Reklama

Annika Langvad ukončila kariéru

Dánská bikerka oznámila v pátek ukončení své kariéry, loučení v nejdůležitějším závodě sezóny se nekoná

Reklama

Její jméno sice ještě figuruje na startovní listině ženského závodu o titul světové šampionky, ale nakonec je vše jinak.

Původně se vystudovaná zubařka chystala dotáhnout svou deset let trvající profesionální kariéru až do úplného finiše. Jenže už před startem posledního závodu se rozhodla jinak, žaludeční problémy ji přiměly k tomu, aby své rozhodnutí o konci kariéry o den uspíšila. 

“Bylo to pravděpodobně jedno z nejintenzivnějších období mého života,” napsala mimo jiné na Instagram, kde své rozhodnutí v pátek členka stáje Specialized Racing oznámila. “Teď jsem připravena dělat další věci.”

Šestatřicetiletá bikerka z dánského Silkeborgu vstoupila do Světového poháru XCO před deseti lety v anglickém Dalby Forrest, kde skončila na 22. místě. Už následující rok na stejném místě skončila druhá.

A stejný rok dokázala vybojovat svůj první duhový dres – stala se mistryní světa v maratonu. To si zopakovala ještě čtyřikrát (2012, 2014, 2017 a 2018).

Annika jistě nikdy nezapomene ani na Vysočina Arénu a fantastickou diváckou kulisu, tady totiž v roce 2016 získala svůj jediný titul z olympijského cross country.

 

View this post on Instagram

So, here’s a big announcement: I’m retiring from professional racing. Now is the time. These 10 years of racing will probably be some of the most intense time of my entire life and now I’m ready to devote myself to other things in life. I’ve been thinking a lot about what reflections to share with you, since it’s been quite a rollercoaster of emotions leading up to this point. This is not a decision made overnight, it has been at the back of my mind for a long time - first time was in 2016, where I went to finish dentistry school after the season. But when you are on a high and you are wearing the rainbow jersey it’s just so easy to continue one more year. And thanks to @iamspecialized there were always new adventures that made every next season too tempting to resist. The support and opportunities from @iamspecialized is and always will be the absolute center of my career and something I forever will be grateful for. I grabbed a lot of those opportunities and managed to turn some of them into experiences and accomplishments that I didn’t even dare dreaming of, while other opportunies made me face some of my inner deamons. Also, I will forever be grateful for having @bonnethomas by my side through it all. You are my rock and none of this would have been possible without you ❤️ In the end - I wouldn’t want to be without any of those adventures at all (good or bad) or any of the special people I’ve met along the way. Not a single one. It all contributed to who and where I am today. But now it’s time. I’m feeling satisfied and content and okay with things as they are. I’ve played my role. I’m ready to move on. This weekend was supposed to be my last World Champs. Sadly, I’ve been struggling with a stomac bug since Nove Mesto, which has left me drained and not able to be on the start line. I wish my teammates and all riders a fantastic race 🙏

A post shared by Annika Langvad (@annika.langvad) on

Nesmazatelnou stopu také nechala v Jihoafrické republice, kde svých pět startů na Cape Epic proměnila v pět vítězství. Poprvé v roce 2014, naposledy vloni s několikanásobnou mistryní světa na silnici a olympijskou vítězkou Annou van den Breggen. 

Z bikové scény odchází další z výjimečných osobností, která sbírala úspěchy jak v rychlém Short Tracku, tak i v dlouhých maratonech i etapových závodech. Poutala pozornost svou nezlomnou vůlí zlepšovat svou slabší techniku. Bezesporu se stala motivací i vzorem pro nastupující generaci bikerek.

Zdroj: MTBS

Katka Polívková