Reklama

Královna Pauline Ferrand Prevot získala během 48 hodin druhý světový titul. Jitka Čábelická se vešla do nejlepší 20.

Fantastický double předvedla Francouzka Pauline Ferrand Prevot, když doslova zdrtila své soupeřky a k pátečnímu titulu z Short tracku přidala titul světové šampionky v olympijském cross country. České barvy byly vidět především díky Jitce Čábelické, která se vešla mezi nejlepší dvacítku světových bikerek

Reklama

Nedělními závody v cross country gradoval 33. světový šampionát horských kol a fanoušci v Les Gets si užily tečku opravdu parádní! Oba elitní závody nabídly neskutečně zábavnou a napínavou podívanou. 

I když se primárně věnujeme ženám, nejde nezmínit fantastický výkon, zakončený vítězstvím živoucí legendy Švýcara Nino Schurtera. Tenhle borec si dojel pro svůj 10. titul světového šampiona, udělal závod, rval se o každý metr, sledovat jeho taktické počínání byla doslova biková univerzita. Pokořil své rivaly, velmi silného Španěla Davida Vallera Serrana a především olympijského vítěze Thomase Pidcocka. Duhový dres bude vozit i příští rok a zcela zaslouženě.

Radost nám udělal i Ondra Cink, který v obrovské konkurenci zvládl vybojovat 10. místo. Podrobnou reportáž si můžete přečíst u kolegů na partnerském webu mtbs.cz.

Ženský závod měl trochu jiný scénář, ale nelze říct, že by šlo o nudný závod, byť časové rozdíly byly větší. Mezi největší favoritky byly pasované dvě bikerky: Loana Lecomte a její zkušenější krajanka Pauline Ferrand Prevot. Obě naznačily formu o týden dřív na ME, kde obsadily první a druhé místo.

Počítat se ale také muselo se Švýcarkami Jolandou Neff, která si odvezla z posledního SP v Mont Saint Anne double, když ovládla Short track i cross country a také se stříbrnou ženou pátečního Short track Alessandrou Keller (SUI).

Hned v polovině prvního kola z šesti předepsaných bylo zřejmé, že den D zažívá zkušená, již trojnásobná mistryně světa Pauline Ferrand Prevot. Třicetiletá Francouzka, hnaná domácím publikem si utvořila zhruba 20vteřinový náskok hned v prvním kole, ten pak navyšovala jak ve výjezdech, tak i v technických sjezdech. Její tempo neakceptoval nikdo, krátce se snažila Jolanda Neff (SUI), ale zahltila se a procouvala až k sedmé příčce. Chvíli se v popředí trochu překvapivě pohybovala Italka Martina Berta, ale o dvě kola později i ona doplatila na nadhodnocení svých sil.

V tu dobu se o medailové pozice prala trojice Alessandra Keller (SUI), Haley Batten (USA) s Loanou Lecomte. Poslední jmenovaná se ale očividně trápila a brzy bylo jasné, že je ze hry o titul vyřazena. Nestačila americko – švýcarské dvojici, bojovala sama se sebou.

V polovině závodu se ale rozjel dieselový motor olympijské vítězky Jolandy Neff, která začala neskutečnou stíhací jízdu. Excelovala ve sjezdech, zajela nerychlejší okruh a i když to na Pauline nestačilo, zkušená Švýcarka se dokázala dostat do boje o druhé místo, v kterém zůstala Haley Batten.

 

S francouzskou vlajkou v ruce a obrovskou spokojeností si mohla Pauline Ferrand Prevot vychutnat ovace v cílové rovince, zdrtila všechny své soupeřky a během 48 hodin mohla slavit zisk druhého světového titulu! Nakonec byl její náskok na druhou Jolandu Neff víc jak minuta a půl, radost Švýcarky byla ale obdobná.

Poslední místo na stupních a bronzovou medaili vybojovala Haley Batten, pro kterou to byl jednoznačně nejlepší výsledek kariéry.

Obhájkyně titulu Evie Richards obsadila 11. místo, což vzhledem k zdravotním potížím sympatické Britky byl docela slušný výkon.

Česká reprezentace měla na startu tři závodnice, Jitku Ćábelickou, Terezu Tvarůžkovou a Karlu Štěpánovou. Aktuální mistryně republiky Jana Czeczinkarová kvůli náhlým zdravotním obtížím do závodu nenastoupila.

Nejlepší výsledek zaznamenala Jitka Čábelická, které se probojovala mezi dvacítku nejlepších.

“Myslím si, že vzhledem k průběhu letošní sezony, musím být spokojená. Po letošku i z loňska chybí body, je to znát a startuju zezadu. Nicméně myslím si, že dnes to byl pěknej výkon a víc od sebe už asi čekat nemůžu. Závod byl navíc strašně těžkej, v technice si tady člověk moc neodpočine, musí se pořád soustředit. Jsem ale ráda, že to takhle vyšlo a když se ještě hecnu příští týden, tak by to mohlo být taky dobrý,” sdělila v cíli Jitka.

Na 37. místě byla klasifikována Tereza Tvarůžková, Karla Štěpánová byla se ztrátou dvou kol hodnocená jako 62.

Ženy Elite

1. Pauline Ferrand Prevot (FRA) 1:22:08 hod.
2.Jolanda Neff (SUI) +1:35
3.Haley Batten (USA) +2:13
4.Loana Lecomte (FRA) +3:27
5.Alessandra Keller (SUI) +3:46
6.Anne Terpstra (NED) +4:09
7.Mona Mitterwallner (AUT)
+4:24
8..Malene Degn (DEN) +4:36
9.Caroline Bohe (DEN) +4:53
10.Annie Last (GBR) +5:12

…..

20.Jitka Čábelická +8:55
37.Tereza Tvarůžková -1 kolo
62.Karla Štěpánová -3 kola

DNS Jana Czeczinkarová

Foto: Jan Němec, Jan Brychta, mtbs, Ig

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková