Tereza Neumanová vybojovala titul v hromadném závodě, pojede do Tokia

V hromadném spurtu byla nejsilnější Tereza Neumanová a získala svůj druhý titul v hromadném závodě. Stříbro brala Nikola Bajgerová, bronz vítězka mistrovské časovky Nikola Nosková

Novou českou šampionkou v silniční cyklistice se dnes na společném šampionátu českých a slovenských jezdců stala Tereza Neumanová z týmu Burgos Alimenta Woman Cycling Sport. V Bánovcích nad Bebravou získala druhý titul, triumfovala před dvěma lety ve Vidnavě, v loňském roce dojela v Mladé Boleslavi druhá za Jarmilou Machačovou. Stříbro vybojovala Nikola Bajgerová z Dukly Praha a bronz Nikola Nosková (SD Worx). Juniorskou šampionkou se stala Gabriela Bártová z TUFO Pardus Prostějov.

Ziskem mistrovského titulu si Neumanová zajistila i letenku na olympijské hry do Tokia. “Nikole (Noskové) patří veliký dík za zisk místa, ale stanovená pravidla se musí plnit. A my jsme řekli, že pokud jedna z nich vyhraje domácí šampionát, tak pojede na olympiádu. Bylo to složité rozhodování, Nikola na domácím mistrovství výkonnostně překvapila, ale ta pravidla byla tak daná” řekl šéf silniční komise ČSC Luděk Telecký.

Tři okruhy a celkem 97,5 kilometrů dlouhý závod se jel prakticky po rovině a tomu odpovídal jeho průběh. Většinou se jelo v poklidném tempu, ojedinělé byly náznaky úniků, ale žádný z nich neměl dlouhé trvání ani výraznější náskok, ne delší jak půl minuty.

Až v samém závěru se některé cyklistky pokusily rozhodnout. Tři kilometry před cílem byly v úniku Machačová a Markéta Hájková (Bepink), ale neuspěly. Ještě kilometr a půl před cílovou páskou nastoupily Bajgerová a juniorka Hájková. Získaly malý náskok, ale ani ten nebyl rozhodující.

Dvojici peloton prakticky dostihl a ve spurtu se před ní dostala nová šampionka Tereza Neumanová.

“Do závodu jsem šla s tím, že chci vyhrát. Olympiádu jsem v ten moment vůbec neřešila. V závodě jsem se snažila si hlídat úniky. Snažila jsem se nepracovat a šetřit. Byla jsem tam přece jen sama, ta nadvláda Dukly je furt obrovská. Byl to od nich nástup za nástupem, ale žádný nebyl tak silný aby rozhodl. Musím říct že i ostatní holky z pelotonu závodily. Byla jsem trošku překvapená jak sjížděly nástupy Dukly, je super že se snaží závodit a věřím že se některá posune ven. Strašně bych jim to přála,” popsala průběh závodu.

“Nominace na olympiádu je pro mě taková hořko sladká. Samozřejmě vím a respektuji, že to místo vyjela Nikola. V letošním roce jsem měla ale výsledkově troufám si říct navrch. Objela jsem všechny typy závodů kategorie UCI/ WT a mám dobré výsledky do top 10 až 15, jak v závodech, kde bylo nastoupáno přes 2000 m tak v závodech po rovině. Nelíbí se mi, že kvůli včerejším sprintu ze mě dělají všichni sprintera. Nejlepší cyklistky na světě dokáží přejet kopec a pak ještě slušně zaspurtovat. Chci se postupně zlepšovat a obě “dovednosti” mám sakra vydřené. Mrzí mě, že to Nikolu tak vzalo a přeju jí aby s cyklistikou pokračovala i dál, vyjádřila se Tereza k situaci kolem nominace do Tokia.

Spokojená byla i stříbrná Nikola Bajgerová. „Jsem s výsledkem spokojená, myslím že druhé místo za Terezou není žádná ostuda. Zkusila jsem 1,5 km před cílem nastoupit, protože jsem nechtěla riskovat hromadný dojezd a taky jsem dobře věděla že Terka je hodně rychlá. Ale i tak mě kousek před cílem dojela.“

Nikola Nosková pak obsadila čtvrté místo, ale získala tím bronz, protože před ní skončila juniorka Bártová. 

Nikole se závod ani nechtělo hodnotit, prožívala velké zklamání nad vyslovenou nominací do Tokia pro Neumanovou. 

“Nemám k tomu vlastně co říct. Rovinatej okruh, bez kopce, tady se nedalo nic udělat. Do cílové roviny jsme přijely pohromadě, v spurtu byly holky o kousek lepší. V časovce jsme ukázala, že forma je. V tuhle chvíli cítím obrovský zklamání, že to nic neznamenalo směrem k nominaci na OH. Že rozhoduje tenhle závod….,“ řekla hodně zklamaná Nikola.

Slovenský titul vybojovala Tereza Medveďová.

Po stříbro a bronz v závodě juniorek si dojely Anna Růžičková (Dukla Praha) a šampionka z časovky Eliška Kvasničková (SportRaces Cycling Team).

Výsledky ženy (97,5 km):

1. Neumanová (Burgos Alimenta Woman Cycling Sport) 2:26:43, 2. Bajgerová (Dukla Praha) +1, 3. Nosková (SD Worx) +2, 4. van Neck (GT Krush Tunap Pro Cycling), 5. Bartoníková (Dukla Brno), 6. Heřmanovská (Andy Schleck Cycles – Immo Losch/ SaF Zéisseng) všechny +5.

Juniorky (97,5 km):

1.Bártová (TUFO Pardus Prostějov) 2:26:45, 2. Růžičková (Dukla Praha) +3, 3.  Kvasničková (SportRaces Cycling Team) +7, 4. Parmová (TJ Stadion Louny), 5. Runtová (SportRaces Cycling Team), 6. Jeřábková (Brilon Racing Team MB) všechny +13.

Zdroj: ČSC
Foto: Jan Brychta

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková