„Bylo jasný, že jedu první třídou v rychlíku, který rozhodně nestaví“, hodnotí ME Karla Štěpánová

Mistrovství Evropy v cyklokrosu bylo v režii oranžových dresů, všechny medaile v elitě putují do Nizozemí, v kategorii do 23 let nadvládu narušila jen Maďarka Kata Blanka Vas

Tento víkend hostil nizozemský Romalen. Na závodnice čekala rychlá, téměř suchá trať, ochozy bez diváků a na počet poměrně chudá startovní listina. Z pohledu kvality ale přijely jen ty nejlepší.  V soboru závodily elitní ženy, v neděli se pak do bojů pustily cyklokrosařky do 23 let.

Již před startem závodu elitních žen bylo prakticky jasné, že o medaile budou bojovat výhradně domácí cyklokrosařky, které mají ve světových soutěžích v poslední době jasnou nadvládu. Otázkou tak bylo, zda se někomu podaří přelstít ženu v duhovém dresu Ceylin del Carmen Alvarado, která zároveň vede průběžné pořadí Světového poháru.

Hned od startu se na čele seřadily oranžové barvy, Brand, Alvarado, Worst, Betsem také obhájkyně evropského tituly Yara Kastelijn. První kilometry s nimi držely krok Italka Eva Lechnerová a Sanne Cantová z Belgie.

Po dvou okruzích z celkových pěti se na čele vytvořila dvojice Alvarado a Worst, Brandová ztrácela šest vteřin, Kastelijn osm a Betsema na pátém místě už čtrnáct. Na Cantovou a Lechnerovou se dotáhla Perrine Clauzel z Francie, naše závodnice na nejlepší nestačily a jezdily v závěru sedmadvacetihlavého startovního pole, Karla Štěpánová kolem 23. místa, Nikola Bajgerová byla při průjezdu do třetího okruhu na. 26. místě.

 

Ceylin del Carmen Alvarado vítězí

Přetahovaná o evropský titul se nakonec odehrávala mezi dvojicí Alvarado a Worst, i když Lucinda Brand boj o nejcennější kov nevzdala a ve čtvrtém okruhu se dotáhla na své krajanky na čelo závodu a dokonce okamžitě „po silničářsku“ nastoupila a ujala se vedení. Jenže stíhání soupeřek před ní ji vzalo hodně sil a v závěrečných stovkách metrů už tempu nestačila.

O vítězce nakonec rozhodl až samotný finiš, i když na pohled silnější se zdála Annemarie Worst, která i přes dvě chyby dokázala nabranou ztrátu vždy dojet. Jenže Alvarado byla naprosto excelentní v technice a zároveň nejrychlejší v písečných úsecích, kde se převážně běhalo. Ten poslední, krátce před cílovou rovinou zvládla bravurně, do prostoru cíle najížděla na první pozici a své krajance nedala žádnou šanci.

Stříbro tedy patří Annemarie Worst, bronz Lucindě Brand.

Karla Štěpánová

České cyklokrosařky tentokrát v rychlém závodě nestačily. Karla Štěpánová dokázala nakonec vybojovat 20. místo, Nikola Bajgerová zůstala 26.

Karla zhodnotila souboj se světovou elitou velmi výstižně.

„Čekala jsem, že to bude hodně rychlý… ale hned na začátku mi bylo jasný, že jedu první třídou v rychlíku kterej rozhodně nestaví! Navíc trať s nulovým převýšením a dlouhými rovinami je přesně to, co moc neumím.  Snažila jsem se z toho vytěžit maximum. Startovala jsem úplně z posledního místa, takže bylo strašně těžký se dostat dopředu. Nejvíce lidi se mi ve výsledku podařilo předběhnout, tam jsem se cítila dobře. Jsem rada, že se mi podařilo po MS v maratonu dostat alespoň nějak do rychlosti a bojovat alespoň o tu 20tku,“ řekla všestranná cyklistka, jenž má za sebou velmi náročnou sérii bikových závodů v cross country a maratonu, kterou zakončila právě cyklokrosovým evropským šampionátem.

Elizabeth v kontaktu s Terezkou, v cíli si holky pořadí prohodily

Výrazného výsledku jsme se nedočkaly ani v kategorii do 23 let. Dvě zástupkyně ve startovním poli: Ungermanová a Vaníčková se stejně, jako elitní ženy pohybovaly v závěru jednadvacetičlenného balíku. Lepší výsledek si nakonec připsala závodnice mladoboleslavského týmu Ivar CS Author Tereza Vaníčková, která se propracovala na 18. příčku, Elizabeth Ungermanové dojela o místo za svou krajankou.

Titul opět putoval do Nizozemí a to zásluhou Puck Pieters, která získala v předposledním okruhu menší náskok a tem si udržela až do cíle. Stříbro získala talentovaná maďarská cyklistka Kata Blanka Vas, která se letos blýskla i na SP a MS v horských kolech. Bronz brala další z domácích favoritek Manon Bakkerová.

Ženy Elite
1. Ceylin Del Carmen Alvarado (NED) 40:45 min.
2. Annemarie Worst (NED) +0:00  
3. Lucinda Brand (NED) +0:22
4. Denise Betsema (NED) +0:55
5. Perrine Clauzel (FRA) +1:13

20. Karla Štěpánová +3:23
26. Nikola Bajgerová +6:15

Kompletní výsledky ZDE

Ženy U23
1. Puck Pieterse (NED) 40:56 min. 
2. Blanka Vas Kata (HUN) +0:08 
3. Manon Bakker (NED) +0:10
4. Aniek Van Alphen (NED) +0:23
5. Shirin Van Anrooij (NED) +0:44

18. Tereza Vaníčková +3:54
19. Elizabeth Ungermanová +4:25

Kompletní výsledky  ZDE

 Foto: UEC/Bettiniphoto a Petr Dlask

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková