Martina Sáblíková se vrací na silnici. Má šanci i na OH v Tokiu

O uplynulém víkendu se jel Český pohár na silnici, suverénkou nedělního hromadného závodu se stala Martina Sáblíková

Po pěti letech se v závodu Českého poháru – Techniserv Cup postavila na start v Mladé Vožici také rychlobruslařka Martina Sáblíková, startující v barvách týmu KRS Svratka. Na náročných okruzích s velkým převýšením naprosto dominovala. Po dlouhém sólovém úniku přijela do cíle s obrovským náskokem 4:10 před Polkou Agnieskou Skalniakovou-Sójkaovou, třetí dojela další polská cyklistka Katarzyna Wilkosová.

Již před startem bylo jasné, že závod má jedinou favoritku. Náročný profil trati, kde v každém ze čtyř okruhů nastoupaly závodnice 550 výškových metrů byl terén, v němž se Sáblíková cítí nejlépe. A hned v začátku druhého dvacetikilometrového okruhu se všem soupeřkám vzdálila a pak již byla jen otázka s jakým náskokem dorazí do cíle.

Zachytit její útok se pokusila pouze Skalniaková-Sójkaová, ale na českou závodnici nestačila. Přesto se držela před prořídlým hlavním polem na který sice získávala náskok, ale na Sáblíkovou ztrácela. Strojové tempo Sáblíkové znamenalo, že do závěrečného kola vjížděla s náskokem sedmi minut na polskou soupeřku. I proto si mohla v dovolit zvolnit, přesto cílem projela s ohromným náskokem.

“Trochu jsem nevěděla jak na tom v balíku po tak dlouhé době budu. Bylo to nahoru, dolu, hodně náročné, ale to já mám ráda. Navíc bylo pěkné počasí, deště jsem se bála. Již v prvním kole jsem se posunula dopředu, chtěla jsem peloton zeštíhlit, protože ve sjezdech by to mohlo být nebezpečné. Ve druhém kole jsem získala na kopci náskok a pak již jela sama a v posledním okruhu již nebylo kam spěchat,” popsala závod Sáblíková.

Z dalších českých závodnic dojela do cíle čtvrtá Sáblíkové kolegyně z rychlobruslení i týmu Nikola Zdráhalová, její ztráta se však již blížila devíti minutám, stejně jako v případě šesté mistryně republiky Jarmily Machačové z Dukly Praha.      

Sáblíková s týmovou kolegyní Zdráhalovou dobře potrénovaly v kopcích na Gran Canarii

A jak hodnotí návrat Martiny Sáblíkové i její šanci na účast v Tokiu reprezentační kouč Tomáš Konečný? 

“Jsem strašně rád, že se vrátila. Po výkonech, které podávala v on-line závodech jsem věděl, že patří do absolutní světové špičky. Slovo dalo slovo a je zpět. Je zařazena do širší nominace na mistrovství světa i olympijské hry a absolutně potvrdila, že plným právem. Zase udělala na kole velký pokrok, za závod jí nemohu vytknout nic. Já ji zabezpečoval a domluva byla první kolo jet v klidu a od druhého začít opravdu závodit. Neměla problém jet v balíku, ve sjezdech a k tomu přidala výkon. Devět minut k dobru před dalšími našimi závodnicemi, to asi nemá cenu o čemkoliv polemizovat,“ popsal suverénní výkon Sáblíkové v závodě Českého poháru.

Tereze Neumanové se v mezinárodních závodech daří

“Martina potvrdila, že v závodu byla absolutně nejlepší. Nejely sice další adeptky – Tereza Neumanová (členka kontinentálního týmu UCI Burgos Alimenta Women Cycling pozn. red.), která výborně závodí ve Španělsku. A samozřejmě Nikola Nosková, hájící barvy World Tour teamu SD Works, která se nyní potýká se zdravotními problémy. Kdyby na startu byly, asi by byl závod trochu jiný, Martina by to měla asi trochu těžší. Ale před výkonem, který předvedla, klobouk dolů,” doplnil Konečný.

Zdroj: ČSC
Výsledkový servis ZDE
Nominační kritéria pro OH ZDE

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková