Začátek nového roku přináší i nové plány, odhodlání, předsevzetí. Vedle tradičních a mnohdy nereálných přání, co v hlavě vzplanou, ale stejně jako papír rychle shoří, tu jsou zajímavé, přínosné a hlavně splnitelné. Co třeba vylepšit kondici, zlepšit se na kole? Bez ohledu na věk…
Máme pro vás hodně užitečné rady, jak na to. Nečekejte ale žádný tréninkový plán či konkrétní návod, co dělat. Přestože jde o rady obecné, určitě budou velkým přínosem, a to i těm, co se věnují jiným sportům, než cyklistice. Jsme ale na portále Dámy na kole, takže to s kolem přeci jen propojíme.
Je skutečně hodně důvodů, proč si zamilovat jízdu na kole. Jedním z těch důležitých je, že na rozdíl od jiných aktivit, cyklistika neztěžuje klouby a můžete se jí věnovat do pozdního věku. Aby byl náš pohyb, chcete-li trénink co nejvíc přínosný, je třeba reflektovat změny, kterými naše tělo v jednotlivých období prochází. Poznat své silné a slabé stránky a na obojím pracovat.
Kdy začínáme stárnout? Některé teorie pracují s informací, že krátce po narození, reálně začínáme vnímat proces stárnutí mnohem později. Prvním zlomovým bodem je skončení puberty. Dalším pak je věk 30 let, kdy se začíná měnit aerobní kapacita a zvyšování podílu tuků na úkor svalů (odborná studie britské společnosti Cycling BikeFit v souvislosti s vrcholovým sportem zmiňuje klesání schopnosti srdce a plic okysličovat svaly).
Proces stárnutí i opotřebení tělesné schránky je pro každého individuální záležitostí, nicméně není důvod, proč bychom si nemohly své parametry vylepšovat nebo alespoň udržovat i ve věku 40+, zkoušet nové věci (sportovní aktivity nebo formy „tréninku“) nebo dokonce svou výkonnost zlepšit. Zkrátka být v kondici se vyplatí, protože cyklistiku i další sporty si lze užívat opravdu do hodně pozdního věku.
Jak na to, když mi je….dvacet, třicet, čtyřicet či víc?
Zlaté pravidlo zní: je třeba zohlednit v každé dané fázi života přicházející změny, poznat silné a slabé stránky daného období a trénink tomu přizpůsobit.