Královna Pauline Ferrand Prevot získala během 48 hodin druhý světový titul. Jitka Čábelická se vešla do nejlepší 20.

Fantastický double předvedla Francouzka Pauline Ferrand Prevot, když doslova zdrtila své soupeřky a k pátečnímu titulu z Short tracku přidala titul světové šampionky v olympijském cross country. České barvy byly vidět především díky Jitce Čábelické, která se vešla mezi nejlepší dvacítku světových bikerek

Nedělními závody v cross country gradoval 33. světový šampionát horských kol a fanoušci v Les Gets si užily tečku opravdu parádní! Oba elitní závody nabídly neskutečně zábavnou a napínavou podívanou. 

I když se primárně věnujeme ženám, nejde nezmínit fantastický výkon, zakončený vítězstvím živoucí legendy Švýcara Nino Schurtera. Tenhle borec si dojel pro svůj 10. titul světového šampiona, udělal závod, rval se o každý metr, sledovat jeho taktické počínání byla doslova biková univerzita. Pokořil své rivaly, velmi silného Španěla Davida Vallera Serrana a především olympijského vítěze Thomase Pidcocka. Duhový dres bude vozit i příští rok a zcela zaslouženě.

Radost nám udělal i Ondra Cink, který v obrovské konkurenci zvládl vybojovat 10. místo. Podrobnou reportáž si můžete přečíst u kolegů na partnerském webu mtbs.cz.

Ženský závod měl trochu jiný scénář, ale nelze říct, že by šlo o nudný závod, byť časové rozdíly byly větší. Mezi největší favoritky byly pasované dvě bikerky: Loana Lecomte a její zkušenější krajanka Pauline Ferrand Prevot. Obě naznačily formu o týden dřív na ME, kde obsadily první a druhé místo.

Počítat se ale také muselo se Švýcarkami Jolandou Neff, která si odvezla z posledního SP v Mont Saint Anne double, když ovládla Short track i cross country a také se stříbrnou ženou pátečního Short track Alessandrou Keller (SUI).

Hned v polovině prvního kola z šesti předepsaných bylo zřejmé, že den D zažívá zkušená, již trojnásobná mistryně světa Pauline Ferrand Prevot. Třicetiletá Francouzka, hnaná domácím publikem si utvořila zhruba 20vteřinový náskok hned v prvním kole, ten pak navyšovala jak ve výjezdech, tak i v technických sjezdech. Její tempo neakceptoval nikdo, krátce se snažila Jolanda Neff (SUI), ale zahltila se a procouvala až k sedmé příčce. Chvíli se v popředí trochu překvapivě pohybovala Italka Martina Berta, ale o dvě kola později i ona doplatila na nadhodnocení svých sil.

V tu dobu se o medailové pozice prala trojice Alessandra Keller (SUI), Haley Batten (USA) s Loanou Lecomte. Poslední jmenovaná se ale očividně trápila a brzy bylo jasné, že je ze hry o titul vyřazena. Nestačila americko – švýcarské dvojici, bojovala sama se sebou.

V polovině závodu se ale rozjel dieselový motor olympijské vítězky Jolandy Neff, která začala neskutečnou stíhací jízdu. Excelovala ve sjezdech, zajela nerychlejší okruh a i když to na Pauline nestačilo, zkušená Švýcarka se dokázala dostat do boje o druhé místo, v kterém zůstala Haley Batten.

 

S francouzskou vlajkou v ruce a obrovskou spokojeností si mohla Pauline Ferrand Prevot vychutnat ovace v cílové rovince, zdrtila všechny své soupeřky a během 48 hodin mohla slavit zisk druhého světového titulu! Nakonec byl její náskok na druhou Jolandu Neff víc jak minuta a půl, radost Švýcarky byla ale obdobná.

Poslední místo na stupních a bronzovou medaili vybojovala Haley Batten, pro kterou to byl jednoznačně nejlepší výsledek kariéry.

Obhájkyně titulu Evie Richards obsadila 11. místo, což vzhledem k zdravotním potížím sympatické Britky byl docela slušný výkon.

Česká reprezentace měla na startu tři závodnice, Jitku Ćábelickou, Terezu Tvarůžkovou a Karlu Štěpánovou. Aktuální mistryně republiky Jana Czeczinkarová kvůli náhlým zdravotním obtížím do závodu nenastoupila.

Nejlepší výsledek zaznamenala Jitka Čábelická, které se probojovala mezi dvacítku nejlepších.

“Myslím si, že vzhledem k průběhu letošní sezony, musím být spokojená. Po letošku i z loňska chybí body, je to znát a startuju zezadu. Nicméně myslím si, že dnes to byl pěknej výkon a víc od sebe už asi čekat nemůžu. Závod byl navíc strašně těžkej, v technice si tady člověk moc neodpočine, musí se pořád soustředit. Jsem ale ráda, že to takhle vyšlo a když se ještě hecnu příští týden, tak by to mohlo být taky dobrý,” sdělila v cíli Jitka.

Na 37. místě byla klasifikována Tereza Tvarůžková, Karla Štěpánová byla se ztrátou dvou kol hodnocená jako 62.

Ženy Elite

1. Pauline Ferrand Prevot (FRA) 1:22:08 hod.
2.Jolanda Neff (SUI) +1:35
3.Haley Batten (USA) +2:13
4.Loana Lecomte (FRA) +3:27
5.Alessandra Keller (SUI) +3:46
6.Anne Terpstra (NED) +4:09
7.Mona Mitterwallner (AUT)
+4:24
8..Malene Degn (DEN) +4:36
9.Caroline Bohe (DEN) +4:53
10.Annie Last (GBR) +5:12

…..

20.Jitka Čábelická +8:55
37.Tereza Tvarůžková -1 kolo
62.Karla Štěpánová -3 kola

DNS Jana Czeczinkarová

Foto: Jan Němec, Jan Brychta, mtbs, Ig

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková