Fungování Brainu, který řeší za jezdce odezvu terénu, tedy tlak ze spodu, nikoliv jezdce shora, tu možnost nic neřešit hodně oceňuji při prudkých výjezdech, kdy jedu na nejlehčí převod a střídám jízdu v sedle i ze sedla. V takovou chvíli je hodně příjemné, že nemusím řešit nějaké otvírání tlumiče, a to zejména, když jsem do prudké stojky vlítla poměrně rychle z hladké cesty a chci využít energii k co nejsnazšímu zdolání kopce. Občas je slyšet lehké cvaknutí, typické pro Brain, který jede na doraz.
Ta pevnost hardtaila mě dostala do pěkné smyčky, dupu do pedálů, baví mě ta rychlost (ano, to je pojem relativní, ale pocit to byl úžasný) a zcela dobrovolně si způsobuju mnoha nástupy pěknou bolest v nohách.
Geometrie nemá chybu, asi se nedalo čekat, že by v tomto směru Epic nenaplnil očekávání. Hravý, pěkně ovladatelný, kvituji ty dva stupně, o které je hlavový úhel položenější. V prudších sešupech dolů nemáte pocit, že byste měli snad bike opustit poletem přes řídítka.
Samozřejmě, že i Brain má své limity, o to víc nutnější je zvolit jeho nastavení vzhledem k obtížnosti terénu, do kterého se pouštíme. Za jízdy otevření na max nejde, kdo nespěchá, vyplatí se na chvilku zastavit.
Můj osobní upgrade by byla lehká teleskopická sedlovka, která by posunula možnosti o level výš. A to už pojedete na vlně cyklistické euforie. A jak dopadlo interní srovnání Epic Experta s mým Supercaliberem? Byla by to těžká volba, obě kola dávají při jízdě pocity rychlosti a pevnosti hardtaila, zároveň i jistou dávku komfortu celopéra. U Experta opravdu vypouštíte rozhodování, zda a kdy otevřít tlumení. Pro někoho jasný argument.
Náš testovaný Epic Expert byl velikosti M, v nabídce je ve dvou barevných provedeních a ve velikostním rozpětí XS, S, M a XL.
Informace o dalších variantách, jejich specifikacích a cenách najdete na stránkách českého zastoupní Specialized.cz