Veronika Jandová má za sebou křest na belgických kostkách

“Byla to hodně cenná zkušenost, z které můžu těžit v budoucnosti,” řekla Veronika k své deštivé premiéře v Belgii

Devatenáctiletá talentovaná rodačka z Brna si hned při své premiéře v elitní kategorii na Omloop Het Nieuwsblad vyzkoušela, jaké to je, stát na startovní čáře přímo za zády mistryně světa Annemiek van Vleuten!

Za typicky belgického jarního počasí – v zimě, dešti a větru – šla do své první vlámské klasiky jezdkyně světového cyklistického centra WCC Team hlavně s cílem se učit a získávat zkušenosti (o jejích dojmech před startem sezóny jsme psaly v nedávném rozhovoru ) a byl to pro ni skutečný křest ohněm. Z pelotonu čítajícího 141 startujících nakonec nepříznivé počasí vyřadilo ze hry plnou polovinu závodnic a Veronika byla bohužel jednou z nich.

“Úvodních 40-50 km bylo v pohodě, pak ale přišlo první stoupání a úsek po kostkách, do toho se přidal silný vítr a začalo pršet – bylo to opravdu velmi těžké. Není to samozřejmě příjemný pocit, nedokončit hned první závod, ale neberu to nijak tragicky, zejména když vezmu v úvahu konkurenci, která se tu sešla. Stát na startu přímo za zády Annemiek Van Vleuten byl neskutečný pocit! Je to cenná zkušenost, ze které se budu snažit vytěžit co nejvíce pro budoucnost a už myslím na další závod.” řekla Verča ke svému vystoupení na Het Nieuwsblad. 

Samotný závod z Gentu do Ninove o celkové délce 122 km, ve kterém čekalo na závodnice celkem 5 úseků po kostkách a 10 stoupání, absolutně ovládla úřadující mistryně světa Annemiek Van Vleuten a dala tak hned na první otvírací klasice všem jasně na vědomí, že na pověstné “prokletí duhového dresu” rozhodně nevěří. Když na čele značně prořídlé hlavní skupiny najela 14 km před cílem do obávaného kostkami dlážděného stoupání na Muur-Kapelmuur, nasadila své drtivé tempo, kterému nikdo, kromě hrdě vzdorující Floortje Mackaij (Sunweb) nedokázal odolat. Ani Floortje jej ale nakonec nezvládla a odcouvala do stíhací skupinky společně s Bastianelli (Ale’ BTC Ljubljana) Blaak (Boels-Dolmans) a Van Dijk (Trek-Segafredo). Ani vzorná spolupráce této čtveřici však nijak nepomohla a Annemiek Van Vleuten si po famózním sólu dojela pro své první letošní vítězství v dresu mistryně světa. 

Další elitní závodní zkušenost čeká Veroniku hned v nedělním Omloop van het Hageland (UCI 1.1.).

Výsledky:

  1. Annemiek Van Vleuten (Mitchelton-Scott)
  2. Marta Bastianelli (Ale’ BTC Ljubljana)
  3. Floortje Mackaij (Team Sunweb)

Kompletní výsledky zde


Autor: Eva Fořtová
Foto: Adam Szabó

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková