ČP Bedřichov: Sólo jízda Anne Terpstry, Jitka Čábelická po druhém místě vede pohár

Spanilá jízda Nizozemky, dominance Jitky Čábelické mezi Češkami, řežba mladých Terezek a zranění Karly Štěpánové, to byly zásadní momenty závodu žen v předposledním díle nejvyšší domácí soutěže

Předposlední díl nejvyšší domácí soutěže zavítal do horského střediska Bedřichov. Lokalita všem bikerům známá, zdejší okruh také. Krásný, obtížný a spravedlivý. Oproti loňsku trať doznala pár drobných změn a to ve formě upravené rock garden nad stadionem a také zařazení krátké části nově vystavené tréninkové sekce, která je dílem Michala Marosiho.

Do náročnosti trati naštěstí tentokrát příliš nepromluvilo počasí, i když hodinu před startem, při závodě kadetů se v Bedřichově přehnala slušná průtrž. Hodně vyschlá zem vodu rychle nasákla a tak snad jediné místo, které neslo stopy deště byly úseky protkané kořeny, které trochu klouzaly. Jinak si závodníci nemohly stěžovat, po urputných vedrech bylo venku příjemných 18 stupňů.

V tradiční čas, tedy půl hodiny po poledni se do svého závodu vydaly elitní ženy. V pestrobarevném hadu, vinoucím se v zaváděcím kole po louce u Lesní chaty bylo třiadvacet žen, včetně slušné zahraniční konkurence. Největší favoritkou byla šestá žena světového rankingu Nizozemka Anne Terpstra, otázkou bylo kdo a jak dlouho s ní dokáže držet krok. Česká mistryně Jitka Čábelická (Gapp-systém Cabtech) měla v nohách (stejně jako Karla Štěpánová) náročný etapový závod Alpen Tour, Terpstra zas v soboru závodila na rakouském poháru.

Na elitu čekalo po krátké zaváděčce 7 okruhů, juniorky o dvě méně, kadetky dostaly předepsaná 3 kola. Start se nejlépe povedl Jitce Čábelické, která si při průjezdu do druhého kola za zády vezla Anne Terpstru a mladičkou Terezu Sáskovou. S menší odstupem pak byly srovnané ve vláčku Karla Štěpánová (Superior XC), Tereza Neumanová (ČS Specialized junior team), Jana Czeczinkarová (Mitas Mercedes Benz- Praha Trek) a další z mladých nadějí Tereza Tvarůžková (Expres CZ Tufo Team Kolín).

O okruh později se sice na čele nic nezměnilo, ale vpřed se posunula Karla Štěpánová, propad pozicemi dolů měla naopak Jana Czeczinkarová. Nizozemská hvězda, která jela na zdejší trati poprvé, si ji během prvního okruhu pěkně načetla a ve druhém ze sedmi se rozhodla k útoku.

V té době už v závodě nepokračovala Karla Štěpánová, která si po pádu vykloubila rameno. „Vůbec nevím, proč se to stalo, v tréninku jsem ten úsek Svijany bridge jela bez problémů, teď jsem tam najela špatnou stopu,  a si ten tvrdý náraz do řídítek mi vykloubil rameno. To druhý, neoperovaný. Šla jsem k zemi, zkusila ještě nasednout, ale nemohla jsem“, líčila bikerka týmu Superior XC, už s fixovanou rukou. Karlu teď čeká důkladné vyšetření, které rozhodne, kolik času si vyžádá nezbytná léčba.

Druhá polovina elitního závodu měla stejný scénář. Respektive dění na čele, kde odstup dua Terpstra a Čábelická byl kolem 1 minuty. Nizozemka si náskok bezpečně odvezla do cíle a mohla se tak radovat už z druhého vítězství v českém poháru. Na otázku, jak se jí dnes jelo a co říká na obtížný kořenový sjezd, kde získávala na ostatní bikerky jasný náskok, odpověděla: „Byla to náročný závod, ale jelo se mi dobře. A co se týče techniky, na té jsem intenzivně pracovala poslední dva roky a konečně se to ukazuje i v závodech. Cítím se jistě i když je to klouzavé, třeba jako dnes“.

Spokojená byla i druhá v cíli Jitka Čábelická, která se i přes absenci v úvodním pohárovém závodě ujala průběžného vedení.

„V posledním kole jsem v jedné úzké kamenité sekci dala přehazovačce ránu o šutr, pak už jsem moc neřadila, bála jsem se, abych netrhla řetěz. Už jsme v týmu dlouho nic nezničili“, popisovala s úsměvem Jíťa své peripetie v samotném závěru závodu. „Jelo se mi docela dobře, měla jsem trochu obavy po těžkém etapáku, jestli budu odpočatá. Snažila jsem se jet s Annou, ale nešlo to, na to, že včera závodila, podala dnes skvělý výkon“, komentovala svou sólo jízdu na druhé pozici.

O celkově třetí místi sváděly dramatický souboj dvě mladé závodnice do 23 let, Tereza Sásková a její jmenovkyně, Tereza Tvarůžková. Ta se na Bedřichově objevila v nových týmových barvách (dosud jezdila v bíločerné kombinaci Maloja Rocky Mountain) a očividně se chtěla předvést v tom nejlepším světle. Svou ostřílenější soupeřku dostala v druhé půli závodu pod tlak a do závěrečného okruhu projížděly obě holky v těsném závěsu. Víc sil měla nakonec bikerka z vimperského týmu, pro nadějnou multisportovkyni, která v zimě závodila na běžkách v týmu Lukáše Bauera, zbylo čtvrté místo.

Juniorská vicemistryně světa Terka Sásková se vydala ze všech sil, ale krátce po dojetí už měla spokojený výraz. „Snažila jsem se být od začátku vepředu, držet se s holkama z elity, jela jsem na třetím místě za Jitkou, nicméně po půlce závodu mě dojela Terka Tvarůžková, ona jela dnes skvěle, tak to mě vyhecovalo, musela jsem ještě zrychlit, abych udržela to třetí místo. Terka měla sílu do kopce, ujela mi po sjezdovce, tak jsem to napálila ve sjezdu, tak jí odjela a náskok si udržela do cíle“, popsala dramatický souboj, který diváci ocenili velkým povzbuzováním.

„Premiéra v novém týmu byla pro mě velká motivace, dala jsem do toho všechno. Ale bohužel to nevyšlo. V šestém kole jsem zkusila Terce nastoupit, to se sice povedlo, ale pak před nájezdem do posledního kola mi cukla a ujela mi. Ale i tak můžu být spokojená, mám nové kolo, seděla jsem na něm tenhle týden poprvé, musím ho ještě doladit“, popsala skromně sympatická bikerka, která je nyní v péči zkušeného trenéra Honzy Slavíčka.

Své kvality potvrdila potvrdila Tereza Neumanová, která přijela jako třetí žena v kategorii do 23 let a v celkovém hodnocení byla pátá.

Závod juniorek byl od startu do cíle v režii Magdaleny Mišoňové (Adastra Cycling Team). Kromě úvodního kola, kde rychle sjela minutový náskok elitních žen a musela v technické sekci Svijany bridge seskočit z kola a běžet, zvládala všechny obtížné úseky jistě a s přehledem. V cíli se po pěti okruzích radovala z dalšího vítězství i průběžného vedení v poháru, druhé české bikerce Adéle Holubové (kola-bbm.cz) nadělila dvě a půl minuty. Před tu se totiž dokázala ještě dostat polská závodnice Magdalena Szczetinszka.

„V depu mi všichni hlásili, jaký mám náskok, takže to bylo fajn. I když sprchlo tak to moc mokrý nebylo, jen v jednom místě mi to uklouzlo a musela jsem jet na koloběžku. Nejhorší byl ten výjezd po sjezdovce, tam to bolelo, kořeny dolu byly v pohodě“, řekla k závodu Magda, která má na svém kontě letos už čtyři vítězství a suverénně vede průběžné hodnocení ČP.

Závodu kadetek, který se jel na tři okruhy, dominovala Aneta Novotná, také z týmu Adastra Cycling, o půl minuty zpět zaostala Simona Spěšná (MS Bike Academy), třetí příčka patří Karolíně Bedrníkové (Expres CZ Tufo Team Kolín).

Finálový a zároveň mistrovský závod se jede za 5 týdnů v nové lokalitě, kterou bude Hlinsko.

Výsledky:

Ženy Elite:

  1. Anne Terpsrta (NED, Ghsot Factory) 1:23:23 hod.
  2. Jitka Čábelická (GAPP System – Cabtech) +1:01
  3. Tereza Sásková (Česká spořitelna Specialized junior) +1:57
  4. Tereza Tvarůžková (Expres CZ Tufo Kolín) +2:23
  5. Tereza Neumanová (Česká spořitelna Accolade) +3:11

Juniorky:

  1. Magdalena Mišoňová (Adastra Cycling) 1:02:21 hod.
  2. Matylda Szczecinska (POL) +1:13
  3. Adéla Holubová (Kola-bbm.cz) +2:31

Kompletní výsledky ZDE

Foto: DNK Petr Polívka, Peter Tvarog 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková