WorldTour zahájena! Premiérové vítězství pro Němku Lippert, Češky Hájková a Van Neck doplatily na hromadný pád

Ženská WorldTour odstartovala v Austrálii. Češky z BePinku byly u toho, naděje na dobré umístění zastavil hromadný pád. Hájková skončila v nemocnici, Van Neck dojela se ztrátou

Poprvé v pětileté historii ženské série UCI World Tour hostila Austrálie úvodní závod sezóny. Byl jím Cadel Evans Great Ocean Race, jehož ženská verze se jezdí pod oficiálním názvem Deakin University Elite Women’s Road Race. V počasí, které mělo se slunným australským létem pramálo společného, čekal na závodnice 121 km dlouhý okruh v okolí Geelongu.

Úvodní fáze závodu sužovaného již od počátku silným větrem a deštěm, byla charakterizována několika úniky, z nichž poslední byl pelotonem úspěšně zlikvidován 30 km před cílem. Na závodnice tak čekala série rozhodujících stoupání v závěrečných deseti kilometrech, kilometrový výjezd na Challambra Crescent (1km – 10 %) a poté dvě “stojky” na Queens Park Road a Melville Avenue (s obávanou 20% rampou) 6 km před cílovou páskou.

 Do hry v tu chvíli ale vstoupilo extrémně nepříznivé počasí – v jednom z rychlých sjezdů došlo na kluzké silnici k hromadnému pádu který vyřadil ze hry téměř polovinu hlavní skupiny, a to bohužel i včetně Markéty Hájkové a Melissy Van Neck.

Prakticky bez týmové podpory se tak v rozhodující fázi závodu ocitly například obě vítězky z předchozích ročníků Amanda Spratt (Mitchelton-Scott) a Chloe Hosking (Rally Cycling Women). Zejména Spratt, která zůstala z Micheltonu v čelní skupině jako jediná, musela radikálně změnit taktiku.  

Naopak, jako zázrakem bez ztrát z této velmi nešťastné situace vyšel tým Sunweb, jehož kapitánka Liane Lippert plně využila početní převahy a své excelentní formy (tu prokázala již 2. místem celkového pořadí nedávné Tour Down Under), v posledním stoupání na Melville Avenue zaútočila stylem, na který žádná z jejích soupeřek nebyla schopná zareagovat a cílem projela s rukama nad hlavou 15 vteřin před trojicí Sierra, Spratt a Wiles. Sama vítězka ke svému drtivému nástupu v posledním stoupání řekla “Před závodem jsem si opravdu věřila a i celý tým ve mě měl hodně důvěry. Můj útok byl riskantní, protože do cíle to bylo ještě daleko, zejména když jsem byla sama.

Díky tomuto vítězství se také oblékne do fialového dresu vedoucí závodnice celkového pořadí série WorldTour, což je už samo o sobě pro takto mladou závodnici záležitostí absolutně prestižní.

Češkám pohřbila naděje na dobré umístění mokrá silnice a hromadný pád

Pro Markétu Hájkovou, které se až do soboty v Austrálii dařilo, byl letošní Ocean Road Race velice smolný. Ještě před hromadným karambolem ji na první vrchařské prémii potkal defekt, po kterém se ovšem podle vlastních slov zcela bez problémů vrátila do hlavní skupiny. Pak ovšem následoval vážný pád (podrobnosti jsme psaly již včera) a tím pro ni závod definitivně skončil.

Markéta byla převezena do nemocnice kde zůstala hospitalizovaná dva dny. Všechna vyšetření včetně CT naštěstí vyloučila jakýkoli vážný problém, a tak nepříjemným zraněním zůstala hluboká rána na čele.

 “Otevřené rány na obličeji jsou sešité, cítím se dobře. Doktoři a péče jsou tu opravdu na špičkové úrovni, věřím, že bude všechno v pořádku,” vzkazuje sympatická rodačka ze Svitav, která se v nejbližších dnech vydá za týmem do Evropy a následně do Španělska na plánované soustředění.

Markéty týmová kolegyně Melissa Van Neck závod dokončila na 41. místě. Ani ona se hromadnému pádu nevyhnula, ale odnesla to jen s několika modřinami a odřenou nohou. “Já jsem v závodě měla dobrý pocit, jedna holka od nás byla v úniku, takže až do toho pádu šlo vše, jak mělo. Po pádu jsem si dala kolo dohromady, ale celá asi pětatřicetičlenná skupina byla v tom okamžiku už dávno pryč.” říká Melissa a ke svému vystoupení u protinožců.

 Ženská World Tour bude pokračovat 7. března italskou klasikou Strade Bianche, kde už by se kromě dvojice z BePinku měla objevit i naše česká jednička Nikola Nosková.

Výsledky:
1. Liane Lippert (Team Sunweb)
2. Arlenis Sierra (Astana)
3. Amanda Spratt (Mitchelton-SCOTT)
4. Tayler Wiles (Trek-Segafredo)
5. Leah Kirchmann (Team Sunweb)

Autor: Eva Fořtová
Foto: cadelroadsrace.com

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková