“Obhajoba je vždycky těžší, měla jsem očekávání”, říká staronová mistryně republiky Kristýna Zemanová

Královnou cyklokrosu je znovu Kristýna Zemanová, která nepodlehla tlaku Julie Kopecky a ovládla domácí šampionát

V Mladé Boleslavi se dnes jelo dvaasedmdesáté mistrovství republiky v cyklokrosu, v městě automobilů se jich konalo nejvíce v historii tohoto sportu, poprvé to bylo v roce 1962, ten letošní ročník byl třináctý.

Na závodníky čekala klasická trať, situovaná kolem říčky Klenice, okruh v délce 2 760 metrů měl jednu zásadní charakteristiku: bahno, bahno a zase bahno. Tentokrát si mechanici v depech řádně mákli, protože nánosy bahna zalepovaly pastorky, řazení, řetězy. Na druhou stranu byla radost sledovat technicky zdatné cyklisty a cyklistky, jak ovládají své stroje a krouží si zatáčky jakoby nic.

Třiadvacet žen a juniorek se vydalo bojovat o své tituly krátce před polednem. Oči přihlížejících fanoušků vzhlíželi především k české jedničce a také obhájkyni titulu Kristýně Zemanové (Brilon Racing Team). Devatenáctiletá závodnice se letos blýskla několika výbornými výsledky ve SP, v italském Val di Sole poznala atmosféru vyhlašování nejlepších, když dojela na bronzové pozici kategorii do 23 let.

Na chvíli spolu, pak už sólo jízda české mistryně

Po startu se záhy od ostatních odpoutala dvojice Kopecky-Zemanová, dvě kola jela na velmi aktivně Julia Kopecky (Cc Pave76), která dokonce několikrát získala i malý náskok.  Ve třetím kole ale Zemanová zrychlila, ale její rivalka na to nedokázala reagovat. Od té chvíle to byla pro závodnici Brilon teamu spanilá jízda, v cíli měla náskok téměř minutu. Na své konto si tak mohla připsat už druhý titul mistryně republiky v elitní kategorii.

„Obhajoba titulu je vždycky těžší. Hlavně psychicky to bylo náročné, snažila jsem se sama na sebe nevyvíjet takový tlak, ale po té sezóně, která přinesla dobrý výsledky jsem si myslela na titul. Všechno ostatní by bylo zklamání. Takže z tohohle pohledu to bylo těžší než minulý rok, očekávání jsem měla letos o dost větší.

Julča jela výborně v těch prvních dvou kolech, takže jsem si řekla, že se snažím okouknout v jakých pasážích je silnější a v jakých ne. Ale bylo to strašně těžký, přišlo mi, že mi spíš ujíždí, musela jsem se snažit udržet chladnou hlavu a nedělat chyby. Pak jsem za to na jedné rovince vzala a vznikla tam mezera, která se naštěstí začala zvětšovat.

Druhá půlka závodu už byla lehčí, ale začátek byl fakt dost těžkej,“ zhodnotila spokojeně Kristýna, pro kterou je vrcholem sezóny mistrovství světa v nizozemském Hoogerheide, jež se koná první únorový víkend.  

Julia Kopecky zpočátku Kristýnu pěkně trápila

Spokojená byla i druhá v pořadí a zároveň také závodnice kategorie do 23 let Julia Kopecky.

„Snažila jsem se co nejdýl udržet Kristýny, to mi šlo dvě kola, ale pak mi nastoupila a tak jsem si chtěla udržet to druhé místo, s kterým jsem hodně spokojená. Věděla jsem, že je silná, má dobrou sezónu,“ složila poklonu směrem k staronové mistryni. I Julia Kopecky se chystá na světový šampionát, po kterém přeskočí na přípravu na silniční sezónu.

Bronz si po zkušeném výkonu vybojovala Nikola Bajgerová, hájící barvy polského týmu ATOM Deweloper Posciellux.pl Wrocław Prinzwear. Cyklistická univerzálka, která za dva týdny oslaví šestadvacáté narozeniny na bahnitém okruhu dokázala prodat svoje dvě velké přednosti: sílu i techniku jízdy právě na kluzkém povrchu.

Nikola Bajgerová v jednom z těžkých výběhů

„Jsem moc ráda, dá se říct, že mě ten výsledek až překvapil. Nedala jsem letos těm krosům  moc, protože se připravuju na silniční sezónu s novým týmem, která začíná hodně brzo. Už 26. února máme první závody v Belgii.

Na start jsem šla s čistou hlavou, říkala jsem si, že ta trať mi může sedět, žádné velké převýšení, jízda na sílu no a to bláto, když to člověk jezdí odmalička, nemá s tím problém,“ zhodnotila svou cestu k bronzu Nikola, která za pár dní vyráží na týmové soustředění.

Nejlepší juniorkou se stala Eliška Hanáková (Hanak sisters). „Dneska se mi jelo opravdu dobře, přípravu jsme cílili právě na zisk titulu, což se povedlo a jsem za to moc ráda. Další cíl je uspět na mistrovství světa. Jsem teď průběžně mezi nejlepšími osmi, stojím při startu v první řadě, takže cíl je posunout to ještě o kousek dopředu,“ přeje si česká juniorská naděje.

Nejlepší juniorky

Stříbro zbylo pro domácí Vandu Dlaskovou (Auto Škoda Ml. Boleslav), na třetím místě dojela Karla Nováková (Jaroslav Kulhavy Cycling Team) se ztrátou přes tři minuty.

Při slavnostním ceremoniálu byla vyhlašovaná samostatně kategorie do 23 let, kde byla na třetím místě Kateřina Hladíková (Brilon Racing Team). Naopak „jen“ elita své vyhlášení neměla. Zde vládla v absolutním pořadí třetí Bajgerová, druhou eliťačkou byla Pavla Havlíková (LAWI junior team), která přijela s menším náskokem před bikerkou Karlou Štěpánovou (Česká spořitelna-Accolade).

 

Výsledky:

Ženy absolutně

1. Kristýna Zemanová (Brilon Racing team MB) 42:04
2. Julia Kopecky (Cc Pave76) +52
3. Bajgerová (Mat Atom Deweloper Wroclaw) +2:10
4. Kateřina Hladíková (Brilon Racing team MB) +2:28
5. Pavla Havlíková (LAWI junior team) +2:35
6. Karla Štěpánová (Česká spořitelna – Accolade) +2:47

 

Juniorky:

1. Eliška Hanáková (Hanak Sisters cycling academy) 33:02
2. Vanda Dlasková (Auto Škoda Ml. Boleslav) +1:17
3. Karla Nováková +3:12 (Jaroslav Kulhavy Cycling Team)

Kompletní výsledky ZDE

 

Foto: Martin Korhel, DNK, cyklokros.cz, Brilon Racing team

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková