Sunshine Cup otvírá bikovou sezónu. Jak se nachystaly naše dvě nejlepší bikerky?

Tradiční otvírák bikové je tu. S jakým cílem nastupují do závodu Jitka Čábelická a Karla Štěpánová?

Startujeme! Tradiční otvírák bikové sezony Sunshine Cup se hlásí o slovo. Už zítra na kyperském ostrově začíná čtyřdenní etapový závod Afxentia, pro většinu světových bikerů jde o první závod letošní sezóny. Další víkend pak na závodníky čeká klasické cross country nedaleko městečka Limasoll.

Na již 23.ročník populárního závodu se pravidelně sjíždí závodníci světové elity, zároveň se na start postaví i řada hobby jezdců. V tuto chvíli hlásí pořadatelé zástupce z 25 zemí. I čeští bikeři si tento „otvírák“ sezóny oblíbili, na kyperský ostrov se jich vypravilo jedenáct, včetně dvou elitních bikerek, Jitky Čábelické (Gapp System-Cabtech) a Karly Štěpánové (Superior MTB Team).

Pořadatelé pro závodníky připravily čtyři etapy, které povedou v okolí malebných vesniček Lefkary a Skariny.  Hned první z nich prověří technické dovednosti, jede se totiž ve stylu Enduro. Bikeři během necelých 14 kilometrů sklesají více než o 500 výškových metrů!  Následovat budou dvě etapy point-to – point a poslední den je na programu závod formátu cross country.

Všichni závodníci budou bojovat o co nejlepší umístění a také důležitou porci UCI bodů, kterých se tu bude rozdávat velmi tučná porce (závod je zařazen do kategorie SHC), vítěz si odveze 160 bodů. Jen pro srovnání, při domácím šampionátu vítěz bere 110, ve SP pak 250.

I proto se ženské startovní pole blýská řadou hvězdných jmen. Nechybí obhájkyně loňského vítězství, Anna van der Breggen, ani Annika Langvad, která se jako jediná dokázala opakovaně tento závod vyhrát. Dánská bikerka ovládla závod v letech 2010, 2012 a 2015. Obě cyklistky jsou pro letošní sezónu parťačkami nejen na slavný etapový závod Cape Epic, ale také se budou potkávat v silničním týmu Boels Dolmans Cycling Team, v kterém letos Annika hostuje.

Svůj start přislíbila předloňská vítězka Světového poháru Yana Belomoyna (CST Sandd American Eagle) a její týmová kolegyně Anna Tauber, připojí se i kompletní ženský tým Ghost, v čele se mladičkou švýcarkou Sinou Frei.

Naše dvě nejúspěšnější bikerky vstupují společně do závodu, každá ale s odlišným modelem přípravy. Úřadující mistryně republiky Jitka Čábelická si podzim sice zpestřila několika domácími cyklokrosovými závody, ale po krátké pauze se už začala soustředit na bikovou sezónu. Oproti tomu její rivalka si vložila do přípravy cyklokros, a dotáhla to až k účasti na mistrovství světa, které se jelo zkraje února. Obou dvou jsme se zeptaly, jakým tréninkem naplnily předchozí měsíce a jaká očekávání mají od svého prvního startu.

Jitka Čábelická s týmovým parťákem Matějem Průdkem jdou do boje v dobré náladě

Jitka: „Zimní příprava se podle mě povedla, i když pravděpodobně mám najeto nejmíň kiláků na kole za poslední tři roky. Využili jsme počasí na horách, takže příprava bylo kombinací všech různých sportů. Za sebou mám prosincovou Malorku a přelom leden/únor jsem trávila na Gran Canarii. Tam se vrátím ještě na pár dní hned po Kypru.   A očekávání? Velké i malé. Jsou to první závody, takže první test sebe samotné a letos i nového materiálu, poprvé v závodním nasazení. Pro mě to bude první zpětná vazba na čem musím v tréninku ještě zapracovat. Je únor a velké závody začínají až v květnu. Na druhou stranu je to kategorie SHC a jede o hodně bodů jak do rankingu, tak do kvalifikace pro OH. Umístění neodhadnu, bude tu opět skvělá konkurence“.

Karla Štěpánová se vrací na Kypr po třech letech

Karla: „V listopadu jsem mistrákem Evropy v cx ukončila sezónu a vzala si volno. Pak jsem v prosinci odletěla na Mallorku a najela první porcičku kilometrů. O Vánocích jsem ještě stihla pár závodů z prestižního turné v Belgii. Pak jsem si udělala konečně soustředění na lyžích v Rakousku, na které jsem se po loňské pooperační zimě opravdu těšila. V lednu to pak bylo mistrovství republiky v cyklokrosu, ale hned po něm odlet na soustředění na Kanárech, kde jsem dál pracovala na bikové sezóně, jen ke konci si dala pár rychlejších tréninků. Z plného tréninku jsem absolvovala finále SP cx, abych se dostala do rychlosti před MS. A hned týden po světovém šampionátu jsem zase odjela na Kypr. Myslím, že se podařilo absolvovat vše, tak jak jsem si předsevzala. Cyklokrosy beru jako skvělou přípravu na biky. Tolik rychlých a rovinatých intervalů bych těžko sama někde odtrénovala. Oproti loňské zimě, kdy mě limitovalo operované rameno, mám najeto o 4tisíce km víc. Věřím, že to přetavím v nějaké hezké výsledky.

Na Kypr jsme odlétli s novým Teamem rovnou ze třídenní návštěvy kopřivnického Superioru, kde jsme absolvovali i teambulding a focení. Všichni to bereme tak, že je to takové první velké sblížení. Hodně tu trénujeme pospolu, snažíme se pořádně otestovat úplně nová kola, která jsme v Kopřivnici dostali. Já se na závody těším. Nebyla jsem tu tak tři roky. Ale úplně to nehrotím! Závody, na kterých mi záleží jsou až v dubnu, takže to beru jako součást přípravy a test materiálu v závodním módu. Ostatně naše teamové heslo je “have fun” takže si to docela užíváme!“

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková