si dojela pro celkové vítězství v SP 2018

Zápletka závodu dostává novou gradaci, když i Dánka zastavuje v depu. Výměna zadního kola je u Specialized sice blesková, ale z vedení je najednou ztráta 15s na v tu chvíli vedoucí Batty a Prevot.

V předposledním okruhu se na tuto dvojici dotahuje nejprve Langvad, vzápětí i Neff a začíná přetahovaná o každou pozici. Pořadí se neustále mění a zejména nájezdy do technických pasáží jsou dost vyostřené, k vidění je i ostrá loktovačka. Závěrečné šesté kolo je přehlídkou nástupů Emily Batty i domácí Prevot, ale touha Jolandy Neff po vítězství je obrovská. V stoupání vedoucí do technického sjezdu Švýcarka nastupuje a jediný, kdo tempo udrží, je Kanaďanka Batty. Ve sjezdu Jolanda potvrzuje své excelentní umění, na které zkrátka nikdo nemá a do cíle přijíždí na prvním místě. Za ní pak Batty, na třetím místě Langvad, čtvrtá příčka patří domácí Pauline Ferrand Prevot.

“Tak to byl neuvěřitelný závod, dvakrát jsem si už říkala: goodbye overall title… Ale vždy se mi podařilo holky dojet. Dala jsem si do plášťů malej tlak, takže to nebylo těžký prorazit, jela jsem na hraně rizika. Byl to nejkrásnější, ale taky nejtěžší závod, který jsem kdy jela,” řekla v cílovém rozhovoru Jolanda.

Grande finále se povedlo i českým závodnicím, Karla Štěpánová skončila na 18. místě, Jitka Škarnitzlová o tři místa za ní.

Karla:Dneska dobrý! Trať se po včerejších deštích dost změnila, pro mě k lepšímu protože technicky ztěžkla… celý závod se mi podařilo bojovat kolem 16. místa, ale asi jsem se nechala trochu moc vyhecovat, protože v posledním kole jsem udělala pár chyb, které mě stály lepší výsledek. Jsem ale spokojená! Udělala jsem maximum, na trati nechala vše… Bylo tu skvělý publikum! Asi měli v La Bresse výprodej motorových pil, protože podél trati to vypadalo jako na srazu dřevorubců!  Jsem ráda, že se mi forma směrem k MS zvedá. Byla jsem dvakrát v TOP 20 a to se počítá! Celkově bych letos Svěťák hodnotila kladně! Jen mě mrzí to nedojeté Val di Sole… ale co se dá dělat! Třeba za rok!“, zhodnotila spokojeně Karla, která své úsilí směřuje k nadcházejícímu mistrovství světa.

Jitka: „Dnes se mi úplně nepovedl start a první kolo jsem se nemohla dostat do tempa, pak to bylo krom 3.okruhu dobrý.  Vcelku se mi povedl i závěr závodu, kdy už většinou ztrácím. Škoda že nevyšlo umístění v top 20, ale aspoň sem se po Kanadě hodila do klidu, že na tom nejsem špatně. Vracíme se domů a v klidu odtrénovat a srovnat se před vrcholem sezóny“, zhodnotila svůj výkon Jíťa, která si v pátečním Short tracku zajela sezónní maximum (13.) a v celkovém hodnocení tak bere 20. místo!

Hana Ježková (GT Opportunity Brno) si  dojela pro druhý nejlepší výsledek sezony, když finálové La Bresse zakončila 46. místem. „Dneska mi to nevyšlo úplně jak bych si přála. V některých pasážích se běhalo a to mě vždycky rozhodilo z tempa”.

Ženy Elite:
1. Jolanda Neff (SUI, Kross Racing) 1:33:03 hod.
2. Emily Batty (CAN, Trek Factory) +0:05
3. Annika Langvad (DEN, Specialized Racing) +0:27
4. Pauline Ferrand Prevot (FRA, Canyon Factory) +0:33
5. Alessandra Keller (SUI, Thömus RN Racing) +1:27

18. Karla Štěpánová (N1 Team) +6:25
21. Jitka Škarnitzlová (GAPP System – Cabtech) +7:05
46. Hana Ježková (GT Opportunity Brno) +14:26
56. Lucie Veselá (GT Opportunity Brno) – kolo

Celkové pořadí SP 2018
1. Neff, 2. Langvad, 3. Batty, 4. Keller, 5. Tauber…. 20. Škarnitzlová, 24. Štěpánová

Foto: Michal Červený

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková