6 tipů, jak si udělat indoor jízdu příjemnější

Když přišla ta zima….

Když počasí nepřeje jízdám venku a vám chybí „cyklistický“ pohyb, potřebujete protočit nohy, přichází čas na indoor cyklistiku. Je to tak, o slovo se hlásí trenažer. O benefitech, které získáte, když vezmete zimní “mučidlo” na milost, už jsme psaly. Navíc díky moderním aplikacím už jízda na trenažeru nemusí být nudnou, ale přesto je tu pár věcí, které vám indoor jízdu mohou výrazně vylepšit. O co jde? 


Používejte více než jeden ventilátor


Kdo někdy jízdu na trenažéru zakusil tak ví, že bez ventilátoru to opravdu nejde. Ostatně jakékoliv intenzivní cvičení v domácích 20 stupních je hodně upocené, ale ne každý má možnost mít samostatnou trenažérovou místnost s ideální teplotou. Proto určitě nepodceňte investici do ventilátoru. Ideální je mít jeden pod předním kolem, který vám fouká na tělo a druhý na obličej. Jeho intenzitu si pak nastavte dle vlastní potřeby.

Vypodložte si přední kolo

Pokud nevlastníte originální držák na kolo, který nadzdvihuje přední kolo a přispívá tak k přirozenější jízdní poloze a vyšší stabilitě, hledejte náhradní řešení. Možná jste vyzkoušeli přední kolo vypodložit knížkami nebo starými časopisy, ale tohle je opravdu jen provizorní záležitost pro jednu jízdu. Naštěstí se za pár korun dá pořídit dobrá podložka, která vám splní hned několik funkcí. Drží kolo v ose, je protiskluzová, takže vám kolo nikam neujíždí a zároveň tlumí vibrace. Tady je jedna z velmi dostupných možností: podložka pod přední kolo.

Používejte sluchátka k potlačení hluku

Tohle není nutnost, ale když už zmiňujeme tipy, jak si udělat jízdu hezčí, určitě stojí za zmínku. I moderní trenažery způsobí přeci jen jistou úroveň hluku, když k tomu přidáme ventilátor, do relaxu, který zažíváte při jízdě mezi poli, v lese má tato aktivita dost daleko.

Proto jsou tu dvě možnosti. Hluk přehlušit nebo ho v rámci možností odstranit. Někdo volí první vartiantu a volume na televizi či nějakém audiu nastaví k maximu. Za to vám ale sousedi určitě nepoděkují a navíc ten bzučivý zvuk stejně stále uslyšíte. Můžete ale použít sluchátka s tzv noise canceling, tedy potlačení hluku. Není to levná investice, ale určitě pro ně najdete i další využití. Kompromisem jsou standardní sluchátka, s vlastní hudbou a decibely, co snesete.

Nástavce na řídítka nejen pro profíky

Jestli je pro vás jízda na trenažéru záležitostí v rozsahu půl až jedné hodiny, podle délky seriálu nebo ho používáte na vytočení nohou po jiném sportu, tak tenhle bod můžete přeskočit. Jestli ale jezdíte poctivé tréninky, tedy ty mnohahodinové, tak zbystřete. Možná se vám to zdá jako zbytečnost, ale pro zpestření i různorodé svalové zatížení popřemýšlejte na pořízení časovkářských nástavců na řídítka. 

Nemusíte hned mířit na mistrovství světa, ale proč si nevyzkoušet „profi“ jízdu v té aerodynamické časovskářské pozici? Je to další možnost, kterou doplníte jízdu v sedle a ze sedla. A možná se vám pojede překvapivě pohodlně.

 

Nezapomeňte na ručník, i když používáte ventilátor


Maličkost, o které všichni víme, ale pojďme si přiznat, kolik z nás už navštívilo cvičení nebo spinningovou lekci bez ručníku, protože jsme na něj zapomněli. S sebou k trenažeru si vezměte klidně dva. Přestože vás bude ochlazovat větrák, pocení se stejně nevyhnete. Takže jeden kousek použijte na otírání potu z čela, druhý dle potřeby dejte na řídítka, to když pojedete bez rukavic a dlaně se budou potit. Nebo využijte na ochranu rámu před kapajícím potem z obličeje, těla.

Používejte kvalitní cyklistické kalhoty


Opakování je matka moudrosti a tak zde přikládám odkaz na náš článek, kde jsme s vámi procházely “Jak si vybrat cyklistické kalhoty”. Ani na to domácí pojíždění není radno podceňovat výběr ba naopak právě na trenažérové kilometry, kdy budete vnímat každou minutu v sedle, je dobré zvolit kvalitu. 

Kdo je nerozhodný, zda pod kalhoty s cyklistickou vložkou vzít kvůli hygieně spodní kalhotky, tak  určitě stojí za to přečíst i tenhle článek. 

 

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková