Zda s rouškou nebo bez roušky, v tom už máme skoro jasno, ale s nacházejícími teplými dny a vzrůstajícím cyklistickým provozem přichází ke slovu letitý evergreen, a tím je používání ochranné přilby. Ano je to k nevíře, ale potkala jsem dnes několik „cyklistů“ kteří měli v lese, či na silnici vzorně zahalený obličej ale odhalený zbytek lebky.
Co kdyby se pokračovalo, až pandemie povolí, s mediálním tlakem, kde by se skutečnými příběhy, fotografiemi, komunikovala důležitost nošení helmy? K tomu čísla, statistiky zranění, trvalých následků, které způsobil pád s vážným poraněním hlavy.
Smutný pohled na prostovlasou maminku, jedoucí se svými ratolestmi, věkem druhé, možná třetí třídy. Jak vysvětluje těm špuntům, proč ona si helmu brát nebude?
To, že se v cyklistickém rojení na stezce objevilo bez helmy i jedno dítko, v doprovodu rodičů (taky bez), byl snad přelud nebo co.
b
Druhý problém k zamyšlení se vztahuje nejen na cyklisty, ale sportovce obecně. Napsala mi kamarádka cyklistka, jak se dostala do konfliktu s člověkem, který se na ní osopil, proč nemá roušku (stála stranou a občerstvovala se), jak je nezodpovědná, že jezdí venku a…“víc už jsem neposlouchala, jen jsem trochu v úžasu pozorovala toho moralizujícího křiklouna, s očividnou nadváhou, řekla bych až nezdravě vypadajícího “popisovala zážitek.
Tím se nepřímo dotkla jednoho tématu. Proč část společnosti vnímá rekreační sportovce jako ty „špatné“, co si nemohou odpustit v době koronavirové své zábavy mnohem hůř než lidi, co se dlouhodobě nestarají o své zdraví a kvůli tomu jednoznačně zatěžují zdravotní systém více než sportovci svými občasnými úrazy?
Roky trvající léčení chronických onemocnění způsobených nezdravým životním stylem také rozhodně není zadarmo. A jde o činnost vědomou.
Pokud by byly tyto informace medializovány stejně jako úrazy způsobené sportem, možný by se pohled veřejnosti na „blázny co pořád někde jezdí a běhají“ změnil.