A zas ta předsevzetí…. Existuje recept na úspěch?

Pro mnohé je příchod Nového roku spojen i s novými předsevzetími. Jak s nimi zacházet, aby se dařilo alespoň něco splnit?

Novoroční předsevzetí? V podstatě nezbytná součást příchodu Nového roku. Proč jsou ale předsevzetí dobrý sluha, ale špatný pán? Tady máte krátký přehled rad a informací, které je dobré vědět, než se do jejich plnění pustíte.

Představte si, že 45 % lidí si dává předsevzetí pravidelně, 17 % jen někdy a 38 % lidí to ani nenapadne a na předsevzetí si „nehraje“. Záleží samozřejmě na nátuře, ale na tom, že si vytyčíte cíle, není vůbec nic špatného. Jak jste na tom vy?

Problém je s tím, jak by mělo předsevzetí vypadat. Zkuste se při jejich sepisování řídit rady psychologů.

Čím konkrétnější je, tím lépe. Je mnohem účinnější říct si: chci najezdit tisíc kilometrů, než „chci příští rok víc jezdit na kole“. Lidé, kteří si dávají konkrétní předsevzetí, mají až desetkrát větší naději, že ho dodrží, než ti, kteří si nedávají žádné nebo jen velmi neurčité.

Co vede? 47 % předsevzetí, které si lidé dávají, se týká osobního rozvoje nebo vzdělání, 38 % nějak souvisí s nadváhou, 34 % finančních problémů a 31 % mezilidských vztahů. Pokud vám procenta nesouhlasí, pak je to dozajista tím, že lidé obvykle nezůstávají u jednoho novoročního předsevzetí. Ženy jich mívají až osm, muži jsou přibližně na polovičce.

Nic jste si pro letošní rok zatím nenaplánovala?  Podívejte se na náš loňský článek  6 cyklistických předsevzetí a nechte se inspirovat!

Chcete zlepšit v roce 2023 mezilidské vztahy? Tady najdete článek, jak se nehádat na kole s partnerem.

 

Mimochodem, ženy jsou v průměru o deset procent úspěšnější v dodržování toho, co si usmyslely. Nejvíc ze všeho však potřebují, aby je okolí povzbuzovalo, aby neztrácely trpělivost, když se zrovna nedaří. Muži jsou jednoznačně více motivování (a úspěšnější), když se plně zapojí do toho, jaké cíle si dát. Z toho vyplývá, pokud to jde, dělejte plány společně. Získáte tak cennou podporu jeden od druhého.

A ještě poslední údaj a rada. Většinu lidí žene odhodlání hlavně na začátku, za 14 dní se svého cíle drží jen 64 % lidí a po měsíci už jich nezbývá ani půlka… Chce to pevný plán, neodsunovat jeho realizaci moc dlouho a vytrvat. A hlavně: jedna chyba, jedno porušení či vynechání nic neznamená. Nekončete! Nemělo by vás to odradit od dalšího pokračování v plněné svého předsevzetí.

Držíme palce!

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková