AUTHOR 2021. Co je nového? Design, gravel i celoodpružený e-bike

Česká značka Author přichází pro nadcházející sezónu s několika zajímavostmi. Pár z nich jsme vybraly…

První ochutnávku novinek od této domácí kultovní značky ještě v předchozích letech publikovaly před létem, kdy už byly k vidění první prototypy nových modelů. Jenže letošní rok je v mnohém jiný, a to kvůli mnohokrát skloňované pandemii. Pozitivní dopad na prodej kol, doplňků, zájem o cyklistiku. Změny jsme vnímaly i co se týče prezentací. Některé značky šly cestou on-line, termín posunuly, jiné vsadily na komorní formou. Důvody byly zřejmé, od nutnosti dodržet doporučená omezení o shromažďování většího počtu lidí, kdy řada prezentací bývá s mezinárodní účastí, až po opoždění dodání vystavovaných vzorků, samotných rámů nebo komponentů. 

Takže suma sumárum – novinky a překvapení si nachystala většina značek, což platí i pro Authora, ale na kompletní představení všech modelů a barevných variant, jako jsme mohly vidět a nafotit v loňském roce (AUTHOR 2020) si ještě pár týdnů počkáme.

Nicméně stojí za to, zmínit alespoň několik vybraných zajímavosti, které osloví buď ty, co chystají výměnu starého kola, nebo chtějí poznat krásu i zábavu štěrkoletu.

Nový design

Design upoutá. O tom není pochyb. A při pestré nabídce dostupných modelů může být právě i tou pomyslnou kapkou v rozhodování. V nové kolekci se Author stává silným hráčem. Moderní logo vzniklo díky kreativní práci nového grafika, celý tým pak navrhl jednobarevné designy pro různé modelové řady.

Nový rám pro karbonový hardtail 29“

Dámská řada ASL nabízí stále jen hliníkové modely, pro ty, co nemají problém vybírat z unisex (nebo pánské) řady je tu skvělá zpráva. Stávající karbonový rám doznal změn, jak co se tvaru jednotlivých trubek týče, tak i geometrie-o stupeň proloženější vidlice, protažení horní rámovky.

Nový rám a jednopřevodníkovou sadu Shimano najdete na modelech Magnum, Sector a Master, nejdostupnější Modus má uživateli stále vyhledávanou kombinaci 2×11.

Nový gravel v karbonu

A nadílka novinek pokračuje a to v podobě dalšího přírůstku do rodiny gravelů A že jich má Author slušnou nabídku. Vedle ocelového Roninu a hliníkové Aury přichází karbonový model s názvem GURU.

Testovací prototyp už má za sebou přes tisícovku kilometrů v Praze a okolí a je to elegantní kousek. Tedy – elegantní bude i sériový model, který dostal decentní design, v šedočerném matném provedení a s černým logem. K tomu vnitřní vedení lanek. Na první pohled je viditelná snaha, aby tenhle gravel nabídl pohodlí. Má vyšší hlavu a výraznější sloping horní rámové trubky. Do výbavy dostal Shimano gravel sadu GRX 2×11. Gravel nadšence potěší cena, která je necelých 70 tisíc.

Nové karbonové cross biky

Žádný těžký terén, ale lehkost a rychlost a hlavně rovná řídítka. To jsou přednosti, které určitý segment cyklistů oceňuje u crossových kol. Author pro příští rok nabízí karbonové rámy jak s pevnou vidlicí (Avion), tak i vidlici s menším zdvihem 80mm (model Synergy). Opět nový design a sympatické ceny: 52 990,- za Synergy a 47 990,- za Avion.

Nový celoodpružený e-bike

Představení zajímavostí z kolekce 2021 zakončíme kategorií e-biků. Poptávka po elektrokolech je zřejmá, a to napříč modely. Od těch městských, pevných s širšími plášti, až po celoodpružené. Author pokrýval tento segment také slušnou nabídkou, ale chyběl mu full a tak se dalo čekat, že se tato situace změní.

Když už novinka, tak s pěknou parádou. Představujeme vám ELITE. Celoodpružený bike se zdvihy 140 mm, trailovou geometrií, teleskopickou sedlovkou a nejnovějším motorem od japonského výrobce Shimano Steps EP8. A ještě se sluší dodat, že odpružení nese logo amerického FOXe. Cena je stanovena na pěkných 129 990 Kč.

Přehled všech novinek, včetně barevných variant najdete již brzy na stránkách author.eu.

Foto: Author, Petr Bureš

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková