Bouřkou a blátem pro dobrou věc: Extrémní bikeři šlapali “kolem Měsíce”

Jak dopadla výzva “Okolo Měsíce? Šrámy na těle, ale blaho na duši…

Bikerka Peggy Marvanová ve spolupráci s kluky z BIKE HERO dala dohromady výzvu OKOLO MĚSÍCE. Cílem akce bylo v týmu extrémních bikerů “objet“ Měsíc na kole za jediný den (10 921 km) a podpořit dvě hendikepované dívky. Do výzvy se zapojili i ti nejlepší jezdci ze světa několikadenních závodů. 

Společnými silami chtěli pokořit vzdálenost 10 921 kilometrů. Už na startu ale věděli, že to nebude v jejich silách. “Chybělo nám více takových… super magorů, kterým dělá radost vstát v pět ráno a celý den makat na kole,” vysvětluje organizátorka Peggy a vesele dodává, že výzva prostě někdy nemůže být pokořena hned napoprvé. Teď nezbývá než se o to pokusit někdy znovu…

Původní plán objet Měsíc byl nastaven pro 100 účastníků. Na trati nakonec startovala polovina toho počtu. “Na první pohled to vypadá jako málo, ale já jsem z takové účasti úplně nadšená. Mít na prvním ročníku takto drsné, a přitom charitativní výzvy přes padesát účastníků mi přijde neskutečné. Jen málo lidí si totiž na tak dlouhou trať s takovým převýšením troufne,” vysvětluje Peggy.

Charitativní biková akce se jela pro dvě handicapované dívky Dáju a Alex

Na výzvě se sešlo 52 bikerů, takže se nabízela otázka, jestli zvládnou společně přejet Měsíc z jižního pólu na severní (5 461 km), a výzvu tak i přes silnou bouřku, která se do Čech hnala, pokořit aspoň z poloviny.

Mezi startujícími se objevila velká jména jako Radek Musil a Tomáš Novotný (letošní vítězové extrémního závodu 1000 Mil), Milan “Forrest” Silný (zakladatel extrémního závodu Loudání a autor mnoha cyklistických knih), Martin Souček (ultra cyklista a zakladatel rozsáhlého charitativního projektu Kolo pro Adama), Michal Svoboda (autor podcastu Šílenci diskomfortu), David Janouch (pořadatel závodu Extreme Bike 444), veterán z Afghánistánu Josef “Sepp” Brychta a mnoho dalších.

Na každého čekala těžká trať, pro příležitost akce “Okolo Měsíce” byla obvyklá trasa výzvy BIKE HERO speciálně inovována. Měřila přes 170 kilometrů a měla převýšení přes 4000 metrů. Navíc byla místy hodně bahnitá po předcházejících deštích.

Všichni brzy ráno vstali a vyrazili na trať i přes nepříznivé podmínky. Bouřka přišla v devět večer a byla šílená. Někteří účastníci vzdali jen pár kilometrů od cíle. “Bylo to fakt těžké,” líčila Peggy, vítězka 4 500 km dlouhého závodu Tour Divide přes Spojené státy. 

 

Na start se postavilo také několik odvážných žen, této dvojici z Dexter týmu pomáhala v zdolávání náročné trasy neuvadající dobrá nálada

Do cíle nakonec dojelo ve stanoveném limitu 24 hodin jen 23 účastníků.

Ti nejrychlejší to stihli do cíle za světla ještě před bouřkou. Ti nejotrlejší pak trať pokořili i v tunách bahna a potocích vody, co se vytvořily na cestách. “Ano, Měsíc se nám objet nepodařilo. Ale mákli jsme si pořádně a do překonání tratě dali všechno. Ti z nás, co dojeli, našlapali 3910 kilometrů a Měsícem projeli ´alespoň´ naskrz (průměr Měsíce činí 3 475 km). Já jsem byla nucena vzdát, když mi na hřebeni Brd neočekávaně zhaslo světlo,” shrnuje výsledky Peggy.

Na účastnických příspěvcích jsme ve svých řadách vybrali 40 000 Kč. Teď je naším přáním vyzvat veřejnost, aby se zapojila s námi, abychom částku zdvojnásobili a mohli holky “vystřelit” na Měsíc. Protože s tímto cílem jsme každý na trati bojovali.

Smolař akce Milan Silný nedobrovolně ukončil výzvu jen pár terénních kilometrů před cílem

Reporty účastníků

Ačkoli šlo jen o jednodenní akci, o příběhy z trati nebyla nouze. Jednomu účastníkovi v bahně zmizela podrážka: “30 km před cílem jsem ztratil podrážku a dojížděl jsem na půl bosky. Bohužel v noci a v bahně se mi nepodařilo podrážku už najít, a tak zůstala v lese,” vypráví s úsměvem v cíli.

Železný muž Milča Silný trať nedokončil kvůli nehodě, pár kilometrů před cílem mu při sjezdu vjelo do cesty auto. “Ze 40 km/h jsem byl na nule během vteřiny. Já se zastavil o asfalt, kolo o kapotu auta,” popsal havárii. S podezřením na zlomenou ruku jel Milča do kempu “zkratkou” dlouhou 23 kilometrů! “Přijel do kempu se slovy ‘asi to mám zlomený’. Sednul do auta a jel domů,” vypráví ultra běžec Pavel Paloncý, který na finishery čekal v cíli. Milan později potvrdil, že má zlomenou ruku, naražená žebra a pomlácené celé tělo. “Ale v tom zápalu adrenalinu mi přišlo, že jsem v pohodě,” svěřil se. “Díky všem tam nahoře to dopadlo dobře.”

Vojta výzvu dokončit zvládl: “Za Točníkem odjíždíme jednomu členovi a pokračujeme jen ve dvou. Plán je najet před bouřkou a tmou co nejvíce kilometrů, a tak do toho celkem šlapem. Čelovky nasazujeme v Halounech a dáváme poslední jídlo, samozřejmě tajný doping – poličan!,” směje se. “Před sebou máme cca 25 km a ještě dost výškových metrů. Chvíli nato přichází bouřka. Absolutně nic přes provazy deště a mlhu nevidíme, ale musíme jet dál, abychom nepromrzli a nevytuhli. Sjezd po modré do Dobřichovic je fakt peklo, ale chceme být v kempu co nejdřív. Na druhé straně Berounky ale ještě dost stoupáme, například ke kameni na louce a zpátky, super, díky, Peggy,” vyčítá žertem organizátorce.

“Kilometry nenaskakují a všude se vytvořily potoky, vše strašně klouže. Příjezd do kempu ve 23:30. Skvělej pocit. Horká sprcha je po takové vyjížďce něco nepopsatelného.”

David “Vousáč” Rezek už sedmkrát dokončil klasickou výzvu BIKE HERO, ale zkušenosti mu to tentokrát i komplikovaly: “Trasa se od té klasické Bike Hero hlavně v první polovině dost lišila, což se mi párkrát nevyplatilo. Stálo mě to pár špatných odboček, spoustu metrů navíc a jeden pád přes řidítka. Ale trasa byla parádní, drsnější a náročnější, s minimem asfaltu, provedla nás krásami naší vlasti. K tomu všemu parádní počasí a fajn lidi, které jsem potkával cestou. Prostě skvělá akce!” David byl jeden z mála, co výzvu dojel ještě před bouřkou.

 

 

Autor/foto: TZ

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková