Královnou cyklistiky 2022 se stala Iveta Miculyčová

Recept na zápis do historie? Titul z ME, bronz z MS a plnoletost teprve nadohled

Vítězkou 58. ročníku domácí ankety Král cyklistiky za rok 2022 se stala Iveta Miculyčová. Sedmnáctiletá freestylová bikrosařka vystřídala na trůnu bikera Ondřeje Cinka a stala se nejmladší vítězkou v historii ankety.  Druhý byl tentokrát Mathias Vacek a třetí další silničář i jeden z velkých favoritů na vítězství v anketě Jan Hirt.

Slavnostní vyhlášení probíhalo v přímém přenosu České televize na již tradičním místě, na výstavišti v pražských Letňanech. Galavečerem provedl přítomné hosty a diváky u televizních obrazovek zkušený cyklistický komentátor Tomáš Jílek, který si hosty na podiu zval do improvizovaného servisu, který poskytl klub a cykloservis L27.

Představeni byli postupně všichni medailisté jednotlivých disciplín, na pódium si pro ocenění přišli jejich vítězové. Vrcholem slavnostního večera bylo pak vyhlášení třech nejlepších v absolutním pořadí.

V kuloárech se nejčastěji zmiňovala dvě jména možných kandidátů na titul Král cyklistiky: silničních cyklistů Vacka a Hirta. Když byli oba oceněni jako druhý, resp. třetí, bylo už jasné, že na pomyslný nejvyšší stupeň vystoupí teprve potřetí v historii ankety žena. Královnou cyklistiky se tak po Ladě Kozlíkové (2002) a Romaně Labounkové (2019) stala BMX Freestyle závodnice Iveta Miculyčová.

“Nečekala jsem to, jsem z toho zaskočená a byl to úžasný pocit. Je to určitě další krok v mé kariéře a posune mě to dál. Mám z toho obrovskou radost,” popsala své pocity krátce po vyhlášení.

Miculyčová získala titul mistryně Evropy v elitní kategorii žen v pouhých 16 letech, bronz na MS pak již jako o rok starší.

„Moc si toho vážím, je to další velký úspěch v mojí kariéře. Loňský rok pro mě byl z hlediska výsledků zlomový a děkuji všem, kteří mi pomohli a pomáhají. Toto umístění v anketě Král cyklistiky pro mě bude určitě povzbuzením do další práce,“ dodala cyklistka, kterou korunoval prezident Českého svazu cyklistiky Petr Marek.

Vítězka hlasování reprezentačních trenérů, šéfů jednotlivých komisí a novinářů Miculyčová převzala vedle koruny také symbolický klíč k vozu Škoda Enyaq iV, který bude moct v tomto roce používat.

V rámci jednotlivých disciplín se dařilo i další ženě, cyklokros ovládla v absolutním hodnocení Kristýna Zemanová, a to na základě výsledků loňské sezóny, její 10 dní stará medaile z MS se do bodování z rok 2022 nepočítá.

Nejlepší juniorkou roku se stala dráhová reprezentantka Barbora Němcová, která v loňském roce vybojovala titul mistryně světa ve vylučovačce.

Do Síně slávy byli uvedeni Ivan Kučírek (in memoriam) a Pavel Martínek, trojnásobní mistři světa na tandemech.


Král cyklistiky
je anketa o nejlepšího českého cyklistu, vyhlašována Českým svazem cyklistiky ve spolupráci s odbornou veřejností zastoupenou především sportovními novináři. Koná se již od roku 1965. Historicky prvním vítězem ankety se stal silniční cyklista a později úspěšný trenér či organizátor závodů Pavel Doležel, nejúspěšnějšími cyklisty v historii jsou bratři Pospíšilové, kteří zvítězili osmkrát, šestkrát dominoval Ján Svorada a např. čtyřikrát zvítězil hvězdný biker Jaroslav Kulhavý.

Výsledky:

Král cyklistiky 2022: 1. Iveta Miculyčová, 2. Mathias Vacek, 3. Jan Hirt. 

Junior roku: Milan Kadlec
Juniorka roku: Barbora Němcová
Síň slávy ČSC: Ivan Kučírek (in memoriam) + Pavel Martínek

Disciplíny:

BMX
Juniorka – Sabina Košárková
Junior – Marek Neužil
Žena – Iveta Miculyčová (absolutní vítěz disciplíny)
Muž – Tomáš Beran

Cyklokros

Juniorka – Eliška Hanáková
Junior – Václav Ježek
Žena – Kristýna Zemanová (absolutní vítěz disciplíny)
Muž – Michael Boroš

Dráhová cyklistika

Juniorka – Barbora Němcová
Junior – Milan Kadlec (absolutní vítěz disciplíny)
Žena – Petra Ševčíková
Muž – Tomáš Bábek

MTB

Juniorka – Simona Spěšná
Junior – Ondřej Novotný
Žena – Adéla Holubová
Muž – Jaroslav Kulhavý (absolutní vítěz disciplíny)

Paracyklistika

Žena – Pavlína Vejvodová
Muž – Patrik Jahoda (absolutní vítěz disciplíny)

Sálová cyklistika

Juniorka – Kateřina Vosičková
Junior – Michal Musil, David Petr
Žena – Michaela Vosičková
Muž – Jakub Mašek (absolutní vítěz disciplíny)

Silniční cyklistika

Juniorka – Eliška Kvasničková
Junior – Pavel Novák
Žena – Tereza Neumanová
Muž – Mathias Vacek (absolutní vítěz disciplíny)

Foto: Michal Červený, Michal Frantík

Kája Polívková on Facebook
Kája Polívková