ČP XCO #4 Bedřichov. Spanilá jízda Jitky Čábelické

Stylem start cíl ovládla domácí pohár úřadující mistryně republiky Jitka Čábelická. V juniorkách bez účasti Simony Spěšné slavila premiéroví vítězství Karla Nováková

Již čtvrtý díl nejvyšší domácí soutěže zavítal do horského střediska Bedřichov. Lokalita všem bikerům známá, zdejší okruh také. Krásný, obtížný a spravedlivý.

I přes nepříznivou předpověď počasí, která slibovala intenzivní noční déšť se nakonec svatý Petr slitoval, pršelo jen krátce a svou techniku na kluzkých kořenech otestovali jen dopolední mládežnické kategorie kadetů a juniorů.

 

Pro odpolední program už byly zásadní pasáže vyschlé, teploměr ukazoval příjemných 17 stupňů, ideální pro závod, z podmračeného nebe spadlo už jen symbolických pár kapek.

V tradiční čas, tedy půldruhé hodiny po poledni se do svého závodu vydaly elitní ženy. V pelotonu absentovaly vítězky předchozích pohárů, Anne Terpstra i Lia Schrievers. Domácí pohár na Bedřichově byl totiž v termínové kolizi s polským závodem HC kategorie Maja Wloszczowska Race, který byl zároveň juniorskou světovou sérií.

Otevřel se tak prostor pro ryze domácí souboj českých bikerek, kterého se ale neúčastnila jedna z favoritek, Tereza Tvarůžková. Ta měla totiž před dvěma týdny při ČP na Zadově pád, sice závod dokončila, ale následné vyšetření ukázalo, že utrpěla zlomeninu žebra. V Bedřichově tak byla posmutnělou fanynkou. „Ještě do středy musím mít klid. Na silnici a šotolině to jde, ale v terénu to hodně bolí,“ svěřila se.

Kdo se těšil na dramatický průběh závodu, nedočkal se. Hned po zaváděcím kole se na čele usadila Jitka Čábelická (Gapp Systém-Kolofix) a od té doby si jela svůj vlastní závod. Po prvním kole ze sedmi předepsaných měla náskok přes půl minuty, v každém dalším svým pronásledovnicím poodjížděla. Jako jediná zvládla závod po hodinu a půl a na druhou v cíli čekala bez 13 vteřin dvě minuty.

„Super, jsem strašně ráda, přesně takový závod jsem potřebovala. Jelo se mi skvěle, až moc jednoduše jsem holkám ujela. Chtěla jsem být první ve sjezdu a najednou za mnou mezera, tak jsem si řekla „jedu“. Nebyla to žádná taktika…. Tohle je to velká motivace před svěťákem v Leogangu. Mám tam hezké vzpomínky, určitě chci zajet short track, je to tam hodně kopcovitý, mělo by mi to sedět,“ nastínila Jitka své plány směrem k příštímu týdnu.

Menší přetahovaná byla o druhé a třetí místo, z mini souboje vyšla vítězně Jana Czeczinkarová (LIV Elmtrade. Ta se snažila v úvodu držet krok s Jitkou, ale tempo úřadující mistryně bylo nad její síly. Cení se, že to zkusila, i když jí pak chvíli trvalo, než se zapracovala do svého tempa, kdy ji už dýchala na záda Karla Štěpánová (Cyklostar Head Pirelli). Nakonec byl odstup mezi oběma závodnicemi necelou půlminutu.

„Dnes docela spokojenost, trošku jsem se v technice trápila, místy to bylo vlhký, zbytečně jsem tam ztrácela. Trať je hodně fyzicky náročná, já se na výjezd po sjezdovce těšila, ale nahoře každej jede na morál. Pak hned ten kořenový sjezd dolů, a my tohle 7x, bylo to težký,“ zhodnotila spokojeně své druhé místo Jana.

U věčně usměvavé Karly Štěpánové se objevily i slzy, ale radosti a štěstí. „Po roce na bedně,“ šeptla krátce po dojetí. „Po všech těch trápeních a zdravotních problémech to je pro mě všechno víc emoční. Ačkoliv se mi to běžně nestává, po posledním výjezdu pár stovek metrů před cílem mi začaly téct slzy…skoro jsem neviděla na cestu přede mnou. Konečně do trojky, tohle bych před sezónou nečekala.“

Nejlepší ženou v kategorii do 23 let byla Adéla Holubová, která se v zaváděcím kole přimotala do pádu a do prvního řádného okruhu najížděla jako poslední. Ztrátu dokázala stáhnout a dokonce dotírala na třetím místě jedoucí Karlu Štěpánovou, ale ta byla silnější ve stoupáních a to nakonec rozhodlo.

„Dnes jsem měla za cíl vyhrát kategorii do 23 let a to se povedlo. Ta kolize v zaváděčce mi mrzí, dost jsem tam ztratila. Nevím, jestli by ten závod dopadl jinak, ale mohla jsem ušetřit dost sil. Jsem týden po mistráku v maratonu, do středy jsem byla úplně mrtvá, stihla jsem odjet jeden dobrej trénink,“ popsala svůj nabitý program stříbrná žena z mistrovství republiky v maratonu.

Velmi bojovný výkon předvedla Barbora Průdková (Multicraft MTB), která dojela jako čtvrtá elitní žena a v celkovém hodnocení se jako pátá vešla i na rozšířené pódium.

V kategorii juniorek chyběly dvě nejlepší slečny současné scény Simona Spěšná a Eliška Hanáková, které bojovaly v zmiňované juniorské sérii v Polsku. Otevřel se tak prostor dalším a příležitost dokonale využila Karla Nováková (Jaroslav Kulhavý Cycling Team), která si připsala premiérové vítězství v Českém poháru.

„Ještě včera mi nebylo dobře, proležela jsem celý den s teplotou, nevěděla, jestli budu startovat. S výsledkem jsem strašně spokojená. Taktika byla jasná, jet, co to jde, trať se mi líbí, ale mám nedostatky v technice, takže občas byly chyby.“

 

I druhá v pořadí Barbora Jeřábková (Brilon Racing team) neměla cestu k pódiovému umístění snadnou. „Druhé místo-spokojenost veliká! Tři měsíce jsem na biku neseděla, takže tenhle týden to bylo poprvé. A ještě dneska ráno jsem před závodem křupla rám na svém kole, takže 10 minut před startem jsem dostala půjčené cizí kolo,“ popsala Barča předzávodní adrenalinové zážitky.

Třetí místo putuje do týmu Rouvy Specialized, vybojovala ho Nela Viktorová.

V kategorii kadetek si dojela pro vítězství Amálie Gottwaldová z CP Teamu.

 

Výsledky:

Ženy Elite

  1. Jitka Čábelická (GAPP System – KOLOFIX MTB Racing) 1:29:28
  2. Jana Czceczinkarová (Liv Elmtrade) +1:47
  3. Karla Štěpánová (Cyklostart Head Pirelli) +2:10
  4. Adéla Holubová (kola-bbm.cz) +2:52
  5. Barbora Průdková (Multicraft MTB) +3:51

Celkové pořadí ČP
1. Jana Czceczinkarová 990 bodů
2. Adéla Holubová 980 b.
3. Lia Schrievers (GER, 29er-Racing-Team) 880 b.

 

Juniorky

  1. Karla Nováková (Jaroslav Kulhavý Cycling Team) 1:11:14
  2. Barbora Jeřábková (Brilon Racing Team) +0:58
  3. Nela Viktorová (Rouvy Specialized) +1:27
  4. Adéla Kotlíková (CK Loko Rakovník) +2:14
  5. Adéla Foltýnová (Bike Club Město Touškov) +4:05

Kompletní výsledky ZDE

 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková