Před necelými dvěma týdny skončily v Tokiu Paralympijské hry. Obdiv a úctu si zaslouží každý ze sportovců, co se dokázal poprat se svým handicapem, nerezignoval na život, naopak si našel cestu. Těžší, než by musel, s odříkáváním, se stavy vyčerpání, únavy, bolavého těla, mnohdy i zklamání. Dost podobnou, jakou jdou i zdraví sportovci, přesto jsou příběhy paralympiků silnější. Jeden takový „napsala“ dvaatřicetiletá americká triatlonistka Allysa Seely.
Když do vyhledávače zadáte její jméno, Wikipedia vám nabídne přehled úspěchů a vítězství v paratriatlonu. Od roku 2016 byl těch „velkých“ celkem 18, je trojnásobnou mistryní světa a byla první sportovkyní, která získala zlatou paralympijskou medaili v triatlonu v Riu 2016. O pět let později byla Allysa velkou favoritkou na obhajobu…
To, co na dlouhém seznamu úspěchů nenajdete, jsou výzvy jiné než ty sportovní, kterým čelila za posledních 11 let, tedy od diagnostikování zákeřné nemoci Chiari II Malformation, bazilární invaginace a Ehlers-Danlosova syndromu, které postihují její mozek, páteř a pojivové tkáně.
V roce 2010 po prvotní diagnóze podstoupila operaci mozku a páteře, jenže to nemoc nezastavilo natolik, aby o 3 později nemusela podstoupit amputaci levé nohy pod kolenem. Předtím byla nadšenou sportovkyní, která se při studiu na univerzitě v Arizoně věnovala olympijskému triatlonu.