Deštivá premiéra cyklojízdy a závodu Kolem Lipna účastníky bavila

Kdo v sobě probudil srdce závoďáka? Desítky profíku, hobby jezdci a olympijské hvězdy vyrazily déšť nedéšť vstříc premiérové cyklojízdě….

Byl to hřeb celého letošního programu. Sice svatý Petr vyzkoušel odolnost účastníků novinky v programu Lipno Sport Festivalu, cyklistického závodu a vyjížďky, ale víc jak dvě stovky nadšenců se počasí nezaleklo. Vedle amatérských jezdců, ale i současných profesionálů se na start postavily i olympijské hvězdy a to v čele s Jaromírem Jágrem a ředitelkou festivalu Kateřinou Neumannovou. 

Přátelská atmosféra, možnost volby krátké či delší trasy i šance jet na kontakt s osobnostmi českého sportu daly zapomenout jak dešti, tak i kopcům, které se postavily do cesty.

 

Největší pozornost poutal slavný hokejista, jeho typické kudrny, vykukující z pod helmy i urostlá postava se nedaly přehlédnout. O poznání subtilnější, ale s neutuchající pozitivní náladou si závod užil i šestinásobný vítěz cyklistické paralympiády Jiří Ježek. A jak je jeho zvykem, opět v sobě probudil srdíčko závodníka a v celkovém pořadí dojel na třetím místě.

„Jsem nadšený, že cyklistika byla i letos součástí celého festivalu. Tentokrát navíc okořeněná o krásný i když místy náročný závod v krásné scenérii lipenské přírody. Věřím, že si ho všichni užili s námi a už teď se těším na příští rok“, hodnotí závod.

Příhraniční oblast konání závodu přilákala i několik desítek sportovců ze zahraničí a nelze vyloučit, že v příštím roce by mohla trasa závodu vést částečně i na druhé straně hranice.

To, že se do závodu pustila i spoluorganizátorka a zakladatelka festivalu Katka Neumannová, byla třešnička na dortu. Na druhou stranu bylo to právě její osobní pozvání, co přilákalo na start tolik hvězdných jmen: střelkyni Kateřinu Emmons, tenistku Barboru Strýcovou, veslaře Ondřeje Synka či kanoistu Martina Doktora. A ačkoliv už závodí minimálně, i ona dokázala zúročit stále výbornou kondici a díky tomu mohl spíkr v cíli oznámit, že nejlepší ženou na dlouhé trati se stala právě naše nejlepší běžkyně na lyžích.

Čas na oslavu ale neměla, naopak její myšlenky už běžely k dalšímu ročníku. „Festival byl super, bohužel cyklo sobota byla jediným propršeným dnem, ale naštěstí začalo pršet až po startu. Takže atmosféra předem báječná.

Měli jsme hvězdné obsazení z řad sportovců, většina vyrazila na krátkou trasu, ale třeba Jirka Ježek to pojal jako plnohodnotný závod. Hlavní trať byla cyklisty hodnocena jako pěkná i náročná. Prolínali se závodníci na MTB a gravelech, nakonec se plusy a minusy jednotlivých kol docela vyrovnaly.

Za sebe jako organizátora vidím řadu věcí k doladění a domyšlení. Byl to 1. ročník ČEZ Kolem Lipna a lokalita ukázala hezký potenciál. Vím, že na tuto akci budu potřebovat větší samostatný tým, ale chtěli bychom ji dále rozvíjet,“ plánovala posun závodu Kolem Lipna pro další rok.

A jak si vedl festival jako celek? Původní obavy z nižší návštěvnosti, kdy řada lidí preferovala po dvouletém půstu dovolenou v zahraničí byly zažehnány. Lipno Sport Festival se stává čím dál významnější akcí.

„Za celou dobu festivalu jej navštívilo téměř 50 000 návštěvníků, o víkendech to bylo v jediný den až 10 000. Mnoho sportovních disciplín s více i méně známými sporty, mistrovství České republiky v kanoistickém maratonu, Lipenský půlmaraton, plavání, volejbal, fotbal, parkur, lezecká stěna, pohádky, koncerty, dětské diskotéky i letní kino – to vše byla velká lákadla pro celé rodiny.

Letošní ročník byl opět nabitý hlavně pozitivní energií, a to je to co nás posouvá dál. Desítky sportovních disciplín, stovky minut energické hudby a tisíce spokojených návštěvníků jsou naším dalším motorem,“ zhodnotila spoluorganizátorka festivalu Kateřina Neumannová.

ČEZ Kolem Lipna na 65 km vyhrál Václav Pivoňka (SpectrumBike Racing za 1:40:15), který rozhodl až v posledním stoupání do Svatého Tomáše. Jel na horském kole, což mu v těžším terénu pomohlo předjet i nejlepší muže na gravelech. Ženám vládla ředitelka festivalu Kateřina Neumannová (2:16:37).

Na kratší trati 20 km byl nejlepší Petr Vaněček (23:03) ze Stříbra, mezi ženami byla nejlepší 18letá Dorota Jakšová (33:24) těsně před o dva roky mladší sestrou Šarlotou.

 

Foto:lipnosportfestival, fotobanka

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková