České cyklokrosařky se blýskly na SP v Bernu, top 10 byla na dosah

Pavla Havlíková a Karla Štěpánová předvedly bojovný výkon, když v třetím díle SP v cyklokrosu vybojovaly 11. a 14. příčku. Na desítku nechybělo moc…

Po třítýdenní pauze se v neděli opět rozjel devítidílný seriál Světového poháru cyklokrosařů, tentokrát se nejvyšší soutěž jela ve švýcarském Bernu. Do země helvétského kříže se závod světového poháru vrátil po dlouhých osmi letech, ale Bern si užil svou velmi povedenou premiéru.

Okruh v délce necelých 3,5 kilometrů, situovaný kolem umělého koupaliště závodníkům nebyl neznámý, pravidelně se tu totiž koná národní pohár EKZ Cross Tour. V něm mimochodem pravidelně startuje i česká mistryně Pavla Havlíková a patří u ní k těm oblíbeným.

Evropská zastávka přilákala na start závodníky z 15 zemí a také pětici českých cyklistek, kromě Havlíkové se na soupisce objevila i Karla Štěpánová, s nimi pak byly závodnice do 23 let Jana Czeczinkarová, Nikola Bajgerová a Elisabeth Ungermanová.

Na start se postavilo přes 60 cyklistek, kde nechyběl téměř nikdo z absolutní špičky. Pravda, nestartovala například Jolanda Neff nebo česká závodnice a třetí ženy úvodního závodu ve Watterloo Kateřina Nash, ale ta avizovala, že bude své starty kvůli náročnému cestování pečlivě zvažovat.

2018 World Cup Bern. © E. Hausmesser / Cyclocross Magazine

Hned v úvodních metrech se na čele usadila Italka Eva Lechner, za jejími zády byla nalepená Marianne Vos, ale už na konci prvního okruhu se sjela početná skupina, v které nechyběla žádná z favoritek. Brzy se ale odpoutala jedenatřicetiletá Nizozemka Vos, která si během poloviny druhého okruhu vypracovala náskok 12 vteřin.  Za ní se pustily do stíhací jízdy její krajanka Annemarie Worst, Katie Compton, Sanne Cant a Ellen Van Loy. Na suché trati se jelo hodně rychle, přesto se na tvrdém podkladu našlo pár záludných a náročných míst, která se nakonec ukázala jako rozhodující v boji o konečné pořadí. Ve třetím kole vypadla ze skupiny zkušená Elen van Loy, když si  pískové pasáži zvolila špatnou stopu a poroučela se k zemi.

Ve čtvrtém ze šesti předepsaných okruhů dojela dosud vedoucí Marianne Vos o devět let mladší Annemarie Worst a drama o vítězství v tomto závodě se znovu otevřelo. Napětí ale trvalo jen jediný okruh, Vos si zkušeně počkala na pasáž, kde byla celý závod velmi silná a své krajance na horizontu po zdolání nejprudšího výjezdu okamžitě nastoupila. Tento manévr ji přinesl zisk sice pouhých tří vteřin, ale zkušená Nizozemka tento atak použila ještě dvakrát a tím svou mladší soupeřku udolala a dojela si pro své druhé vítězství v letošní sezóně.

S menším odstupem dojela Worst, s odstupem 22 vteřin projela cílem jako třetí spokojená Američanka Katie Compton.

Pavla

V záběrech televizních kamer byly i české závodnice Pavla Havlíková a Karla Štěpánová, které si rozhodně nevedly špatně. Po startu se pohybovaly v závěru druhé desítky, ale postupně stoupaly obě průběžným pořadím výš a nakonec dojely v těsném závěsu na 11, resp. 14 místě.

„Dokonale jsem pokazila první kolo, což mě hodilo dost dozadu. Nohy mi nejely zrovna podle přání a i takticky to nebylo dobrý. Karla měla naopak začátek excelentní. Prokousala se velice rychle dopředu. Chvíli mi trvalo, než jsem se dostala aspoň do skupiny k ní. Nejelo se mi úplně ideálně, celý závod to byl boj o každou zatáčku doslova na lokty. V posledním kole jsem využila volného prostoru v technice a mazala do cíle. 11. flek je fajn, ale mohlo to být o dost lepší. Teď mě mrzí ten pokažený začátek závodu. Takže reparát na Evropě“, zhodnotila průběh svého působení Pavla, která v koutku duše doufala v umístění v první desítce.

Karla

Karla Štěpánová natahuje bikovou sezónu, přesto dokázala držet krok s širší světovou krosovou špičkou. „Jelo se mi pěkně, z páté řady jsem se během jednoho okruhu propracovala až na 20. příčku. Podařilo se mi na holky najíždět v technice, tentokrát jsem neztrácela ani na rovině. Jen je škoda, že se za mnou holky včetně Pavly vezly celý závod. Kdybychom se trochu prostřídaly, mohly jsme skupinku kolem TOP10 dojet. Takhle se vezly celých pět a půl kola a pak mě přespurtovaly na posledních zatáčkách závodu“ posteskla si Karla nad špatnou skupinovou spoluprací. „Ale je to moje nejlepší umístění ve Svěťáku tak jsme nadšená! Startovala jsem až kolem 45-50místa, doufala jsem v TOP20, že vyšla patnáctka je sladká odměna za odvedenou práci“, radovala se ze svého umístění a na otázku, jak to tipuje s podporou domácích fanoušků v Táboře dodala: „neměla jsem po bikové sezóně volno, jedu v kuse od března, takže v Táboře asi nepojedu“ dodala k svému dalšímu programu.

Z českých třiadvacítkářek skončila nejlépe Jana Czeczinkarová, když dojela  na 34.místě, když dojela se ztrátou tří minut na celkovou vítězku.

Světový pohár pokračuje 17. listopadu tradiční zastávkou v jihočeském Táboře, mezi startujícími by se měla objevit i česká medailová naděje Kateřina Nash.

mariane vos

Výsledky Elite ženy:
1.Vos Marianne,NED 0:41:00
2.Worst Annemarie,NED 0:41:09
3.Compton Katie, USA  0:41:22
4.Cant Sanne, BEL 0:41:34
5.Del Carmen Alavarado Ceylin, NED 0:41:35
….
11.Havlíková Pavla, CZE  0:42:02
14.Štěpánová Karla,CZE 0:42:06  

Kompletní výsledky ZDE

 

Foto: cxmagazine, Fb archiv

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková