Zraněná Jolanda Neff má mít 3 měsíce klidu. “Snad se uzdravím dřív”, doufá

Švýcarská bikerka promluvila o svém úraze a následcích. “Slezina je v mém těle, ale je mrtvá”…

Tříměsíční klid čeká Jolandu Neff po vážném zranění, které si přivodila při tréninku na konci loňského roku. Teď, krátce po oslavě svých 27. narozenin poskytla krátký rozhovor o svém aktuálním stavu a výhledu na další léčbu. Vše zveřejnil oficiální web továrního týmu Trek Factory.

Zde je jeho přepis:

Jak se cítíš po tak vážném úrazu?

Dostalo se mi tolik podpory a lásky od všech, že to bylo opravdu až ohromující. Myslím, že bylo opravdu štěstí, že během té celé situace každý reagoval rychle a jak nejlépe bylo možné a dostalo se mi skvělé péče. Proto to není nikterak horší. Jsem velmi za vděčná za péči, kterou mi přítel a rodiče poskytli.

Co víš dva týdny po pádu o tvém úrazu?

Moje slezina je v mém těle, ale je mrtvá. Při tzv. embolizaci (proces, při němž se do tepen umístí malé částice, aby se zamezilo průtoku krve), kdy zaplnili moji tepnu, aby se zastavilo krvácení, už ve slezině žádný průtok krve nebyl. Zůstane tak v mém těle, ale nefunkční. Slezina je důležitá pro imunitní systém, ale dá se žít i bez funkční sleziny. Musím dávat pozor na to, abych nerozbila výplň, kterou mám v tepně. To by mohlo zahájit vnitřní krvácení, což by si vyžádalo nutnost mě rychle operovat.

Jaké jsou nejdůležitější kroky k uzdravení?

Nemohu výrazně zvýšit svůj krevní tlak po dobu tří měsíců, protože je třeba být opatrná právě s  arteriální „vložkou“. Lékaři mi doporučují tři měsíce velmi klidného pohybu, aby byla jistota, že tlak krve bude stále velice nízký. Naštěstí bych ale jako cyklistka měla být schopná se uzdravit rychleji, než během tří měsíců, takže bych se měla vrátit do tréninku snad dříve.

Znamená tvé zranění nějaké změny pro tvůj program na rok 2020?

Nebudu závodit do března. Příští týden poletím zpět do Švýcarska, abych s doktorem švýcarského olympijského týmu Patrikem Noackem vytvořila plán, jak dále postupovat. Čím víc teď budu odpočívat, tím rychleji budu zdravá.

 

Zdroj: racing.trekbikes.com

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková