Nosková ve čtvrté desítce na silničním MS, juniorka Jandová po dvou pádech 66.

Světový šampionát uzavřely závody s hromadným startem. České zástupkyně si tentokrát vybraly smůlu…

Předposlední den šampionátu byl na programu silniční závod žen. V českém dresu se na start postavily Tereza Neumanová, Jarmila Machačová a Nikola Nosková, která dosáhla nejlepšího výsledku, když dojela na 37. místě v hlavní skupině. Z mistrovského titulu se po neuvěřitelném 105 kilometrů dlouhém úniku radovala Holanďanka Annemiek Van Vleuten.

Trasa ženského závodu byla vyměřená na 149 kilometrů. První větší stoupání přitom závodnice musely zdolat už na třináctém kilometru. Nikola Nosková jela s velkým přehledem v čelní skupině, která se od hlavního pole dokázala odpoutat. Po několika kilometrech se ale většina závodnic, která v něm ztratila kontakt s pelotonem, dokázala vrátit.

Definitivně se peloton rozdělil ve druhém kopci na 43. kilometru, kdy se od hlavní skupiny odpoutala devítičlenná skupina, ze které ale zanedlouho zaútočila pozdější vítězka a svůj náskok udržela až na cílové okruhy. Tam se pokusila Van Vleuten dostihnout vítězka časovky Chloé Dygert-Owen z Ameriky, její pokus ale úspěšný nebyl. Druhé místo nakonec obsadila loňská šampionka Anna Van Der Breggen a třetí byla Amanda Spratt z Austrálie.

Nikola Nosková byla výborně připravená, ale pod rozhodujícím stoupání jí spadl řetěz. V momentě, kdy se od pelotonu oddělila skupinka závodnic byla díky technickému problému v zadních pozicích, z kterých se teprve propracovávala vpřed. Ve druhé skupině pak patřila k nejaktivnějším závodnicím, do bojů o medaile se jí už ale promluvit nepodařilo.

„S Nikolou jsme byli domluvení, že se bude držet Marianne Vos, což byla jedna z favoritek závodu. Když se to tak vezme, tak to splnila, je ale škoda, že jí v rozhodující moment zbrzdil technický problém. Co se týče výkonu ostatních holek, pro Terezu Neumanovou to byla první zkušenost se startem na MS a Jarmila Machačová podala standardní výkon,“ okomentoval dnešní závod reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Nikola Nosková nakonec na vítězku ztratila pět a půl minuty a byla klasifikována jako 37., Jarmila Machačová dojela na 78. místě a Tereza Neumanová závod nedokončila.

Českým juniorkám závod nevyšel.

Na mladé závodnice čekalo celkem 86 kilometrů z Doncasteru do Harrogate a v českých barvách se představily Veronika Jandová a Kristýna Burlová.

Trasa závodu juniorek nebyla profilově natolik náročná, aby se peloton rozdělil na menší skupinky. Jeho vývoj ale ovlivnilo několik pádů. Bohužel v nich figurovaly také obě Češky, když je poprvé zdržel už na čtyřicátém kilometru závodu. Jandová se z pádu dokázala rychle vzpamatovat a brzy se vrátila do hlavní skupiny, Burlovou ale pád poznamenal více a návrat do čela jí stál více sil, a nakonec neudržela tempo pelotonu. Jandová předváděla pozičně dobrou jízdu, nicméně se čtyři kilometry před cílem připletla do dalšího pádu a tím přišla o naděje na dobrý výsledek.

„Holky se před závodem cítily dobře, nicméně doplatily na pády. Kristýna je ale v kategorii prvním rokem, takže tu získala mnoho zkušeností, které může zúročit. Pro Verču je to velká škoda, cíl byl mírně do kopce, což by jí vyhovovalo,“ okomentoval závod reprezentační trenér Tomáš Konečný. 

Z vítězství se mezi juniorkami radovala americká reprezentantka Megan Jastrab, druhá cílem projela Julie de Wilde z Belgie a třetí místo obsadila Leike Nooijen z Holandska. Jandová a Burlová obsadily 66., respektive 67. místo.Jandová závod okomentovala:”Profilově to nebyl úplně závod pro mě, ale i tak jsem se těšila a cítila jsem se opravdu dobře. Po 30 km jsem se přimotala do 1. pádu, ale hned jsem sedala na kolo. Během závodu bylo hodně pádů. 10 km před cílem nám začalo pršet a na posledních 5 km, jsem lehla znovu. Bohužel mě tento pád zbrzdil natolik, že jsem nemohla zabojovat o hezký výsledek. Chtěla bych ale moc poděkovat celému realizačnímu týmu a všem, co mi pomohli v přípravě na tento vrcholný závod sezóny.”

Autor: TZ
Kompletní výsledky https://www.uci.org/road/results

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková