Kladno má nové traily Mayrau, s dětmi z Velo Akademie je projela i Jitka Čábelická

Včera odpoledne byly slavnostně otevřeny Traily Mayrau, které se nacházející nedaleko Kladna v bezprostřední blízkosti hornického skanzenu Mayrau…

V úterý přesně v 16.00, za potlesku středočeské hejtmanky Mgr. Petry Peckové slavnostně projela skupina dětí z kladenské Velo Akademie pod bránou z březových větviček, aby tím zahájila veřejný provoz Trailů Mayrau.

Za vznikem projektu stojí Martin Raufer, jeden za zakladatelů časopisu Velo, který má na svědomí i vznik právě i zmiňované kladenské Velo Akademie a kde se aktivně zapojuje i v roli trenéra.

 

Mountainbikové traily jsou lokalizované do areálu hornického skanzenu Mayrau v obci Vinařice u Kladna. Je to sem jen necelá půlhodina z Prahy a lesem na kole jste tu z okraje Kladna do deseti minut.

Traily tvoří tři okruhy o celkové délce přesahující 2 km a skill park, další sekce vznikají postupně svépomocí a vize, které provozovatelé mají sahají i mimo areál skanzenu, do okolních lesů. Stávající traily budou zahušťovány o další sekce a rozšiřovány na úbočí strmé haldy.

 

Důlní výsypka bývalého dolu byla roky opuštěná a zarostlá vegetací, zbudováním trailů, ale dostala nový význam, nový smysl a život. Jezdí sem trénovat děti, které závodí v cross country, ale zdokonalují se tu na kolech i děti, které závodní ambice nemají.

Od úterý je areál volně přístupný veřejnosti, samozřejmě za dodržení provozního řádu, který je umístěn hned u samostatného vstupu na Traily tak na dvou hlavních rozcestích.  Na Traily se nevjíždí vstupem do skanzenu, mají svůj samostatný vchod vlevo od hlavní budovy.

Mezi asi padesátkou přítomných byli i další zástupci kraje a další zúčastnění, s těmi, kdo přijeli na kole si na trailech zajezdila skupina profesionálů z týmu Gapp System Kolofix v čele s vícenásobnou mistryní ČR a olympioničkou Jitkou Čábelickou.

Realizaci Trailů Mayrau měla na starosti společnost Local Trail s.r.o., která vytěžila doslova z minima maximum. V bagru seděl a lžící trail tvořil také Jiří Hubínek, mistr republiky v downhillu v kategorii 40 plus.

Původně se měli manuálních prací chopit vězni z blízké Věznice Vinařice, které si lze na jednoduché práce najímat, do záměru však vstoupily kovidové restrikce a zákaz kontaktu s osobami vně vězení. Není však vyloučeno, že do budoucna budou vězeňské pracovní síly využity pro údržbu nebo budování dalších částí trailů. 

 

Zdroj: TZ, foto: Jerry Efeb, Petr Bureš

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková