Jarmilo, cyklistika na vrcholové úrovni je pro ženu velmi tvrdý sport. Změnila se ti vlivem té mnohaleté dřiny postava?
Zažila jsem top cyklistiku na dráze, nikdy jsem nejela jen ryze silniční sezónu plnou etapových závodů. Těžké etapové závody a celkově program na silnici závodnicím postavu změní hodně. Je to energetický velmi náročné. Mně se změnila postava až věkem a tím, že jsem začala právě více jezdit na silnici.
Na vrcholové úrovni není jedno, na čem jezdíš. Stejně není jedno, na jaké palivo jezdíš. Konzultovala jsi někdy svůj jídelníček s výživovým poradcem? Pokud ano, nastíníš nám ta doporučení?
Když jsem byla mladší bylo mi celkem jedno, co jsem snědla. S přibývajícím věkem jsem změnila hlavně stravu před závodem. Už nemůžu sníst cokoli. Něco jsem si o výživě přečetla a dala také na rady starších závodníků. Nejím třeba ráno citrusy nebo meloun.
Možná nejtěžší období v životě profi cyklistky je přechod z juniorských kategorií do žen, kdy dívky dospívají, mění se jim postava a jsou často tlačeny do nízké tělesné váhy. Co bys chtěla vzkázat mladým cyklistkám ohledně stravování?
I mně se samozřejmě v pubertě postava dost změnila a přibrala jsem. Na závodech se mi ale celkem dařilo a jezdila jsem i na dráze, kde váha nehraje tak zásadní roli jako na silnici. A asi jsem i měla štěstí na to, co jsem viděla kolem sebe a jak rozhodně dopadnout nechci. Závodila jsem s holkama, co měly problémy s příjmem potravy a viděla už v juniorském věku, co to s člověkem udělá. A i když jsem měla nějaké to kilo navíc, což na dráze nevadilo, nejezdila jsem špatně ani na silnici a mnohdy i do kopce porážela holky o 10kg lehčí.
Cyklistika je silový vytrvalostní sport, a to s hladověním dohromady nejde. Na silnici na váze záleží hodně, ale pořád jde o to mít potřebnou sílu. Takže mladým závodnicím bych rozhodně doporučila jíst střídmě a pokud možno pravidelně. A spíš než co, někdy řešit to, kolik toho člověk sní a i zdravá strava chutná výborně.