Recept DNK. Tvarohová pizza bez lepku

Tvarohová pizza? Zdravá, chutná, plná bílkovin…

Není pizza jako pizza. Ta nevhodně zvolená v restauraci může být pro tělo dost slušná kalorická bomba s nulovou výživovou hodnotou. Co to udělat jinak? Taková domácí pizza z tvarohového těsta a bezlepkové mouky je lehce stravitelná, zasytí a dodá tělu tu správnou dávku živin. A určitě bude chutnat!

To stejné tvarohové těsto jsme použili již v minulém díle při pečení jablkového koláče, takže je velmi univerzální, lze jej používat i na slano a dokonce Vám může pomoci s posilováním imunity. Proč? Protože tvaroh obsahuje bílkoviny, které neslouží pouze jako stavební kámen pro svaly, ale souvisí i s imunitou. Více o bílkovinách se dozvíte v navazujícím článku pod receptem.

Suroviny 1 pizzu o průměru 30 cm:

 • 250 g tučného tvarohu
 • 100 g pohankové mouky
 • 100 g rýžové mouky
 • 35 g másla
 • 2 špetky mořské soli
 • na oblohu: rajčatové sugo, parmazán, sušená šunka, čerstvý salát

 

Suroviny na rajčatové sugo:

 • 1/4 plechovky konzervovaných krájených rajčat
 • 2 špetky mořské soli
 • oříšek másla
 • 1 čl olivového oleje
 • sušené oregano

Postup:  v míse postupně rukou zpracujeme tvaroh s moukou, solí a nakrájeným máslem. Hotové těsto se nelepí, není suché, ale je příjemně gumové. Připravené těsto pozvolna rozválíme do kulatého tvaru válečkem či rozprostřeme prsty.

Rozválené těsto si předpečeme na 5 minut na 200° C. Předpečené těsto vyndáme z trouby, potřeme připraveným sugem a poklademe sýr.Pečeme dalších 10 minut na 200 °C. Na upečenou pizzu poklademe sušenou šunku, čerstvý salát, rozkrájíme a podáváme.

Bílkoviny – prospívají růstu svalu, hubnutí i imunitě

Bílkoviny základní stavební látkou našeho organismu. Naše svalovina, pojivové tkáně a organická část kostí a zubů je složena z bílkovin. Ale nejen to. Látky, bez nichž by neprobíhal v organismu žádný děj, žádná chemická reakce, enzymy, jsou také bílkovinného charakteru. V našem jídelníčku jsou bílkoviny (proteiny) nenahraditelné stejně jako tuky a sacharidy.

Bílkoviny najdeme v mnoha potravinách. Doporučuje se jíst hlavně maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, ale i luštěniny a ořechy. Nedostatečný přísun bílkovin je problémem zejména v rozvojových zemích. K deficitu bílkovin může ale dojít v našich podmínkách a to při nevhodném hubnutí. Redukce váhy by měla vždy probíhat rozumným způsobem a respektovat určité zásady výživy. Chybou je, když se lidé snaží zhubnout a sníží svůj energetický příjem na úkor bílkovin.

Bílkoviny jsou nejen základní složkou pro udržení a růst svalové hmoty, ale hrají také důležitou roli při fungování imunitního systému. V případě jejich nedostatečného příjmu jsou svaly ochablé, klesá množství svalových vláken a zvyšuje se podíl tělesného tuku. Časem může člověk pociťovat svalovou slabost a málo sil.

Nízký příjem bílkoviny ovšem také vede k oslabení imunity a častějším infekčním onemocněním. Při nízkém příjmu bílkovin dochází i k oslabení a lámavosti vlasů. Možné jsou také otoky nohou, zhoršené hojení ran a snížená detoxikační schopnost jater. Nic se však nesmí přehánět. Opačný případ, tedy nadbytek bílkovin ve stravě, zatěžuje trávící systém, játra i ledviny.

 

 

Bára Bubílková