Tour de Feminin letos nebude. Za rok se ale vrátí silnější a v atraktivnějším termínu, slibuje jeho ředitelka Simona Davídková

Smutná zpráva pro fanoušky ženské cyklistiky i závodnice samotné….

Cyklistický etapový závod žen Tour de Feminin plánovaný v termínu na přelomu června a července v okolí severočeské Krásné Lípy se letos neuskuteční. Na vině je současná ekonomická situace a rychlý růst výdajů. „Pro nás to znamená okamžité navýšení rozpočtu přibližně o 40 procent a to prostě tak rychle nedáme dohromady,“ říká ředitelka Simona Davídková. Čtyřetapový závod, který se měl jet už po 34., je tak podruhé během tří let odložen. „Věřím ale, že se za rok vrátíme silnější,“ sdělila v rozhovoru pro silniční portál Roadcycling.

 

Závod, který loni odjelo přes 140 závodnic ze 16 zemí, se během tří let nekoná už podruhé. V roce 2020 to bylo kvůli covidu, kvůli čemu nebude letos?

Říkali jsme si, že když přežijeme covid, tak už přežijeme všechno. Ale současná situace, která je stále složitější, v tom hraje velkou roli. Přišla válka na Ukrajině v kombinaci s inflací a téměř veškeré náklady zdražují. Dostali jsme potvrzující nabídky na ubytování pro týmy a stravu, které jsou o 40 procent vyšší, než byly v lednu. Zvedají se i ceny pohonných hmot. Navíc spousta levnějších ubytovacích prostor, je teď obsazena uprchlíky z Ukrajiny. 

Jak moc těžké pro vás bylo to letos odpískat?

My jsme už na první schůzi organizačního týmu v lednu tyto okolnosti diskutovali. Samozřejmě ne válku na Ukrajině, ale ekonomika po covidu nebyla obecně zdravá. Takže jsme si řekli, že pokud nebudeme na konci dubna mít jasné pokrytí té úrovně závodu, kterou jsme si loni nastavili, tak závod budeme nuceni pozastavit. To rozhodnutí bylo pro mě hodně těžké. Konečný verdikt jsme udělali v pátek 29. dubna. Nechceme být ve stresu a tak jsme se rozhodli obětovat jeden ročník, abychom se za rok mohli vrátit silnější.

Kvůli zhoršené ekonomické situaci se po jednom roce vzdala generálního partnerství automobilka Škoda Auto. Probíhala jednání s jinými partnery?

Ano. Měli jsme před podpisem nového generálního partnerství, ale jak do toho vstoupily nové ceny pohonných hmot, tak tento potenciální partner se sám dostal do problémů. Bohužel i menší partneři kvůli ekonomickým problémům svých firem letos sponzorský dar odmítli. Navíc byl závod vyškrtnut z programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje, což nás poněkud zaskočilo. Ještě byla teoretická možnost získat dotace z Ústeckého kraje, ale o této žádosti by se mohlo jednat na krajském zastupitelstvu až tři dny před samotným startem závodu. A to už je v kontextu závodu velice pozdě.

Co Český svaz cyklistiky?

Kontaktovali jsme samozřejmě i Český svaz cyklistiky, ale nejsou schopni nám jakkoliv pomoci. Jediné, co pro nás mohli udělat, bylo potvrdit akci pod hlavičkou ČSC jako doklad pro případnou žádost o dotaci u Národní sportovní agentury, která ale letos vypsala dotační titul na významné sportovní akce velmi pozdě a též bychom neměli do startu závodu rozhodnutí. Výzva se většinou spouští v listopadu předcházejícího roku, po volbách do českého parlamentu se však vše velmi protáhlo…

V jaké fázi byly přípravy?

Přípravy probíhaly podle plánu přesně tak, aby mohl závod za dva měsíce odstartovat. Po loňském úspěšném ročníku jsme měli přihlášených 41 týmů od Austrálie po Ameriku a samozřejmě Evropu. Do závodu jich ale podle pravidel může nastoupit maximálně 29. Byly tam UCI kontinentální týmy, národní týmy, evropské kluby. Závod měl být podobný tomu loňskému, kdy jsme si nastavili laťku opravdu vysoko.

Takže jste si ji chtěli potvrdit…

Ano a příští rok požádat o přeřazení z druhé třídy závodu do první. To by znamenalo i možnost oslovení World teamů či větší zájem médií a podobně. S tím souvisí i další změna, a to termín závodu.

Bude nový?

Souvisí to s novou strategií závodu. Organizační tým se domluvil se starosty našeho regionu, že termín závodu nebude prázdninový. Protože v turistické sezoně není zrovna lehké jednání s hotely a penziony. Takže zvažujeme přesun na květnový či červnový termín. Spousta měst a obcí se chce podílet na financování závodu, dokonce ještě víc než doposud. I letos na to alokovali víc peněz, ale pořád se bavíme v řádech desetitisíců a rozpočet čtyřdenního závodu se pohybuje v řádech milionů.

Letos se měl závod jet od 30. června do 3. července. Nebojíte se, že bude těžké se za rok do kalendáře UCI vrátit?

Nebojím. Prošla jsem kalendář UCI závodů a myslím, že by neměl být problém s povolením nového termínu od UCI. Je tady spousta týmů, které chtějí závodit a v tuto chvíli nemají tolik možností. Vzhledem k tomu, že jsme letos nuceni závod přerušit, tak se tím oddálí i kýžený přesun do vyšší třídy.

Zdroj: Roadcycling

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková