Bikerka Jolanda Neff před cyklokrosovým šampionátem: „Chci odjet dobrý závod a dostat se do cíle celá.”

Už tento víkend čeká v dánském Bogense na světovou cyklokrosovou špičku vrchol sezóny-světový šampionát. Na něm se chce blýsknout i švýcarská star Jolanda Neff…

jolanda neff trek

Mezi cyklistické univerzálky jako jsou např. Pauline Ferrand Prevot nebo Mariane Vos rozhodně patří také švýcarská bikerka Jolanda Neff. Její prioritou jsou sice horská kola, ale jak na silnici, tak v cyklokrosu zvládá konkurovat profesionálkám dané disciplíny. Cyklokrosové mistrovství světa ji však jako jediné na jejím seznamu chybí. Tato 26letá blondýnka má na kontě celkem devět světových šampionátů v MTB, silniční zvládla tři, pouze v cyklokrose žádný skalp zatím nemá, a tak se bude v dánském Bogense jednat o její premiéru. Na tu se chystala již v minulém roce, ale o účast ji připravil hrozivý střet s již zmiňovanou Pauline Prevot ve finále SP v Hoogherheide, při kterém utrpěla zlomeninu obou rukou.

Přestože je Jolanda aktuálně mistryní Švýcarska ve všech třech jmenovaných disciplínách, chce se porovnat s těmi nejlepšími na světě. V rozhovoru pro UCI Jolanda se vyznala, jakou výzvu pro ni dánský světový šampionát představuje: „Je to moje první účast na mistrovství světa, a to dělá tenhle závod ještě zajímavějším. Švýcarský titul je krásný, ale pro je mě vzrušující právě porovnání se světovou špičkou. To je to, co chci vidět.”

Jolanda nelení a využívá skvělých podmínek v jejím novém angažmá a po získání švýcarského titulu se odjela připravovat do tepla na španělskou Mallorcu se silniční Trekovou větví – týmem Trek Segafredo, kde trénovala po boku profesionálních silničářek. Dle jejích vlastních slov bude pro Jolandu nejhorší vyrovnat se případným špatným počasím. V teplotách pod nulu a za deště to pro ni bude velký fyzický i psychický boj. „Dostávám se do bodu, kdy si říkám : Proč tohle dělám? Mohla bych se teď prohánět někde v teple v krátkým rukávu”, připouští Neff.

A jak sedí Neff trať v dánském Bogense? V její očích je trať poměrná rovná a nepříliš technická, což jí moc nehraje do karet, protože tahle kudrnatá bikerka preferuje hodně bláta, zatáček a překážek. Nicméně díky kvalitní přípravě se silničním týmem na Mallorce věří v dobrý výsledek.  

Testem jí měl být finálový závod světového poháru v Hoogerheide, díky kterému chtěla také nasbírat nějaké body a posunout tak svoji startovní pozici o něco dopředu. V Hoogerheide se ale Jolandě nezadařilo podle jejího očekávání, kdy cílovou páskou projela až 22. Podle jejích slov nepřijela na světový pohár 100 % zdravá. „Pravděpodobně se na tom podepsaly výrazné teplotní přechody při přemisťování z ,,promrzlého” mistrovství Švýcarska na slunnou Mallorcu, kde jsem absolvovala náročný tréninkový blok“, uvedla. Do šampionátu zbývá ještě několik dní a uvidíme, jak se nakonec tahle mladá ambiciózní bikerka se svým premiérovým cyklokrosovým mistrovstvím světa v té největší konkurenci popere.

Více z rozhovoru s Jolandou Neff na stránkách UCI. 

Autor: Zuzka Klofandová
Zdroj: uci.ch
Foto: cxmagazin,archiv Trek

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková