Nohy v teple, zimě navzdory. To nabízí tretry FLR Defender

Investice do tepla, co se vyplatí

Pokud patříte mezi ty, co své kolo neodloží ani v zimě, naopak ve volném čase užívají biking i v teplotách bod bodem mrazu, máme pro vás výborný tip na zimní tretry které jednoznačně potěší poměrem cena x výkon. A co víc, jsou dostupné i v menších dámských velikostech! A to se počítá.

Zimní tretry Defender od izraelské značky FLR jsou už na první pohled odolné boty, které vás podrží i v ostrých zimních podmínkách.  Využívají několik funkčních materiálů, které zajistí teplo, voděodolnost i pohodlí.

V jednom z našich článků jsme psaly o důležitých parametrech, která mají dobré zimní tretry mít. Takže si to pojďme zopakovat i s popisem modelu Defender.

 

Zateplení vnitřku boty

Teplo vám tretry Defender zajistí díky vnitřní fleecové výstelce EcoStar. Ta zároveň přiléhá na nohu, takže se vznikající teploučko nikam neztratí. Důležitým aspektem pro teplotní komfort je i samotný tvar boty, který nabízí dostatek prostoru ve střední i přední části. Žádný útlak prstů, které tak mají možnost se dobře prokrvovat.

Nepromokavost

Voděodolnost i ochranu před větrem zajišťuje použitá membrána DryS-Tex. V kombinaci se svrchním materiálem Cordura a lepenými švy je tu velký důraz na to, aby se voda nedostala do hlavní části boty. Nejde ale tvrdit, že je tu 100% záruka sucha, protože mohou nastat situace, kdy se vlhko dostane do boty shora. Jízda v hlubokém sněhu, například. Tohle chce pak doplnit kvalitním oblečením, kdy kalhoty přetáhneme přes kotník.

Svrchní materiál Cordura má povrchovou úpravu, která odpuzuje vodu, ale zároveň jde o odolný materiál, což je v případě zimních treter, které jsou často vystaveny náročným podmínkám nutností.

Ochrana kotníku

Zimní tretry by měly být jednoznačně zvýšené, ať už kvůli tepelnému komfortu, tak i kvůli ochraně kotníku. Tretry Defender využívají neoprenový lem, zakončený velkým suchým zipem, kterým se noha těsně obepne. Tahle činnost jde dělat i v rukavicích, což je příjemné v momentě, kdy potřebujete během vyjížďky buď povolit nebo dotáhnout.

Ještě stojí za připomenutí, že na zadní straně neoprenového lemu jsou reflexní proužky, které se zároveň využívají i jako poutko pro snazší obouvání. Reflexy jsou také z vnější strany tretry, takže tu máme o další bezpečnostní prvek u jezdce/jezdkyně navíc.

 

Zvýšená odolnost

V zimě se nevyhneme častější chůzi v terénu, kdy někdy nedobrovolně musíme slézt z kola. Ať už je na vině bahno, hluboký listí, v kterém číhají kameny, až po nějaký ten sníh. Proto je nutností, aby tretry těmto nástrahám odolaly a neodnesly to hned po první vyjížďce nějakým nehezkým poškozením. Vedle již zmiňovaného použitého materiálu Cordura pomůže i výrazné zesílení špičky a paty pryžovou ochranou.

Pohodlí

Pohodlí tretry je tu díky širšímu fitu, který se v zimě hodí, kdo je zimomřivější, může si tak k teplé vnitřní výstelce vzít ještě silnější a hřejivější ponožky. Usazení a vyladění objemu se děje pomocí stahování tkaniček, pomocí kterého vyladíte pevnost přesně na svou nohu.  

Tady sice výrobce ponechal tkaničky trochu delší, takže v případě hubenějšího chodidla a nízkého nártu je nutné tkaničku složit a překrýt horní chlopní, která kryje jazyk boty. Jde spíš o drobnost, která nijak neomezuje. Dostatečný prostor v botě vnímáte od prvního obutí, pokud máte srovnání s jiným zimním modelem, tretry Defender nemají tak ostře zaoblenou patu. Někomu sedne, někomu bude připadat pata volná, chce to vyzkoušet.

 

Tuhost a vibram podrážky

 

Dobrou službu udělají i v přední části místa pro připevnění protiskluzových hrotů. Vibram tretry je dostatečně členitý a pogumovaný, takže při chůzi nejen terénu, ale i třeba při občerstvení v restauraci bota neklouže. Výrobce uvádí index tuhosti podrážky 7.

 

Tretry FLR Defender potěší velmi příznivou cenou, můžete je pořídit již od cca 3200 Kč, nabízí je jak české zastoupení v prodejnách Mojekolo i dalších obchodech, kam se izraelská značka distribuuje. Pokud máte velikost nohy na rozhraní, z naší zkušenosti určitě doporučujeme zvolit větší velikost. Pro milovníky úzkých galusek a plášťů výrobce nabízí i silniční verzi. 

Pokud investujete do svého tepelného komfortu, odstraníte tak jednu z překážek, proč nejít i v zimě občas na kolo. A věřte, že při základní péči o zimní tretry vám vydrží mnoho zim.

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková