Muži skončili, nyní je čas pro ženy. Začala Tour de France Femmes

Po třech týdnech pokračujeme ….Tour de France je nyní v rukou žen

Zatím co muži ukončili třítýdenní boje v nejslavnějším cyklistickém závodu světa, na Tour de France, nejlepší světové jezdkyně se postavily na start první etapy. Novodobá Tour de France Femmes odstartovala 24. července pod slavnou Eiffelovou věží a finiš první etapy byl, stejně jako je to už tradicí, na Elysejských polích.  Tour de France Femmes čítá ve svém prvním ročníku celkem osm etap.

Pro ženský peloton další velký mezník. “Každý ví, že existuje Tour de France. I moje babička. Každý se mě ptal: ‘Ty se cyklistikou živíš, tak jela jsi už taky Tour?’ Dosud jsem musela odpovídat, že ne. Až teď konečně můžu říct ano,” svěřila se před startem jedna z účastnic, Dánka Cecilie Uttrup Ludwigová magazínu Rouleur.

Týmy mohou na TDF Femmes nominovat šestičlenné sestavy, na start se postavilo celkem 144 závodnic.

Kdo mohl (a vešel se do nominace), nenechal si ujít možnost startovat na tomto etapovém závodě, který má obrovskou sledovanost.

Nebudou chybět Annemiek van Vleuten, Marianne Vos, Demi Vollering, Katarzyna Niewiadoma, Elisa Longo Borghini, Ellen van Dijk, Lorena Wiebes, Lotte Kopecky či Ashleigh Moolman.

Bohužel, mezi startujícími nenajdeme žádné české jméno. O šanci měla česká šampionka Tereza Neumanová, v letošní sezóně hájící barvy World Tour Teamu LIV Extra, bohužel zranění z hromadného pádu na Giro Donne vzalo jakékoliv naděje.

Jak vypadá itinerář Tour de France Femmes 2022?

TDF Femmes začne zvolna dvěma sprinterskými etapami, ale už ta třetí má v závěru velmi prudkou, “klasikářskou” stěnu. Čtvrtý den závodu přinese čtyři šotolinové pasáže, které mohou celkovým pořadím docela zamávat. 

Víkendový program nabídne horské etapy. V sobotu se pojede přes dva kopce na Grand Ballon, čtrnáctikilometrový kopec s průměrem 6,6 procenta!

A v neděli, závěrečný den závodu, se přes slavný Ballon d’Alsace peloton dostane až na Planinu krásných dívek.

 

1. etapa

 délka: 81,6 km, převýšení: 357 m

2. etapa

délka: 136,4 km, převýšení: 894 m

3. etapa

délka: 133,6 km, převýšení: 1418 m 

4. etapa

délka: 126,8 km, převýšení: 1415 m

5. etapa

délka:  175,6 km, převýšení: 1572 m

6. etapa

délka: 129,2 km, převýšení: 1673 m

7. etapa

délka: 127,1 km, převýšení:  2883 m

8. etapa

délka: 123,3 km, převýšení: 2466 m

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková